Medicininė veido kaukė yra profilaktikos priemonė, apsauganti žmogaus kvėpavimo takus nuo oro lašeliniu būdu plintančių dalelių, įskaitant užkrečiamąsias ligas sukeliančių virusų, bakterijų.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai pataria, kad renkantis patikimą medicininę kaukę pirmiausia ant pakuotės reikia ieškoti Europinio sertifikavimo atitikties ženklo CE, o kaukę įsigijus, ją būtina teisingai dėvėti.
Medicininė veido kaukė turi atitikti medicininės kaukės standarto EN 14683:2014 nustatytus reikalavimus, nes jų efektyvumas būna patvirtintas laboratoriniais tyrimais. Medicininė kaukė susideda iš trijų sluoksnių: vidurinis – filtro sluoksnis įklijuotas (įlietas) tarp dviejų audinio sluoksnių. Išorinė kaukės pusė dažniausiai būna spalvota, kurivisada turi būti išorėje, o šviesioji pusė liečiasi su veidu. Medicininių kaukių filtravimo efektyvumas siekia iki 95 procentų.
Medicininės kaukės būna kelių tipų – pirmojo ir antrojo. Informacija apie kaukių tipus būna užrašyta ant kaukių dėžutės ir tokios kaukės žymimos CE ženklu, kuris nurodo, kad jos yra sertifikuotos ir atitinka visus Europos Sąjungos saugos, sveikatos ir aplinkos apsaugos reikalavimus, kuriuos užtikrina pats gamintojas. Jeigu ši informacija ant pakuotės nėra pateikiama, tai tokios kaukės daugiausiai skirtos dirbti dulkėtoje, užterštoje aplinkoje, tačiau saugantis virusų negali užtikrinti efektyvumo.
Gyventojams pakanka rinktis pirmojo tipo medicinines kaukes, siekiant sumažinti infekcijų plitimo riziką tarp žmonių. II ar IIR tipo medicininės kaukės skirtos naudoti operacinėse ir sertifikuotos Pasaulio sveikatos organizacijos.
Medicininės kaukės turėtų būti dėvimos teisingai: kaukė turi būti patogiai ir tvirtai užfiksuojama, kad nenusmuktų, kraštus ties nosimi ir skruostais būtina prispausti prie veido, kad tvirtai priglustų ir neliktų plyšių. Medicininė kaukė turi būti uždėta ant veido taip, kad pilnai apimtų nosies, burnos ir smakro sritis.
Įkvepiant ir iškvepiant būtina įsitikinti, kad oras nepraeina per kaukės plyšius. Dėvint kaukę, būtina neliesti jos rankomis, o sudrėkusią kaukę rekomenduojama nedelsiant pakeisti nauja.
Medicininės kaukės yra vienkartinės, todėl rekomenduojama laikytis gamintojo rekomendacijų ir nedėvėti jos ilgiau kaip 4 valandas. Taip pat rekomenduojama, prieš užsidedant kaukę, kruopščiai nusiplauti rankas su muilu ar įtrinti alkoholiniu antiseptiku.
PRISIMINKITE, kad vien kaukės dėvėjimas neapsaugos jūsų nuo COVID-19. Tam, kad apsaugotumėte save ir išvengtumėte užsikrėtimo, turite laikytis fizinio atstumo nuo kitų asmenų, dažnai ir kruopščiai plautis rankas, net ir dėvint kaukę.
Violeta Valiukienė, Biržų rajono savivaldybės
visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė