Aplinkos ministerija skelbia, jog nuo sausio 30 dienos įsigaliojo Statybos techninio reglamento pakeitimai, supaprastinantys vietinių nuotekų valyklų statymo tvarką kaimo gyventojams. Ar tai išjudins biržiečius rūpintis švaria aplinka?
Dabar norint pasistatyti minėtą objektą, nereikės gauti statybą leidžiančio dokumento bei tvarkyti statybos užbaigimo procedūrų. Paprastai kalbant, nebereikės projekto, statybos leidimo bei įrenginio pridavimo.
Ši lengvata negalioja miestuose, saugomose ar kultūros paveldo objektų teritorijose, kur pirmenybė turi būti teikiama jungimuisi prie centralizuotų tinklų.
Aplinkos ministro Simono Gentvilo teigimu, toks sprendimas sumažins biurokratinę naštą, leis namų ūkiams greičiau ir lengviau įsirengti nuotekų įrenginius bei sutaupyti 400 – 600 eurų projektavimo išlaidų. Savivaldybėms atkris pareiga gaišti laiką derinimo procedūroms.
Kompensacijos negundo
Ar toks palengvinimas padarys esminį proveržį Biržų rajono kaimo gyvenamųjų teritorijų ekologijoje?
Rajono savivaldybės taryba praėjusių metų pradžioje patvirtino kompensavimo tvarką pastatų savininkams už individualių nuotekų valymo įrenginių arba nuotekų išsėmimo rezervuaro įrengimą. Įsirengus nuotekų valymo įrenginį, gyventojas galį gauti 500 eurų kompensaciją. Tokia suma visiškai padengtų projektavimo išlaidas, gal dar kiek ir liktų.
Bet reikalai iš vietos nepajudėjo. Anot Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjos Loretos Munikienės, besikreipusius dėl individualių nuotekų valymo įrenginių statybos leidimo piliečius galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Ir nepasakysi, kad apie savivaldybės siūlomą kompensaciją niekas nežinojo. Skambučių, kaip gauti kompensaciją, pasak L. Munikienės, buvo dešimtys. Tačiau toliau telefoninio pokalbio reikalai nepajudėjo.
Tą pati sakė ir Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas Giedrius Neviera, sulaukęs keliasdešimt skambučių dėl kompensavimo galimybių.
Sakyti, kad žmonės kaimuose nestatė ar nestato nuotekų valyklų ar rezervuarų, irgi būtų neteisinga. Tokie įrenginiai įsirengiami nelegaliai, be projektų ir leidimų, nepaisant visų reikalavimų. Ir ramu – niekur niekas apie tokį objektą nežino, niekas neateis patikrinti, kaip jis eksploatuojamas.
Stiprės kontrolė
Aplinkos ministerija paskelbė, jog steigiama Nuotekų tvarkymo informacinė sistema, kurioje bus registruojami visi individualūs nuotekų tvarkymo įrenginiai, stebima jų priežiūros kokybė ir poveikis aplinkai. Tie, kurie pastatyti legaliai, bus į šią sistemą įtraukti automatiškai. Kol kas neaišku, kokia dabar bus nauja šių įrenginių registravimo tvarka, tačiau akivaizdu, kad be dėmesio jie neliks. Ir neabejotinai išauš diena, kai tikrintojai užsuks pas tuos, kurie viską pasistatė be leidimo.
Ar bus paskelbta amnestija, kaip tai buvo su nelegaliais vandens gręžiniais, ar kitos priemonės, tačiau anksčiau ar vėliau atsiras visuotinė šių įrenginių registracija bei kontrolė.