Biržų miesto seniūnijos darbuotojai atsisakė leisti moteriai laidoti sutuoktinio urną šeimos kape. Motyvas – nepasibaigęs kapo ramybės laikotarpis.
Tik įsikišus žiniasklaidai ir savivaldybės administracijos direktorei bei teisininkui valdininkai staiga persigalvojo ir leidimą laidoti išdavė.
Problemos kyla tik Biržuose?
Trečiadienį pagalbos ir supratimo šaukėsi Biržuose veikiančios laidojimo įmonės „Laidotva“ savininkas Jonas Bartulis. Verslininkas teigė nesuprantantis Biržų miesto seniūnijos darbuotojos Romos Baltušienės užsispyrimo.
„Ji neleidžia moteriai sutuoktinio laidoti šeimos kape, motyvuoja, kad nesibaigęs ramybės laikotarpis. Man, aišku, tas pats, kur duobę kasti. Bet gaila velionio artimųjų. Tai jau ne pirmas atvejis, kai Biržų seniūnija priima tokius įdomius sprendimus, bet kiti žmonės tyli“, – piktinosi J. Bartulis.
Laidojimo įmonės direktorius kalbėjo apie tai, kad kituose rajonuose tokios problemos, kad urnos nebūtų leidžiama laidoti šeimos kapavietėje, nekyla. Štai ir savaitgalį jis ruošėsi Kupiškyje laidoti urną kapavietėje, kur po palaidojimo nepraėjo 25 metai. Bet dėl to niekas nekėlė jokio klausimo.
„Be problemų laidojame ir Panevėžio, ir kituose rajonuose. Bet Biržai visuomet suranda kažkokių problemų“, – savo mintis dėstė vyras.
Jį stebina valdininkų mąstymas ir dėl to, kad šie esą nesupranta, jog tokiu būdu laidojant urnas būtų taupoma kapinių žemė. Ji esanti brangi, tad kuo daugiau įrengiama naujų kapaviečių, tuo greičiau kapines vėl reikės plėsti.
Pasiūlė naują kapavietę
Garbaus amžiaus biržietis mirė trečiadienį. Gedinti jo žmona Laima rūpinosi velionio laidotuvėmis.
Moteris su laidojimo įmone susitarė, kad jos sutuoktinis bus kremuotas, o laidotuves suplanavo sekmadienį.
Velionio žmona gyvena viena. Suaugusios dukros gyvena užsienyje.
Gedinti moteris pasakojo, kad ji planavo vyrą palaidoti savo tėvų kapavietėje, kuri yra naujosiose miesto kapinėse. Kapavietė yra visai netoli kapinių vartų, tad jai, sunkiai vaikštančiai, patogu artimą žmogų palaidoti toje pačioje vietoje. Juolab kad kapavietė jau sutvarkyta, nereikėtų įrengti kitos.
Pašnekovės tėtis palaidotas 2013 metais, mama – 2016 – aisiais. Taigi, nepraėję 25 metai, kurie įstatymiškai laikomi kapo ramybės laikotarpiu. Tai ir lėmė seniūnijos tarnautojų sprendimą, kad čia urnos laidoti negalima.
Moteriai buvo pasiūlyta naujose miesto kapinėse imti naują kapavietę. Gedinčiai sutuoktinei buvo parodyta ir vieta – pačiame kapinių gale, kur moteriai ją prižiūrėti dėl sveikatos būklės nebūtų galimybių.
„Nesu tiek bagota, kad naują kapavietę tvarkyčiau. Prie tėvų tikėjausi ir vyrą palaidoti, ir pati būti palaidota. Bet niekas nežiūri, kad žmogui būtų geriau“, – dejavo nelaimės prispausta moteris.
Pasiūlė paskambinti į kitus rajonus
Biržų miesto seniūnijos vyriausioji specialistė Roma Baltušienė sakė, kad ji remiasi Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatymu. O jis numato, kad esant kapo ramybės laikotarpiui nauji palaidojimai negalimi.
Darbuotoja tikino, kad tokia tvarka galioja visiems, norintiems laidoti kapavietėje ramybės laikotarpiu, išimtys negali būti taikomos.
Paklausus, kodėl kituose rajonuose leidžiama tokiose kapavietėse laidoti urnas, R. Baltušienė pasiūlė paskambinti į tuos rajonus ir paklausti, ar tikrai taip yra ir kuo jie remiasi priimdami tokius sprendimus.
„Galbūt jie žiūri lanksčiau. Jei interpretuoja kitaip, negaliu nieko pasakyti“, – kalbėjo seniūnės pareigas einanti Justina Pečiukevičiūtė – Pipynė.
Ji sakė, kad seniūnijoje buvo daug diskutuojama šiuo klausimu. Bet „skaitant įstatymą pažodžiui yra taip, kaip nusprendėme“.
Kitus laidoti leidžia
Pasinaudoję Biržų miesto seniūnijos darbuotojos patarimu „Šiaurės rytai“ pasidomėjo, kokia situacija yra kaimyniniuose rajonuose ir kitose Biržų rajono seniūnijose.
Kalbinti Biržų rajono seniūnijų darbuotojai teigė, kad leidimą tokiu atveju išduoti galima. Tik Vabalninko seniūno pavaduotoja Zena Švainauskienė sakė, kad leidimo išduoti negalima, „nebent pasikeitė įstatymas“.
Pasvalio, Rokiškio ir Kupiškio seniūnijų seniūnai, su kuriais buvo susisiekta, teigė, jog leidimus laidoti urną nepasibaigus kapo ramybės laikotarpiui jie išduoda.
Leidimas išduotas
„Šiaurės rytai“ kreipėsi į Biržų savivaldybės administracijos direktorę Jurgą Bagamolovienę ir atostogaujančią Biržų miesto seniūnę Kristiną Undzėnienę. Jos buvo informuotos apie susidariusią konfliktinę situaciją tarp interesantų ir miesto seniūnijos darbuotojų bei paprašyta ją išsiaiškinti.
Po kurio laiko sulaukta Biržų miesto seniūnės pareigas einančios Justinos Pečiukevičiūtės – Pipynės skambučio.
„Mes konsultavomės su Biržų rajono savivaldybės teisininku. Priimtas sprendimas išduoti leidimą laidoti“, – konstatavo ji.
Valdininkė sakė, kad klausimas tebelieka „diskutuotinas“. Bet, anot jos, įstatyme nėra pasakyta, kad negalima laidoti, tad valdininkai nusprendė, kad jei neparašyta, galima traktuoti žmogaus naudai.
Šią gedintiems žmonėms gerą žinią paskambinusi „Šiaurės rytams“ pranešė ir savivaldybės administracijos direktorė Jurga Bagamolovienė.
Laimėjo milijoną?
„Jaučiuosi kaip laimėjusi milijoną“, – kalbėjo tą pačią dieną leidimą laidoti sutuoktinį Biržų miesto seniūnijoje gavusi ponia Laima.
Moteris sakė norinti padėkoti visiems, kurie jai padėjo išspręsti problemą dėl įvykusios „nesąmonės“.
„Kaip sakiau, man tas pats, kur duobę kasti. Bet užvirė principas pakovoti už paprastą žmogų. Miestelis mažas, kam išsidirbinėti? Tegul valdininkai auklėja pašalpininkus, o ne iš aukšto žiūri į normalius žmones“, – kalbėjo žinią iš raudančios senolės sužinojęs Jonas Bartulis.