Praėjusiais metais Biržų rajone buvo ištirti 49 šachtiniai šuliniai, iš jų daugiau nei penktadalyje (22 proc.) nitratų koncentracija viršijo leistiną koncentracija.
Lietuvoje vis dar dalis žmonių geriamuoju vandeniu apsirūpina iš šachtinių šulinių. Kasmet atliekami šachtinių šulinių, kurių vandenį vartoja nėščiosios ar kūdikiai iki 6 mėnesių mažiaus, vandens tyrimai rodo, kad jų vandenį ne visada saugu vartoti. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM (NVSC) Panevėžio departamento Biržų skyriaus specialistai pataria atsisakyti šulinio kaip geriamojo vandens šaltinio ir rinktis saugesnį vandenį – jungtis prie centralizuotai tiekiamo vandens sistemų ar įsirengti giluminį vandens gręžinį.
Nėščiosioms ir kūdikiams cheminiai vandens tyrimai atliekami valstybės lėšomis
Jei nėščia moteris ar kūdikis iki 6 mėn. amžiaus maistui naudoja šachtinio šulinio vandenį, NVSC Panevėžio departamento Biržių skyriaus specialistai organizuoja šulinių, kurių vandenį maistui naudoja minėti asmenys, vandens tyrimus.
Kiti individualius šulinius turintys gyventojai, norintys išsitirti geriamąjį vandenį, gali kreiptis į bet kurią akredituotą geriamojo vandens tyrimams laboratoriją.
Užteršti pavojingomis medžiagomis
Kasmet atliekant šulinių, kurių vandenį naudoja nėščiosios ir kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus, vandens tyrimus, matyti, kad dalis iš jų yra užteršti nitritais ir nitratais.
Praėjusiais metais Biržų rajone buvo ištirti 49 šachtiniai šuliniai, iš jų daugiau nei penktadalyje (22 proc.) nitratų koncentracija viršijo leistiną koncentraciją. Leidžiamą nitritų vertę viršijo 3 mėginiai (vienas mėginys leidžiamą nitritų vertę viršijo daugiau nei 7 kartus). 2021 m. buvo ištirti 64 šachtiniai šuliniai, iš jų trečdalis (33 proc.) tirtų šulinių viršijo leistiną nitratų normą. Leidžiamą nitritų vertę viršijo 2 mėginiai.
Pavojingiausias nėščiosioms ir kūdikiams
NVSC Panevėžio departamento Biržų skyriaus specialistai atkreipia dėmesį, kad nitritais ir nitratais užterštas vanduo neturi nei specifinio kvapo, nei skonio ar spalvos. Todėl negalima nustatyti, kad vanduo užterštas. Nitritų ir nitratų pašalinti patiems taip pat negalima – nei virinant, nei filtruojant vandenį buitiniais filtrais jie nedingsta.
Su vandeniu ir maistu į žmogaus organizmą patekę nitratai virsta nitritais, sutrikdo kraujo deguonies pernešimą ir sukelia vidinį deguonies badą (methemoglobinemiją), kuris labai pavojingas kūdikiams iki 6 mėnesių amžiaus, nes dėl šios būklės kyla net kūdikių mirties rizika.
Jeigu nėščioji vartoja šiomis cheminėmis medžiagomis užterštą vandenį, dėl nuolatinio deguonies stygiaus kraujyje gimsta mažesnio svorio ir silpnesni kūdikiai, lėtėja jų fizinis bei psichinis vystymasis.
Vilda Bajoriūnienė, visuomenės informavimo specialistė