Biržų kultūros centro folkloro ansamblis „Siaudela“ neria į vis platesnius tarptautinių festivalių vandenis. Neseniai jis dalyvavo tarptautiniame festivalyje Suomijoje.
Paskutinę birželio savaitę „Siaudela“ kolektyvas praleido Suomijoje, Kuhmo mieste, kur dalyvavo tarptautiniame folkloro festivalyje Sommelo.
Anot ansamblio vadovės Jūratės Garnelienės, galimybę dalyvauti šiame festivalyje suteikė tarptautinis „Dainuojamojo paveldo kelio“ projektas, kuriame dalyvauja Suomijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos etninės kultūros puoselėtojai. Lietuvai šiame projekte atstovauja dviejų miestų – Vilniaus ir Biržų – etnografiniai kolektyvai. Tačiau šiame festivalyje vilniečių nebuvo.
Anot J. Garnelienės, pirmi susitikimai su projekto organizatoriais iš Suomijos Pekka Huttu-Hiltunen bei Maria Iltola vyko pernai Biržų krašto muziejuje, kur svečiai domėjosi Biržais, lankytinomis krašto vietomis bei kultūriniu paveldu. Pasak Jūratės, viskas baigėsi bendru muzikavimu liaudies instrumentais ir pakvietimu į šiųmetinį festivalį.
Ansambliečiai Kuhmo mieste turėjo 7 pasirodymus įvairiose miesto vietose ir erdvėse. Pats įspūdingiausias buvo miesto kultūros centro salėje. Anot ansamblio nario Lino Garnelio, tai didelis, šiuolaikiškas pastatas, turintis apie 700 vietų žiūrovų salę. Salė dekoruota medžiu, kuris sukuria ypač gerą akustiką. Anot muzikantų, kitą tokią gerą akustiką turinčią salę tikrai būtų nelengva surasti. „Toks garsas, kad atrodo, jog įrašo iš kompaktinės plokštelės klausaisi, taip švariai kiekvienas garsas girdisi“, – pastebėjo L. Garnelis.
Festivalio metu vyko seminarai ir konferencijos, pagrindinis dėmesys buvo skirtas etninės ir lingvistinės finougrų tautų grupės etnokultūrai. Prie šių tautų grupės priskiriami vengrai, estai, suomiai, lyviai, lapiai, karelai, udmurtai ir daugiau mažesnių tautų, gyvenančių (ar gyvenusių) Rytų bei Šiaurės Europoje bei Vakarų Sibire.
Pasak R. Garnelienės, buvo įdomus šiaurėje gyvenančių samių kolektyvo pasirodymas, kur buvo mėgdžiojami įvairių žvėrių – vilkų, meškų – skleidžiami garsai. Suomiams ypač patiko lietuviškos sutartinės, nors „Siaudela“ atliko ir kitokią lietuvių folkloro muziką.
Biržų kultūros centras gavo finansavimą tarptautiniam folkloro festivaliui, skirtam vertėjo, poeto, tautosakininko, dvasininko A. Sabaliausko – Žalios Rūtos 150-sioms gimimo metinėms paminėti. A. Sabaliauskas – Žalia Rūta bendradarbiavo su suomiu tautotyrininku dr. A. R. Niemiu, kartu parengė ir išleido kelis lietuvių dainų rinkinius, tarp jų ir suomių kalba.
A. Sabaliauskas-Žalia Rūta į lietuvių kalbą išvertė ir 1922 metais išleido suomių nacionalinį epą „Kalevalą“. Šio projekto rėmuose ir vyko kelionė.
Pasak J. Garnelienės, Kalevalos vietovė yra netoli Kuhmo miesto, kuriame jie buvo. Kolektyvas ne tik pabuvojo epe minimoje vietovėje, bet ir išklausė kelias jo dalis (runas), sudainuotas originalo kalba.
Buvo ir nelabai malonių dalykų. Tai vietiniai dideli uodai, kurie kamavo net ir dieną. Tiesa, pasak L. Garnelio, diena tuo metu buvo ilga. Suomijoje buvo poliarinė dieną, pats jos pikas, tad saulė tik trumpam pasislėpdavo už horizonto.
Festivalio organizatoriai pažadėjo žiemą vėl atvažiuoti į Biržus. J. Garnelienė sakė tikinti, jog „Dainuojamojo paveldo kelio“ projektas tęsis dar ne vienerius metus, plėsis jo geografija ir dalyvių ratas. Vadovė nuoširdžiai dėkojo festivalio organizatoriams Pekka Huttu-Hiltunen ir Maria Iltola , Biržų turizmo ir verslo informacijos centro specialistei Gabrielei Brazauskienei, visiems liaudies dainų ir muzikos puoselėtojams ir skleidėjams.