Praėjusią savaitę Aplinkos ministerija paskelbė apie naują priemonę, skirtą bešeimininkių padangų tvarkymui. Savivaldybėms ketinama skirti 440 tūkst. eurų parama bešeimininkėms padangoms tvarkyti. Savivaldybių administracijos jau gali teikti paraiškas subsidijoms gauti. Didžiausia galima dotacija – 25 tūkst. eurų.
Tikimasi, kad tokiu būdu lėšų bus gauta Pačeriaukštės seniūnijoje sukauptų padangų tvarkymui.
Biržų krašto reikalai
Ar Biržų savivaldybė teiks paraišką finansavimui, ŠR klausė savivaldybės ekologės Jurgitos Bruniuvienės.
Pasak jos, savivaldybė prašys maksimalios paramos sumos. Maža to, savivaldybei teks prie šio projekto kažkiek prisidėti ir savomis lėšomis, nes patirtis rodo, kad 110 eurų vienos tonos padangų utilizavimui nepakanka.
J. Bruniuvienė atkreipė dėmesį, jog ši parama skirta ne pakrūmėmis smulkių niekšelių išmėtytų ar mėtomų padangų rinkimui. Pinigai bus skirti istorinei taršai šalinti – apleistuose objektuose ir teritorijose, buvusiose dirbtuvėse, gamybiniuose pastatuose ar kitose vietose sukauptoms padangoms utilizuoti.
Pačeriaukštės lobiai
Anot J. Bruniuvienės, praktiškai kiekviena savivaldybė turi tokių sankaupų. Jei paraiška bus patenkinta, ketinama imtis Pačeriaukštės seniūnijoje sukauptų padangų tvarkymo. Čia, greta sovietmečiu pastatyto aerodromo tako, skirto trąšų barstymo lėktuvams, automobilių sporto entuziastai įsirengė autokroso trasą, kurioje treniravosi ir rengė varžybas. Trasą, jos posūkius pažymėjo naudotomis automobilių padangomis. Šio sporto veteranai sakė, jog trasa gimė apie 2000 metus. Buvo bandymų ją legalizuoti ir registruoti, tačiau sumanymas nepavyko. O padangos liko, ir jų vis daugėjo, nes ten, kur yra keletas, galima netrukdomai atvežti ir išmesti dar keliasdešimt. Tuo labiau kad trasa yra atokiau nuo gyvenvietės.
Pasak Pačeriaukštės seniūno Aurimo Franko, prieš kelerius metus susirūpinta esama situacija ir suvežtų padangų kiekiais.
Drauge su autokroso mėgėjais buvo bandoma fiksuoti vežėjus vaizdo kamera, kontroliuoti, kas ir kodėl atvažiuoja. Situacija dabar kiek pagerėjo, bent jau padangų laukuose nebedaugėja.
J. Bruniuvienės nuomone, Pačeriaukštėje yra sukaupta nuo 100 iki 150 tonų senų padangų, o gal ir daugiau, nes sunku kiekį nustatyti vizualiai. Anot ekologės, nemažai ten yra sunkiasvorių traktorinių padangų.
Taikyti išbandytą metodą
Pasak specialistės, senos padangos dar ilgai gadins mums gyvenimą. Jos buvo užkasamos, sumetamos į didesnius krūmynus ar nedirbamas pievas. Apaugusios žole, apkritusios lapais jos greitai dingo iš žmogaus akių lauko. Dabar, kertant ir valant krūmynus, jų aptinkama ištisos krūvos. J. Bruniuvienė linksmai svarstė, kad reikėtų lanksčiai pasinaudoti gerąja patirtimi – vos tik už pristatytą tuščią plastikinę tarą pradėjo mokėti, miškuose ir kloniuose kaipmat išnyko plastiko „bambaliai“. Panašus metodas, kad už pristatytą seną padangą būtų mokama, kaipmat išvalytų gamtą nuo šio teršalo.