Kaime dingusios hortenzijos sukėlė nerimą dėl vagišių kėslų. Jie galintys būti įvairūs – nuo meilės gėlėms iki drastiško ketinimo apsvaiginti, tarkim, politinius konkurentus.
Ir rovė, ir skynė ne politikų dovanotas hortenzijas
Antradienio rytą Pačeriaukštės kaimo gatvelėje atsivėrė duobė. Žiojėjo ji ten, kur augo vienas iš trijų hortenzijos krūmų.
„Dvi likusios, o viena išrauta su šaknimis. Gal nepavyko žiedų nuskinti ir išrovė visą krūmą?“ – svarstė Pačeriaukštės kaimo bendruomenės pirmininkė Edita Čepokienė. Pasak p. Editos, šitie trys krūmai sodinti moters, kuri yra bendruomenės narė. Minimos hortenzijos – ne tos, kurias bendruomenės gimtadienio proga dovanojo sveikintojai, o gyventojos sodinta žydinti puošmena.
Po pietų – dar viena su hortenzijomis susijusi nemaloni staigmena. Vienos privačios sodybos kieme augančių hortenzijų kelmai taip išretinti, kad šakos iš krūmų vidurio išplėštos su didžiaisiais žiedais, paliktos tik apačioje augančios, ne tokios gražios.
Žiedų plėšikai sukosi aplink visą namą negailestingai draskydami hortenzijų krūmus.
„Baisiausia, kad šie du krūmai buvo iš vidinės kiemo pusės, tad žmogus turėjo žinoti, kad jie ten yra. Aš pati, būdama pirmininke, nežinojau, koks grožis slepiasi kieme, bet va, kažkas žinojo ir tą grožį pasisavino“, – su nuoskauda dėl nepaaiškinamo elgesio kalbėjo p. Edita.
Hortenzijos – ir nuodingo pavojaus ženklas
Neatmetama, kad hortenzijų „mylėtojas“ kažkam galbūt norėjo įspūdingą puokštę įteikti, o gal žiedus džiovinti ir kompozicijas kurti. Hortenzijų dovanojimas Biržų rajone daug kam asocijuojasi ir su politiniu komitetu „Biržų atgimimas“, kurio nariai kaimo bendruomenėms dovanoja šiuos žydinčius krūmus.
Augalų simbolikos aiškintojai sako, kad hortenzijos gali būti susijusios su dėkingumus. Japonų legendose gėlė siejama su nuoširdžiais jausmais ir atsiprašymu. Kai kuriose kultūrose hortenzijos siejamos su ketveriais santuokos metais ir simbolizuoja žydinčius poros santykius. Juk vaisiai ir gėlės yra tradicinė 4-ųjų vestuvių metinių tema.
Deja, šitie gražūs žiedai yra nuodingi, tad šiukštu jų negalima nuryti. Hortenzijų žieduose, pumpuruose ir lapuose yra glikozido amigdalino, kuris gali būti suskaidytas iki cianido. Kaip žinome, cianidas yra mirtinas nuodas.
Hortenzijų plėšikai neturėtų bandyti rūkyti džiovintų hortenzijų, kad su dūmu negautų cianido dujų dozės.
Tai rimti įspėjimai, kad žiedai iš Pačeriaukštės kaimo gėlynų neatsidurtų ant gyvomis gėlėmis puošiamų tortų ar rūkalų suktinėse.
O dovanas priimantieji turėtų būti budrūs – nežinia, kokie kėslai slypi hortenzijas dovanojančiųjų galvose ir planuose.