Šeimos konferencija (ŠK), arba kitaip šeimos susirinkimas – tai visiškai nauja Lietuvoje paslauga šeimai, kuria kol kas gali pasinaudoti vos kelių miestų gyventojai. Biržiečiai šia paslauga pasinaudojo vieni pirmųjų Lietuvoje, nes čia turime organizaciją, šeimos centrą „Kartu saldu“, kuri rūpinasi paslaugos įgyvendinimu, sklaida ir viešinimu, rašo projektus paslaugos finansavimui gauti.
Kodėl tai svarbu? Nes tarp visų suaugusiųjų rūpesčių ir bėdų vaikai ir paaugliai su savosiomis paliekamai susitvarkyti vieni. O kai kurie sunkumai vieniems jiems yra visiškai neįveikiami.
Šeimos konferencija – susirinkimu, kurį organizuoja su šeima dirbantis koordinatorius, siekiama sutelkti kuo platesnį išplėstinės šeimos bei kitų šeimai svarbių asmenų ratą ir įgalinti juos prisiimti atsakomybę konkrečiais veiksmais ir sprendimais padėti vaikui.
Tai bene labiausiai į vaiką ar paauglį orientuotas metodas, nes viso proceso metu koordinatorius ir jo supervizorius stebi, kad nebūtų užmiršti ar nustumti į šalį teisėti vaiko interesai. Jie, koordinatoriui kalbantis su vaiku, išsiaiškinami pirmiausiai. Būtent vaiko rūpesčiai, problemos, sunkumai įvardijami kaip klausimai, kurių sprendimams ir bus drąsinami ir įgalinami jo gyvenime dalyvaujantys suaugusieji. Visi jų sprendimai svarstomi iš vaiko pozicijos, atsižvelgiant į pagrindinius vaiko poreikius.
ŠK siekiama su vaiko gerove susijusias problemas išspręsti šeimos rate, kuo mažiau dalyvaujant institucijų atstovams. Taip užtikrinamas konfidencialumas, gerbiama šeima su tik jai būdingomis skirtybėmis. Šeimos konferencijos metu sprendimai ir siūlymai teikiami dalyvaujančių šeimos narių. Taip šeima prisiima atsakomybę ir laikosi numatyto veiksmų plano.
Kaip viskas vyksta?
ŠK procesas susideda iš trijų dalių. Pasiruošimas.
Tai laikas, kuomet šeima ir koordinatorius suranda vienas kitą. Arba kai specialistas suorganizuoja šeimos ir koordinatoriaus susitikimą. Jame koordinatorius pristato ŠK, o šeima apsisprendžia, ar ši paslauga jiems tinka. Jei taip, pasirašoma sutartis ir pereinama prie kito ŠK etapo.
Planavimas. Šis etapas prasideda koordinatoriui pasirašius su šeima paslaugos teikimo sutartį ir pradėjus asmeninius susitikimus. Pirmiausiai jis susitinka su vaiku ir išsiaiškina jo poreikius.
Tuomet su vaiku sudaromas asmenų, kurie dalyvauja jo gyvenime ir gali būti pakviesti į šeimos konferenciją/susirinkimą, sąrašas. Nustatoma preliminari šio susitikimo data. Koordinatorius pradeda susitikimus su kiekvienu iš vaiko gyvenime dalyvaujančiu asmeniu atskirai. Jis pradeda burti išplėstinės šeimos, kaimynų, draugų ratą, kuris susirinkimo dienai atėjus sudarys pagalbos vaikui planą. Kiekvienas suaugęs bus skatinamas prisiimti asmeninę atsakomybę ir įsipareigojimą.
Susitikinėjimų etapas gali trukti iki aštuonių savaičių.
Šeimos konferencija/šeimos susitikimas. Tai vaiko ir jo pakviestų suaugusiųjų susitikimas, kuriame sudaromas konkretus pagalbos vaikui planas. Koordinatorius dalyvauja tik šio susitikimo pradžioje. Priminęs susitikimo tikslus, vaiko iškeltus probleminius klausimus, jis palieka susirinkusius vienus. Toliau už procesą atsakingas iš anksto išrinktas šeimos rato žmogus, kuris surašo visus sprendimus į vieną lapą – pagalbos vaikui planą.
Taip pat svarbi užduotis – stebėti, kad vaiko interesai nebūtų užmiršti ir kad būtų surašyti suaugusiųjų veiksmai ir pasiryžimai, o ne nurodymai vaikui. Šią užduotį atlieka patikimas vaikui asmuo, kurį jau iki šio susitikimo būna išsirinkęs vaikas, o koordinatorius šiam žmogui jau būna paaiškinęs jo užduotis ir aptaręs jo užduotis: padėti vaikui išsakyti norus, jausmus, problemas, lūkesčius ir suteikia saugumo jausmą ŠK metu.
Šeimos centras šiemet Biržuose įgyvendino projektą „Kartu dėl vaiko“, kurio metu informavo apie naują paslaugą ir drąsino biržiečių šeimas ja pasinaudoti.
Projektas buvo finansuojamas Visuomenės sveikatos rėmimo lėšomis.