Žygis pėsčiomis – vienas iš smagiausių būdų švęsti. Todėl Biržų krašto muziejus „Sėla“ Vasario 16-ąją Lietuvos valstybės atkūrimo 105-ojo ir muziejaus 95-ojo gimtadienio proga pakvietė biržiečius žygin į Gerkiškius, „trispalvį“ kaimą, kur trys kaimo namai nudažyti geltonai, žaliai ir raudonai.
Žygin išsiruošė netoli šimto žygeivių. Kad žygis nebūtų vien tik paprastas pasivaikščiojimas, muziejininkė Snieguolė Kubiliūtė pasakojo įdomių dalykų iš Biržų istorijos, parodė namus, kur gyveno įžymūs biržiečiai, vietas, į kurias eidami pro šalį net neatkreipdavome dėmesio: kuriame name gyveno generolas M. Katchė, kur palaidota Radvilienė, kuriuose pastatuose anksčiau buvo įsikūręs muziejus ir t. t.
Žygeiviai taip pat turėjo atsakyti į klausimus. Teisingai atsakiusieji gavo lapelius – geltonus, žalius ir raudonus, kurie „trispalviame“ Gerkiškių kaime buvo išmainyti į prizus.
Pakeliui keliauninkai aplankė ir pagerbė žuvusiųjų už Lietuvos nepriklausomybę atminimo vietas, uždegė žvakeles prie partizanų, karininkų M. Katchės, J. Nastopkos, M. Jašinsko, J. Variakojo, J. Atstupėno kapų, taip pat žvakučių liepsnelėmis pagerbė išėjusiųjų muziejaus darbuotojų ir direktorių kapus: J. Maciejausko, E. Morauskienės, A. Baublio, R. Drevinskienės, E. Mikalajūno, A. Seibučio.
Maloniai nustebino pakeliui žygeivius užklupęs Pabiržės bendruomenės pirmininkės Jurgos Fergizienės skambutis su pasiūlymu atrakinti Pabiržės bažnyčią ir parodyti užrašą „Laisva 16 II 1918 Lietuva“ virš bažnyčios durų, kuris išsilaikė visą sovietmetį. Ir dar siurprizą padarė jos dukra Elinga, pagrojusi vargonais.
Stabtelėję prie paminklo Antanui Macijauskui Pabiržėje, patraukėme į priešpaskutinę žygeivių stotelę – paminklo laisvės kovotojams Gerkiškiuose. Čia skaudžią savo giminaičių partizanų istoriją prisiminė muziejaus darbuotoja Melanija Vaičiulienė. Ji pasakojo, jog toje vietoje, kur buvo užkasti nužudytieji, kiekvieną lapkričio pirmąją visą sovietmetį naktimis buvo degamos žvakutės. M. Vaičiulienė tai matė savo akimis, nes augo sodyboje, iš kurios atsiveria vaizdas į tą skaudžią vietą, kurioje jau dabar stovi pagarbos ženklas laisvės gynėjams. Prisiminėme ir 1957-ųjų įvykį, kai šioje vietoje, ant trianguliacijos bokšto, du pabiržiečiai jaunuoliai Antanas Korženiauskas ir Algis Dževečka iškėlė Trispalvę, o bažnyčion keliavę žmonės tąkart negalėjo patikėti išvydę Laisvos Lietuvos vėliavą, plevėsuojančią bokšte. Prie paminklo visi sudainavo ilgesingą liaudies dainą „O kai saulutė tekėjo…“, kurią užvedė muziejaus direktorius Gintaras Butkevičius ir Melanija Vaičiulienė.
Nužygiavę daugiau nei 10 kilometrų, žygio dalyviai buvo sutikti Gerkiškiuose, „trispalvio“ kaimo raudonojoje sodyboje. Ten jau kunkuliavo katilas žolelių arbatos ir laukė pyragai bei suneštiniai užkandžiai.
Kiekvienam dalyviui muziejininkai paruošė atminimo dovanėlę – atviruką su Biržų pilimi ir datomis: Lietuvai – 105, „Sėlos“ muziejui – 95-eri. Mat Biržų muziejus buvo įkurtas 1928 metų vasario 16 dieną, praėjus dešimtmečiui nuo Lietuvos valstybės atkūrimo.
Ta proga visiems muziejaus darbuotojams buvo įsteigtos nominacijos ir simboliniai prizai. Juos dalino muziejaus direktorius Gintaras Butkevičius ir nuotoliniu būdu, nes užklupo virusas, jo pavaduotoja Edita Lansbergienė. Muziejaus vadovai pasveikino visus su švente ir pasidžiaugė, kad tiek daug žmonių dalyvavo šioje gražioje kelionėje.
Ant didžiulio torto, kuris buvo muziejaus ir restorano „Pilies skliautai“ dovana, buvo uždegti „fejerverkai“, o jo skonis nė vieno nenuvylė.
Ir dar. Labai norėtųsi pasidžiaugti kartu žygin susiruošusiais jaunaisiais šauliais. Visus sužavėjo jų gražus elgesys ir supratimas, kaip kur dera elgtis.
Aušros Jakubelskienės, Editos Mikelionienės, Vidučio Šeško nuotr.