Vakar dar galėjote prekybos centre susidėti agurkus, bulveles ar ridikėlius į vienkartinį plastikinį maišelį nemokamai. Nuo šiandien tokios privilegijos jūs nebeturite. Sakoma, kad tokiu būdu prisidėsime prie kilnių siekių švarinti nuo plastiko pasaulį. Deja, realybė kol kas neįkvepianti.
Dar praėjusiais metais Seimas priėmė sprendimą apmokestinti lengvus vienkartinius plastikinius maišelius visose mažmeninės prekybos vietose. Lietuviai yra vieni intensyviausiai naudojančių tokius maišelius Europoje. Panašūs apribojimai, norint sumažinti aplinkos taršą, jau galioja ir kitose ES šalyse.
Didieji prekybos tinklai jau paskelbė, jog vienkartinis plastikinis maišelis kainuos 1 centą. Kol kas tyli praktiškus žmones kviečianti „Norfa“, tačiau vargu ar jos kaina bus didesnė nei konkurentų.
Prekybininkai pataria į parduotuves sveriamoms prekėms atsinešti maišelius iš namų, tokiu atveju kasoje tik reikėtų pasakyti, jog tai tavo maišelis, jis būtų neapskaitomas.
Tačiau ar viskas taip sklandu ir apie viską pagalvota, kaip dabar skelbia prekybininkai?
Daugkartinis visada sunkesnis
Įvairios pakuočių tvarkymo organizacijos bei kitos tvaria veikla besirūpinančios įstaigos sveikina tokį sprendimą ir ragina žmones vėl naudoti daugkartinio naudojimo maišelius, pagamintus iš audeklo ar kitų tvirtesnių medžiagų. Šios organizacijos pačios gamina bei platina daugkartinio naudojimo maišelius.
Pasak Biržų rajono savivaldybės ekologės Jurgitos Bruniuvienės, tokių maišelių dovanų gavo ir mūsų rajonas, jie bus išdalinti kaip prizai jaunimui įvairiuose ekologijai ar sveikam gyvenimo būdui skirtuose renginiuose.
Anot J. Bruniuvienės, maišeliai dailūs, pagaminti iš tinklinės drobės, su užtraukimu. Prie maišelio prisiūta speciali etiketė, kurioje nurodyta, jog jis sveria 32 gramus. Pasak ekologės, bet kuris daugkartinio naudojimo maišelis bus sunkesnis už plonasienį vienkartinį plastikinį.
Kaip kompensuoti svorį
Būtent dėl šitų gramų ir atsiranda papildomas klausimas prekybininkams, į kurį jie kol kas neturi aiškaus atsakymo. O klausimas paprastas – kaip prekybininkai ketina išminusuoti nuosavo daugkartinio maišelio svorį iš perkamų prekių masės? Kol kas tai neaišku.
O kad tai visai ne smulkmena, rodo elementari aritmetika.
Pirkdami paprasčiausių bulvių kilogramą, kuris kainuoja 1 eurą, ir susikrovę tai į 32 gramus sveriantį daugkartinį maišelį jūs permokėsite 3,2 cento. Jei sugalvosite į tokį maišelį prisipilti šimtą gramų lazdyno riešutų, tai jūsų permoka bus apie 60 – 65 centai, žiūrint, kokia riešutų kaina.
Prekybininkams tai būtų didžiuliai pinigai tiesiog „iš oro“. Vienas iš didžiųjų prekybos tinklų skelbia per metus išdalinantis 24 milijonus vienkartinių plastikinių maišelių. Jei per metus nors 0,5 mln. kartų bus pasinaudota 32 gramų svorio daugkartiniais maišeliais, tai bus 16 tonų apmokėto „oro“.
Prekybininkai sako, jog produktus sveriant galima iš maišelio išimti, padėti ant svarstyklių, o po to juos vėl į jį susikrauti. Agurkus, obuolius ar apelsinus turbūt taip. Tačiau jei papilsite ant kasos svarstyklių neplautas bulves, svogūnus su byrančiais lukštais ar tuos pačius riešutus, niekas nebus laimingas.
Daugkartinio naudojimo maišelis visada bus sunkesnis už vienkartinį, todėl mokėti vieną centą už vienkartinį maišelį šiuo metu ir pigiau, ir paprasčiau.
Taigi pirkėjų pasirinkimas lyg ir aiškus. Ar tokio rezultato tikimasi?
Svečiuose kraštuose pasižvalgius
Sakoma, ne pinigai čia svarbiausia – apmokestinimo tikslas buvo sumažinti plastiko naudojimą. Kaip reikėtų elgtis, galima pasižiūrėti kaimyninėse šalyse.
Pasak J. Bruniuvienės, Vokietijos prekybos centre kasininkė, pamačiusi ant maišelio etiketę su nurodytu svoriu, be kalbų išminusuoja šį dydį iš sveriamų prekių svorio. Jei tokio užrašo maišelis neturi – ne bėda. Prekybos salėje prie įėjimo yra svarstyklės, ant kurių padėjus maišelį galima pasverti. Išspausdinama etiketė – lipdukas su maišelio svoriu, jį patogiai galima prilipdyti prie savo terbos ir eiti apsipirkti. Kasoje šis svoris bus išminusuotas.
Tačiau mūsų prekybos centruose kol kas apie panašius dalykus negirdėti. Žinia, tas reikalauja investicijų, bet tam laiko buvo nuo praėjusių metų. O ir skubėti nėra ko – juk pirkėjo atsineštas sunkesnis maišelis naudingiau nei plastikinis už 1 centą.