Į Biržų rajono valdžią pretenduojantys medikai žada mediciną priartinti prie žmogaus. Tačiau kasdieniame gyvenime kai kurie jų priimami sprendimai ar išrašyti dokumentai pacientams ir jų artimiesiems sukelia aibę papildomų problemų.
Biržų rajono gyventoja, globojanti didelę negalią turintį sūnų, sako norinti paviešinti savo istoriją, kuri atspindi, kaip medikų klaidelė ar tiesiog nesikalbėjimas bei neįsigilinimas kartais verčia susidurti su didžiuliais ir, regis, neįveikiamais sunkumais.
Lūžo koja
Nemunėlio Radviliškio seniūnijos Bliūdžių kaime gyvena 1983 metais gimęs Raimondas Gasiūnas. Vyras turi 25 procentus darbingumo. Jį globoja mama pensininkė Virginija Gasiūnienė.
ŠR rašė, kad Raimondas vos išgyveno po patirtos traumos, kai buvo žiauriai sumuštas Biržuose.
Vaikino gyvybė ilgai kabojo ant plauko. Laimė, jis išgyveno.
Nors turi didelę negalią ir nevaldo dalies kūno, vyras kabinasi į gyvenimą. Jis nusipirko triratį dviratį ir jį mindamas įveikia tam tikrus atstumus.
Vasario 12 dieną Raimondas paslydo ir griuvo savo namų kieme. Jam lūžo kairio kelio girnelė.
Vyras buvo nuvežtas į Biržų ligoninę. Kitą dieną gydytojas ortopedas traumatologas Dalius Jakubėnas koją operavo.
Savo transporto neturinti Raimondo mama kelias dienas sūnų lankė ligoninėje. Biržus ji pasiekdavo maršrutiniu autobusu. Tačiau operavusio gydytojo moteris vis nesutikdavo.
Vasario 20 dieną moteris paskambino gydytojui Daliui Jakubėnui telefonu. Šis pasakė, kad Raimondas skyriuje bus gydomas iki vasario 23 dienos, tuomet jam iš operuotos kojos bus ištraukti siūlai ir jis bus išleidžiamas į namus.
Moteris telefonu gydytojui sako padėkojusi už atliktą operaciją. Ir paprašė, kad išleisdamas medikas sūnui išrašytų neįgaliojo vežimėlį, kad jis namuose galėtų judėti.
Staiga išleido į namus
Tą pačią dieną V.Gasiūnienei paskambino sūnus Raimondas ir pasakė, kad jį iš ligoninės išrašo jau dabar. Ir reikalingas transportas, kad jį parvežtų į namus.
V. Gasiūnienė stipriai sunerimo dėl netikėtos žinios. Ji suprato, kad paprastu taksi automobiliu sūnaus neparveš, nes koja imobilizuota ir jos negali lankstytis. Raimondas pats nevaikšto, o ramentais ar vaikštyne negali remtis, nes viena jo ranka yra paralyžiuota.
Moteris kreipėsi į Biržų socialinių paslaugų centrą. Bet jai buvo paaiškinta, kad pirmadienį įstaigos automobilis išvykęs funkcinės lovos ir laisvo transporto nėra.
Nežinodama, ką daryti, moteris kreipėsi į „Šiaurės rytus“. Jai buvo pasiūlyta susisiekti su Biržų ligoninės sekretore. Tą V. Gasiūnienė ir padarė. Buvo susitarta dėl transporto parvežti sūnų iš ligoninės į namus.
Moteris per pietus iš Bliūdžių kaimo į Biržus atvyko maršrutiniu autobusu. V. Gasiūnienė ligoninės kasoje sumokėjo 33 eurus už sūnaus parvežimą į namus. Tuo pačiu važiavimu ji tikėjosi stabtelti prie Biržų socialinių paslaugų centro ir parsivežti į namus neįgaliojo vežimėlį, kurio prašė.
Raštas – neįskaitomas, paprašyta ratelių
Ligoninėje prie gydytojo D. Jakubėno kabineto ilgai laukusi V. Gasiūnienė sužinojo, kad jis operuoja. O transportas vežti neįgalų žmogų į kaimą jau laukė.
Po ilgo nerimą kėlusio laukimo ji gavo gydytojo išrašytą siuntimą techninėms pagalbos priemonėms.
Nuvažiavus į Biržų socialinių paslaugų centrą paaiškėjo, kad mediko raštas vienos formos lape neįskaitomas, o ant siuntimo parašyta ne tai, ko ligoniui reikia.
Gydytojo išrašytame dokumente Socialinių paslaugų centrui buvo rašoma, kad R. Gasiūnui reikalingi rateliai, nes „dviem mėnesiams reikalinga kelio imobilizacija ir jis nevaldo rankos“.
