Savivaldybės tarybos nariai šią savaitę buvo pakviesti apsilankyti UAB „Biržų vandenys“ eksploatuojamuose miesto nutekamojo vandens valymo įrenginiuose, susipažinti su ten vykstančias darbais bei aptarti jų techninę būklę ir kylančias problemas.
Viešojoje erdvėje šiuo metu gausu informacijos apie UAB „Biržų vandenys“ veiklą. Tai lemia mieste aktyviai vykstantys vandentvarkos plėtros darbai, šiek tiek iškasinėtos gatvės, kartais vartotojams dingstantis vanduo. Tačiau retas pasinaudojęs tualetu ar plaudamas indus susimąsto, kur nukeliauja nuotekų turinys. Daug kalbama apie UAB „Biržų vandenys“ darbus plečiant nuotekų ir geriamojo vandens infrastruktūrą, tačiau retai prisimenamas kitas svarbus įmonės eksploatuojamas objektas – miesto nuotekų valymo įrenginiai. Teisybės dėlei reikia pažymėti, jog įmonė rajone prižiūri 14 valymo įrenginių, bet Biržų miesto valymo įrenginiai yra patys didžiausi.
Trumpa istorija
Nauji nuotekų valymo įrenginiai Biržuose buvo pastatyti 2002 metais.
2000 metais Andriaus Kubiliaus vadovaujama LR Vyriausybė savo nutarimu suteikė Biržų rajono savivaldybei 22 metams (įskaitant 10 metų atidėto paskolos grąžinimo laikotarpį) 1,868 mln. eurų paskolą Biržų miesto nutekamojo vandens valymo įrenginių rekonstravimo investiciniam projektui finansuoti. Kitais metais su Finansų ministerija pasirašyta paskolos sutartis. Taip pat 1999- 2001 metais valymo įrenginių rekonstravimui skirta apie 4,9 min. litų iš valstybės Privatizavimo fondo, 2002 metais pridėtas dar 1 mln. iš valstybės biudžeto. Valymo įrenginių statyba kainavo daugiau nei 12 mln. litų. Projektinis pajėgumas – 3300 m3 nuotekų per parą, biržiečiai dabar per parą jų „pagamina“ iki 2000 m3. Įrenginių teritorija užima 4 hektarų plotą.
Kilnūs pažinimo tikslai
Biržų valymo įrenginių amžius jau perkopė dvidešimtmetį, dabar čia neišvengiamai reikia rimtų investicijų.
Praėjusį antradienį UAB „Biržų vandenys“ iniciatyva susipažinti su nuotekų valymo įrenginiais buvo pakviesti savivaldybės tarybos nariai. Anot įmonės direktorės Editos Barkauskienės, ypač buvo laukiami nauji ir jauni tarybos nariai, kurių dauguma nėra buvę šiame objekte. Tokia ekskursija padėtų suprasti, kokios yra valymo apimtys ir technologija ir kokios reikalingos lėšos, norint atnaujinti ar modernizuoti čia veikiančius įrengimus. Mat tarybos nariams ir teks priimti šiuos sprendimus. Šiomis dienomis Liepojoje įvykusi valymo įrenginių avarija parodė, kaip viskas gali greitai pasikeisti ir kokias tai sukelia pasekmes gamtai bei gyventojams.
Viską žino ar tiesiog neįdomu
Į kvietimą atsiliepė kiek mažiau nei trečdalis tarybos narių – tik 7, užtat dalyvavo abu vicemerai. Susitikimą visiškai ignoravo valstiečių ir žaliųjų sąjungos, demokratų bei darbo frakcijos, o gausiam socialdemokratų būriui atstovavo vienintelė Audronė Garšvaitė.
Svečius valymo įrenginių technologas Andriejus Venslovas supažindino su visa nuotekų valymo proceso eiga – nuo nuotekų priėmimo iki išvalyto vandens išleidimo bei dumblo presavimo ir komposto gamybos. Ketvirtį amžiaus įmonėje išdirbęs vyras galėjo atsakyti į bet kokius politikų klausimus apie valymo įrenginiuose vykstančius procesus. Deja, daugelis įrenginių jau atitarnavo ar baigia atitarnauti jiems nustatytą resursą, tad atnaujinimas ir modernizaciją yra neišvengiama. Pasak direktorės E. Barkauskienės, minimali atnaujinimui reikalingų lėšų suma prasideda nuo 0,5 mln. eurų, o pradėti modernizaciją reikėjo jau vakar.
Nuvažiavę į komposto gamybos aikštelę, politikai klausė, kokia šios substancijos panaudojimo perspektyva. Anot E. Barkauskienės, ateityje tai gali būti pagrindinis azotinių trąšų šaltinis laukams. Kituose rajonuose ūkininkai mielai perka kompostą savo laukams, vieno patręšimo juo užtenka 4 metams. Biržų ūkininkai kol kas šioje vietoje entuziazmo nerodo.
Iš valymo įrenginių politikai sugrįžo į miesto centre esančias įmonės technines patalpas, sužinojo, kokias sumas tenka išleisti specialios hidrodinaminės mašinos remontui, apžiūrėjo administracines patalpas, išklausė informaciją apie IT įrangos ir programinio aprūpinimo atnaujinimą, einamuosius projektinius darbus.