Biržų girioje, netoli Tamošiūnų kaimo, pastebėti meškos pėdsakai leidžia daryti prielaidą, kad rudoji jau čia gyvena. Taip mąsto miškininkai – Biržų rajono medžiotojų ir žvejų draugijos vadovas Juozas Šuminas bei Tamošiūnų medžiotojų būrelio vadovas Rimantas Šarkanas.
„Kadangi meška buvo pastebėta rudenį, gali būti, kad ji permiegojo, o dabar vaikšto jau atsibudusi po žiemos miego“, – svarsto J. Šuminas.
Ėjo keliu kaimo link
Meškos pėdsakai Biržų girioje, Kaktinių linijoje, ant kelio buvo pastebėti šių metų vasario 16 dieną. Į juos dėmesį atkreipė Biržų girioje dirbantis ir kitame rajone gyvenantis žmogus. Jis yra medžiotojas, todėl neįprasti pėdsakai iškart patraukė akį.
Įdomia nuotrauka miškininkas pasidalino ir su kolegomis medžiotojais.
Pagal pėdsakus matyti, kad meška ėjo keliu maždaug 500 metrų iki 1-ojo Tamošiūnų kaimo. Tačiau iki kaimo likus kokiems 300 metrų, ji apsisuko ir sugrįžo atgal.
Visi, išskyrus Kupreliškio, Biržų rajono medžiotojų būreliai jau yra pateikę duomenis apie šio medžioklės sezono metu vykdytų laukinių gyvūnų apskaitą. Vilkų ir lūšių pėdsakų medžiotojai Biržų rajone užfiksavo. Jų būta Būginiuose, Šiluose, Nemunėlyje, Ančiškiuose, Tamošiūnuose. Tačiau meškų pėdsakų medžiotojai dar nebuvo radę.
Tamošiūnuose užfiksuota rudenį
Meška Tamošiūnuose lankėsi praėjusių metų spalio mėnesį. Ją užfiksavo Tamošiūnų medžiotojų būrelio vadovo Rimanto Šarkano šėrykloje pastatyta vaizdo kamera.
Įmitusi lepečkojė ramiai pasirodė kameros objektyve ir praėjo pro pat šėryklą. Joje neužsibuvo.
Meška ėjo kelio Parovėja – Virškupėnai link. Šėrykla yra maždaug už 200 metrų nuo šio kelio.
Meška šiose apylinkėse pasirodė jau ne pirmą kartą, tik nebuvo užfiksuota vaizdo kamerų.
Biržų girioje jau gyvena?
„Daug kas galvoja, kad meškos per mūsų miškus eina Latvijos ir Estijos miškų link. Bet aš noriu tikėti, kad yra ir čia gyvenančių meškų. Norėčiau, kad šios meškos buvimas paneigtų mąstymą, kad joms reikia didelių miško masyvų. Manau, jos gali gyventi ir ūkiniuose miškuose“,- tąkart svarstė R. Šarkanas.
Biržų rajono medžiotojų ir žvejų draugijos vadovas, Spalviškių medžiotojų būrelio narys Juozas Šuminas sutinka su R. Šarkano nuomone, kad meška Biržų girioje greičiausiai apsigyveno.
„Tai gali reikšti, kad meška užsibuvusi. Jei yra manoma, kad meškos pro Biržų girią tik praeina, tai jos eina ieškoti naujų plotų pavasarį. Ir jei ši eina, tai labai ilgai. Vadinasi, niekur meška neišėjo. Gal jai čia patiko“,- svarstė J. Šuminas.
Spalviškių kaimo teritorijoje esančioje J. Šumino šėrykloje meška buvo nufilmuota 2018 metų balandžio mėnesį.
Meškos pėdsakus matė ir Latveliuose
Praėjusių metų rugsėjo mėnesį Valstybinės miškų tarnybos Biržų padalinio Latvelių girininkijos darbuotojai Biržų girioje žymėjo valksmus retinamame miške. Netoli Pučiakalnės kaimo, Sandariškių linijoje, minkštoje žemėje iš po vakarykščio lietaus išvydo meškos pėdsakus.
Anksčiau vienas Nemunėlio Radviliškio gyventojas Latvelių girininkijos teritorijoje buvo pastebėjęs mešką su meškiukais.
Baiminamasi brakonierių
Vienas Nemunėlio medžiotojų būrelio narys mešką, kirtusią kelią Germaniškis – Nemunėlio Radviliškis, pastebėjo 2018 metų pavasarį.
Meška buvo pastebėta ir Šaltosios Azijos miške 2015 metų pavasarį. Vėliau nufilmuota Meilūnų medžiotojų būrelio medžiotojo Vlado Marinsko šėrykloje.
Anksčiau netoli Kvetkų mešką buvo pastebėjęs ir aplinkosaugininkas Artūras Griška.
Kai kurie savo šėryklose mešką užfiksavę medžiotojai prašė žiniasklaidos neskelbti, kur ji buvo pastebėta. Baimintasi meškos kailiu galinčių susigundyti brakonierių.