Biržų rajone bankomatai yra tik Biržų mieste. Ar netaps grynųjų pinigų klausimas nauja socialine problema, kai nuo kitų metų sausio darbo užmokestis privalės būti mokamas tik į darbuotojo nurodytą sąskaitą?
Dar birželį Seimas priėmė sprendimą – nuo kitų metų sausio darbo užmokestis ir kitos su darbo santykiais susijusios išmokos privalės būti mokamos tik į darbuotojo nurodytą sąskaitą. Jokios išimtys, išskyrus jūrininkus, nebus taikomos.
Reaguodamos į šį sprendimą, septynios šalies finansų ir kredito įstaigos birželio mėnesį įsipareigojo per vienerius metus padvigubinti vietų, kuriose galima išsigryninti pinigų, skaičių. Memorandumą, siekiant užtikrinti grynųjų pinigų prieinamumą Lietuvoje, pasirašė „Swedbank“, SEB bankas, „Luminor Bank“ Lietuvos skyrius, Šiaulių bankas, „Citadele bankas“ Lietuvos filialas, „Revolut Payments“ ir Lietuvos centrinė kredito unija, taip pat Lietuvos bankas ir LBA.
Memorandumų institucijos įsipareigojo iki 2022 m. liepos 1 dienos užtikrinti, kad ne mažiau kaip 90 proc. Lietuvos gyventojų grynųjų pinigų išgryninimo vieta (bankomatas ar kita bankomatui lygiavertė vieta) būtų pasiekiama iki 10 km atstumu nuo gyventojų deklaruotos gyvenamosios vietos arba 99 proc. gyventojų – iki 20 km atstumu.
Iki naujos tvarkos įsigaliojimo liko kiek daugiau nei mėnuo, tačiau išgryninimo vietų plėtros kol kas nematyti. Žinant daugelio gyventojų, ypač vyresnio amžiaus, įpročius atsiskaitinėti grynaisiais pinigais, nemeilę elektroniniams atsiskaitymo būdams, galima prognozuoti tam tikrą grynųjų pinigų krizę, ypač kaimo vietovėse.
Paprastai kalbant, pinigų išgryninimas gali tapti sudėtingas, nes tam reikės vykti į artimiausią miestą, kur yra bankomatas ar banko skyrius. Didžiųjų prekybos tinklų parduotuvių kasose ar „Perlo“ terminaluose išsigryninti galima tik ribotą sumą, be to, kaimiškose vietovėse tokių taškų skaičius ribotas.
Ką mano seniūnai
Biržų rajone bankomatai yra tik Biržų mieste. Ar netaps grynųjų pinigų klausimas nauja socialine problema, teiravomės Vabalninko, Papilio ir Nemunėlio Radviliškio seniūnų. Domėtis paskatino susirūpinusių skaitytojų nuogąstavimai.
Vabalninkas, nors ir miestas, tačiau bankomato neturi. Pasak seniūno Laimučio Braždžionio, apie tai jau buvo kalbėta prieš metus, tačiau jokių poslinkių nėra. Anot seniūno, dabar gyventojai pinigus išsigryninti gali „Maxima“ kasose ir „Perlo“ terminaluose, tačiau, jei bus didesnis poreikis, to nepakaks. „Visą laiką kalbama apie regionų plėtrą, tačiau realiai daugelis paslaugų iš regionų traukiasi. Kad išsiimtų banko kortelę, toli gražu ne visi per 50 metų žmonės moka, gali ir prieina prie paslaugų internetu. Todėl jie turi registruotis telefonu ir važiuoti autobusu į Panevėžį, ten laukti eilėse ir panašiai. Su grynais pinigais dirba smulkūs verslininkai, jais apmokami vienadieniai darbai ir paslaugos, jie daugeliui žmonių labiau suprantami ir priimtini“, – sakė seniūnas. Jo nuomone, pinigų išgryninimo taškų pakankamo skaičiaus nebuvimas gyventojams kels daug papildomų rūpesčių.
Panašiai svarstė ir Papilio seniūnas Renas Čigas. Anot seniūno, bankomato Papilyje nėra, pinigus išsigryninti galima tik „Perlo“ terminaluose.
Ne visi prekybos ar paslaugų taškai turi kortelių skaitytuvus, jų įsigijimas būtų papildoma našta smulkiems prekybininkams. Pasitaiko, kad kortelių sistema kartais neveikia, tuomet pirkėjas gali atsiskaityti tik grynaisiais. Tiesa, kol kas jokių pastabų ar paklausimų iš gyventojų seniūnas sakė nesulaukęs.
Nemunėlio Radviliškio seniūnas Giedrius Kubilius mano, jog problemos dėl grynųjų nebus. Pensininkai juos gaus kaip gavę, o dirbantieji vis tiek važinėja į Biržus, kad ir į turgų, tai išsigryninti pinigus problemos esą nebus. Ir dabar daugelis atlyginimus gauna į sąskaitas, tačiau pretenzijų dėl to negirdėti.
Reikia palaukti
Socialinius klausimus savivaldybėje kuruojanti mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė sakė, kad į savivaldybę kol kas dėl šito reikalo niekas nesikreipė. Nesikreipė ir finansinių institucijų atstovai dėl pinigų išgryninimo taškų plėtros savivaldybės teritorijoje. Vicemerė svarstė, kad žmonėms gali kilti tam tikrų nesklandumų su grynųjų pinigų gavimu, tačiau kol kas sunku prognozuoti, kaip bus iš tiesų. A. Garšvaitės nuomone, reikia palaukti, kol Darbo kodekso pataisos ims veikti, ir tada vertinti situaciją.
Skelbiama, kad šiuo metu šalyje veikia 1044 skirtingų finansinių paslaugų teikėjų bankomatų, daugiau nei 2200 „Perlo“ terminalų, grynųjų pinigų išdavimo paslauga teikiama ir bankų partnerių „Maxima“, „Iki“ ir „Rimi“ parduotuvių kasose bei „Narvesen“ ir „Lietuvos spaudos“ kioskuose, iš viso – apie 5000 vietų.
Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, dabar daugiau nei trečdalis, apie 38 proc., visų disponuojamų grynųjų pinigų Lietuvoje gaunami kaip atlyginimas.