Kaip ir kiekvieną pavasarį, iš po sniego išlenda ne tik žibuoklių žiedai, bet ir daug proziškesni dalykai. Stebuklingai tai šen, tai ten išdygsta ir įvairiausių atliekų krūvos, it kokie daugiamečiai invaziniai augalai. Viena iš tokio šlamšto formų – išmestos automobilių padangos.
Kilo priėmimo kaina
Pasak Biržų savivaldybės aplinkosaugininkės Jurgitos Bruniuvienės, daugiausia padangų yra sukaupta buvusioje Pačeriaukštės autokroso trasoje. Jei pasiseks, šiais metais planuojama išvežti 100 tonų padangų. Ar tai bus viskas, niekas atsakyti negali. „Padangos išdėliotos trasos pakraščiais, niekaip tiksliai neišmatuosi ir suskaičiuosi, kiek jų ten yra“, – sakė J. Bruniuvienė.
Senų padangų ir asbesto atliekų surinkimas yra finansuojamas iš valstybės Atliekų prevencijos ir tvarkymo programos lėšų. Šioje programoje yra nustatytas fiksuotas įkainis, už kokią maksimalią kainą gali būti tvarkoma padangų tona. Jei ši kaina viršijama, skirtumą turi sumokėti savivaldybė. Bėda ta, kad senas padangas utilizuojanti AB „Akmenės cementas“ gerokai pakėlė padangų priėmimo įkainį. Skirtingi įkainiai yra ir pagal padangas – viena kaina lengvųjų automobilių, kita – sunkvežimių ir traktorių padangoms. Didesniai įkainiai lems, kad išvežami kiekiai mažės.
Sugriautų kolūkių kerštas
Neišsemiama senų padangų perykla yra senos apleistos fermos. „Fenomenas kažkoks. Jei sena ferma, tai būtinai ir padangos. Ir po žeme, ir ant žemės, ir tarp krūmų, ant perdangų ir po stogu – visur, kur tik galima įkišti. Ir kada ten suspėjo prikišti ir prikasti – niekas nežino“, – stebėjosi specialistė.
Dar vienas padangų išvežimo finansavimo šaltinis yra savivaldybės Aplinkos apsaugos ir rėmimo specialioji programa. Pernai pagal ją išgabenta 17 tonų bešeimininkių padangų ir dar 6 tonos kitų bešeimininkių atliekų, daugiausia išardytų ir išmestų automobilių dalių. Visa tai savivaldybei kainavo 4 tūkst. eurų. Šiais metais padangoms ir atliekoms tvarkyti savivaldybės Aplinkos apsaugos ir rėmimo specialiojoje programoje numatyta skirti 5 tūkst. eurų.
Tvarka gali keistis
Užuot palikęs nereikalingas padangas pamiškėje ar pagriovyje, pilietis jas gali nemokamai priduoti didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Per kalendorinius metus gyventojas gali taip atvežti 5 nenaudojamas padangas.
Anot J. Bruniuvienės, ateityje ši tvarka gali keistis. Aplinkos ministerijoje diskutuojama apie padangų pridavimo apmokestinimą. Tiesa, kol kas neaišku, ar ketinama apmokestinti visas priduodamas padangas, ar leisti gyventojams priduoti jų per metus daugiau ir apmokestinti tas, kurios viršys penkių limitą. Šie svarstymai jau dabar kelia daug ginčų tarp gyventojų, autoservisų bei padangų pardavėjų. Kokie bus galutiniai tvarkos pakeitimai, kol kas neaišku, padangos aikštelėse iš gyventojų kol kas priimamos nemokamai