Baiminamasi, kad nauja apsaugos nuo smurto priemonė „Orderis“ aplinkui gali sukurti dar daugiau pykčio ir smurto proveržių.
Teks rūpintis, kur apgyvendinti potencialų smurtautoją
Nuo liepos 1 dienos įsigalios Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo pakeitimai, pradės veikti nauja prevencinė apsaugos priemonė „Orderis“, jau dabar vadinama dar vienu iššūkiu policijai ir savivaldybėms.
Minėta priemonė – apsaugos smurto artimoje aplinkoje orderis. Tai operatyvi smurtą artimoje aplinkoje pavojų patiriančių ar smurtą patyrusių žmonių apsauga bei specializuotos kompleksinės pagalbos centrų paslaugos.
Teoriškai viskas teisinga, kad iš namų turi išeiti ne auka, o smurtautojas. Tačiau iškyla didelė problema, kur apgyvendinti daugiau artimųjų ar draugų neturintį žmogų.
„Tai iššūkis ir mums, ir savivaldybei“, – sako ketvirtadienį savivaldybės administracijos posėdyje dalyvavusi Biržų policijos komisariato viršininko pareigas laikinai einanti Veiklos skyriaus viršininkė Sandra Timukienė.
Su tuo sutinka ir savivaldybės administracijos direktorė Jurga Bagamolovienė. Dėl to buvo savivaldybėje pasitarimas, kuriame dalyvavo ir seniūnai.
Pagrindinis klausimas – apgyvendinimas. Jis aktualus tuo atveju, jeigu policija susiduria su smurtaujančiu žmogumi, neturinčiu, kur laikinai apsigyventi.
„Paprastai policijos pareigūnai išeičių ieško ir randa, tačiau visą laiką yra klausimas, kur vežti smurtauti linkusį ir dažniausiai neblaivų žmogų“, – sako savivaldybės administracijos direktorė. Anot jos, būtina ir atsižvelgti į neadekvačiai besielgiančio žmogaus pavojingumą tiems, šalia kurių bus apgyvendintas.
Areštinė – tik įtariamiems nusikaltimu
Kai kurių biržiečių manymu, problemos nekiltų, jei Biržuose būtų išlikusi areštinė.
PK vadovė S. Timukienė sako, kad areštinė, kuri yra Panevėžyje, gelbėja tik tuo atveju, jei sulaikomas asmuo įtariamas jau padarytu nusikaltimu, dėl kurio pradėtas ikiteisminis tyrimas. „Orderis“ yra tik prevencinė priemonė, saugant artimuosius nuo galimo smurto.
Legailiai – nebent šeimose besipykstantiems senoliams
Kalbama, kad smurtauti linkstančius asmenis būtų galima apgyvendinti Legailių globos namuose įkurtame Krizių centre.
ŠR kalbinti kai kurie seniūnai laikėsi nuostatos, kad globos namai – ne blaivykla ir ne areštinė. Apie tai susirinkime, anot seniūnų, kalbėjęs ir globos namų direktorius Renaldas Simėnas. Jo mintims seniūnai linkę pritarti, nes reikia užtikrinti ir globos namų gyventojų saugumą. Tam reikia atskiro žmogaus, galinčio tvarkytis ir su neadekvataus elgesio laikinais „svečiais“.
Pasak direktoriaus R. Simėno, įstaigoje įkurtas Krizių centras yra skirtas ne smurtautojams ir ne girtiems asmenims. Tokie žmonės keltų pavojų kitiems.
Pasak R. Simėno, būna išskirtinių atvejų, kai smurtauti besikėsinantys žmonės gali būti priglausti Legailiuose. Direktorius pasakojo apie piktus senolius, kurie namuose su artimaisiais elgėsi nepakenčiamai, tačiau įstaigoje buvo ramūs.
„Tai visai kita kategorija žmonių, kurių elgesį negailestingai keičia senatvė“, – sako R. Simėnas, Anot jo, stengiamasi neišvaryti nė vieno žmogaus, jeigu jo elgesys ar ligos nekelia pavojaus globos namų gyventojams.
Laimė, kad tokių atvejų, kai iš šeimos patraukto smurtauti linkusio žmogaus nėra kur apgyvendinti, kol kas nėra daug.
Policijos pareigūnai tariasi su savivaldybės socialiniais darbuotojais, seniūnais. Tačiau kaip bus toliau, kai iš šeimų bus privalu patraukti ir 15 parų kažkur apgyvendinti žmones, neramiai svarsto ir savivaldybės administracija, ir seniūnai.