Velykos jau ne už kalnų, o kartu su jomis kyla ir svarbiausias klausimas: kuo nudžiuginti šeimos narius šiemet ir kokį meniu sudaryti? Ypač, jei šeimoje yra ir vegetarų ar tam tikriems produktams alergiškų žmonių. Tuomet meniu sudarymas gali tapti tikru galvos skausmu. Todėl siūlome kelias universalias Velykines idėjas, kurias galėsite pritaikyti pagal savo šeimos norus, nesvarbu, ar prie vieno stalo susės mėsavalgiai, vegetarai ar net veganai! O „Norfa“ akcijos gali padėti kiekvieną Velykų stalą paruošti kiek pigiau.
Pasiruoškite užkandžių ir saldumynų visiems!
Dažnai desertai tampa svečių atsakomybe, bet jei šeimoje turite alergiškų ar kokių nors produktų netoleruojančių žmonių – pasiruoškite desertų iš anksto, kad visi turėtų ką paskanauti prie kavos ar arbatos. Štai kelios paprastos idėjos, kurios tiks daugeliui:
• Juodojo šokolado saldainiai. Jums reikės silikoninių formelių (gali būti kiaušinio formos, gėlytės, viščiuko ar kitos Velykinės tematikos), kepinių šokolado be pieno ir kiaušinių bei medinių ledų pagaliukų arba iešmelių. Šokoladą išlydykite, supilkite į formeles ir įdėkite po pagaliuką, kad šokoladinį saldainį būtų galima paimti į rankas. Kol šokoladas nesustingo, paviršių galite pabarstyti kokosų drožlėmis, aguonomis, kapotais riešutais ar kitkuo, kam nėra alergiškas nė vienas šeimos narys.
• Bananiniai keksiukai. Tai puikus receptas tiems, kurie negali valgyti kiaušinių ir pieno produktų. Be to, įprastus miltus pakeitus miltais be glitimo jūs turėsite ir keksiukus tinkančius sergantiems celiakija. Šiam receptui reikės: 2–3 sunokusių bananų, cukraus pagal skonį, žiupsnio druskos, 1 a. š. kepimo miltelių, 3 kupinų šaukštų kokosų aliejaus (išlydyto), miltų. Bananus sutrinkite šakute, supilkite skystus ingredientus, išmaišykite, dėkite miltų tiek, kad tešla būtų tiršta, bet pakabinus gabaliuką su šaukštu – išlaikytų savo formą. Tešlą dėkite į keksiukų formeles ir kepkite 180 laipsnių temperatūroje apie 20–30 minučių. Jei norite, receptą galite paįvairinti džiovintais vaisiais, uogomis ar riešutais.
Pagrindinis patiekalas, tinkamas visiems?
„Norfa“ akcijos ar kitos mėgstamos parduotuvės nuolaidos dažnai tampa įkvėpimu, norint šventinį stalą paruošti pigiau. Ir tai yra puiku! Tačiau kalbant apie alergiškus ar ko nors netoleruojančius žmones, verta prisiminti kelias pagrindines taisykles, kurios šventinį stalą gali padaryti malonesnį visiems:
• Patiekalus serviruokite atskirai. Net jei manote, kad žuvį visi valgys su karštomis bulvėmis – viską serviruokite atskirose lėkštėse. Tokiu būdu užtikrinsite, kad, pavyzdžiui, viename patiekale esantys riešutai nesilies su garnyru, kuris šiaip jau būtų tinkamas valgyti riešutams alergiškam šeimos nariui. Mėsą ir pieno produktus visada serviruokite atskirai nuo garnyrų, tai leis pasirinkti daugiau patiekalų šeimos vegetarams ar veganams. Padažus, užpilus, užtepėles visada yra gera mintis serviruoti atskiruose mažuose induose. Net ir nekalbant apie alergijas ar dietas, daugelis žmonių nemėgsta vienokių ar kitokių prieskonių, padažų, todėl kiekvieno patiekalo ar pagardo serviravimas atskirai leis išvengti nemalonių situacijų ir maistu mėgautis visiems.
• Nedėkite to, kas nebūtina. Salotas norite pabarstyti sūriu ar petražolėmis? Viską sūdote pagal savo skonį? Atminkite, kad ne visi gali mėgti tiek pat sūrius patiekalus ar, galbūt, negali vartoti tokio maisto dėl ligų. Todėl tai, kas nėra būtina, ant stalo gali atsirasti kaip papildomas pasirinkimas. Žinoma, kepti nemarinuotą žuvį nėra išeitis. Tačiau daugeliu atvejų pipirus, druską galima įdėti ir vėliau – pagal skonį. Tas pats galioja užpilams ar dekoracijoms.
Žalumynus galima patiekti atskirai, kelių dalių lėkštėje ir kiekvienas galės užsibarstyti jam patinkančius žalumynus: svogūnų laiškus, petražoles ir pan. O tie, kurie nenori ar negali valgyti kurio nors ingrediento turės pasirinkimą ir jums tikrai padėkos! Skanių švenčių!
(Užs. Nr. 3531-6)