Socialinių paslaugų centro esamose kompiuterio sistemose rateliai yra ne neįgaliojo vežimėlis, o kitokia priemonė. O duodant vežimėlį reikalinga, jog gydytojai siuntime tiksliai taip ir parašytų, be to, nurodytų, koks ligonio svoris ir kokia diagnozė.
Socialinių paslaugų centro darbuotojai moteriai pasiūlė kreiptis į šeimos gydytoją, kad ji tiksliai išrašytų, ko Raimondui reikia, ir vėl atvažiuoti.
Taigi V. Gasiūnienė iš Socialinių paslaugų centro išėjo nieko nepešusi. Į namus parvežtą sūnų įnešti padėjo ligoninės automobilio vairuotojas ir neįgaliojo sesuo.
Važiavo dar kartą
Tą pačią dieną V. Gasiūnienė susisiekė su Raimondo gydytojos M. Janulaitienės, dirbančios Biržų savivaldybės poliklinikoje, medicinos slaugytoja ir pasakė apie poreikį siuntimui.
Slaugytoja, pasak neįgaliojo mamos, padejavo, kad daug darbo, bet pažadėjo pasirūpinti, jog Raimondui būtų išrašytas siuntimas neįgaliojo vežimėliui ir specialiai maudymosi kėdei bei naktipuodžiui.
Bliūdžių kaimo gyventoja sužinojo ir apie galimybę sulaukti pagalbos į namus: su gydytojo siuntimu Raimondą aplankytų masažistė, kita reabilitacijos paslaugas teikianti specialistė.
V. Gasiūnienė svarstė, kas jai galėtų pagelbėti. Ji kreipėsi į Nemunėlio Radviliškio seniūnijos socialinę darbuotoją. Paprašė, kad ją nuvežtų iki poliklinikos neįgaliam sūnui paimti siuntimą ir sykiu parvežtų vežimėlį bei kitas technines pagalbos priemones.
Moteris susisiekė ir su Nemunėlio Radviliškio ambulatorija. Slaugytoja Nijolė Podinskienė be problemų sutiko atvažiuoti ketvirtadienį į namus ir Raimondui iš žaizdos ištraukti siūlus. Tik pasakė, kad šiam darbui irgi reikės gydytojo siuntimo, kuriuo ji pati pažadėjo ir pasirūpinti.
Klaida pridarė nepatogumų
Biržų rajono socialinių paslaugų centro direktorė Jolanta Jasinskytė patvirtino, kad viename V. Gasiūnienės atneštame dokumente gydytojo D. Jakubėno raštas buvo neįskaitomas – „kaip gydytojo“. Kitame, jo paties elektroniniu parašu pasirašytame, buvo nurodyta, kad R. Gasiūnui reikia ratelių. Be to, R. Gasiūnui reikėjo dar specialaus naktipuodžio ir prausimosi kėdės, kurie siuntime nebuvo išrašyti.
„Gydytojai turi žinoti ir prie konkretaus daikto parašyti, kokio svorio pacientas, kokia diagnozė ir t.t. Tokių klaidų, kokia pasitaikė šįkart, būna retai. Jos pridaro daug nepatogumų pacientams“, – sakė J. Jasinskytė.
Pasiūlė kreiptis „į Jukonienę“
Kodėl traumatologas Dalius Jakubėnas neįgalaus žmogaus nebepalaikė ligoninėje dar kelias dienas ir jį išleido net neištraukęs siūlų iš operuotos kojos? Ir kodėl siuntime parašė, jog jam reikia ratelių, o ne vežimėlio?
„Kreipkitės į Jukonienę, ji viską jums išaiškina. Aš tik tiek galiu pasakyti“, – sakė gydytojas D. Jakubėnas.
Nemoka bendrauti su žmonėmis
„Dėl ko aš turiu viską aiškinti? Juk nei pokalbiuose dalyvavau, nei situaciją žinau. D. Jakubėnas ant manęs pyksta, todėl visus nukreipia pas mane. Bet juk visą ligos eigą geriausiai žino gydantis gydytojas. Jei valdantis savivaldybę rajono tarybos narys nemoka bendrauti su žmonėmis, ką aš galiu padaryti“, – stebėjosi Biržų ligoninės direktoriaus pavaduotoja gydymui Vitalija Jukonienė.
Ji sakė, kad visuomet yra galimybė kreiptis į Biržų ligoninės sekretorę ir suderinti klausimą dėl paciento mokamo parvežimo į namus. Jei žmogus tą dieną iš ligoninės išleidžiamas, nėra taip, kad jis kaip iš gaisro turi lėkti ir laukti, kol bus kam jį parvežti į namus.