Dirbti ir padėti savo šaliai gali bet kur, net būdamas nuo jos per tūkstančius kilometrų. Tai dabar demonstruoja Biržuose gyvenančios ukrainietės moterys, pabėgusios nuo jų tėvynėje siaučiančio karo.
Biržų technologijų ir verslo mokymo centro bendrabutyje dabar gyvena apie 50 pabėgėlių iš Ukrainos. Paskatintos savo tautiečių ir Ukrainai padedančių savanorių lietuvių iš Panevėžio, bendrabutyje gyvenančios moterys ėmė pinti maskuojamus tinklus, skirtus Ukrainos kariams.
Anot pašnekovių, viskuo rūpinasi panevėžietis savanoris Artūras. Ukrainietė Liudmila sako, kad savanoriai atvažiavo, pamokė, kaip reikia pinti, laikinai atvežė specialų stovą tinklui ištempti. Vėliau tokį stovą iš medžio padarė ukrainiečiai vyrai, medienos davė Butėno įmonė. Savanoriai panevėžiečiai aprūpina reikalingomis pynimui medžiagomis, išveža jau pagamintus tinklus.
Dabar moterys pina baltos spalvos tinklą, skirtą žiemos sąlygoms. Pirmieji nupinti maskuojamieji tinklai buvo žali.
Pasak moterų, pinti tinklų renkasi praktiškai visos čia gyvenančios ukrainietės, kai tik turi laisvo laiko nuo darbų ar vaikų priežiūros. Pašnekovės suskaičiavo tris Liudmilas, dvi Jelenas, Svetlaną, Juliją ir kitas. Moterys sakė, kad joms padeda ir jų vyrai, prašė paminėti Aleksejų, Michailą, Konstantiną, Maksimą, Sergejų. Visų turbūt neišvardino, bet ne tai svarbiausią. Anot pašnekovių, bendras darbas leidžia pabūti kartu, pasikalbėti, pabendrauti.
Moterys čia susirinkusios iš įvairių Ukrainos sričių – Chersono, Luhansko ir kitų, – tačiau visų jų gyvenimai paliesti karo, kai kurios sakė praradusios savo namus.
Moterys dar renka ir tuščias konservų skardines bei plastikinių butelių užsukamus kamštelius. Iš skardinių bus gaminamos apkasų žvakės. Tam reikalui tinka aukštesnės skardinės nuo konservuotų žirnelių, kukurūzų, alyvuogių ir pan. Netinka tos, kur atidaromos atidarytuvu, nes lieka labai aštrūs kraštai. Pasak ukrainiečių, iš butelių kamštelių išlydyto plastiko yra gaminami turniketai ir protezai. Dar reikalingos ir panaudotos vienkartinės cigaretės. Jose slypinčias baterijas galima dar panaudoti, iš jų gaminanamos išorinės baterijos (powerbank).
Pabėgėlės sakė esančios labai dėkingos centro administracijai ir bendrabučio administratorei Violetai už suteiktas patalpas tinklų pynimui.
Ir šviečia, ir šildo
Panevėžyje gyvenantis Ukrainą remiantis savanoris Artūras Šipelis sakė, jog su Biržuose gyvenančiomis ukrainietėmis jį suvedė „Caritas“ organizacija, kuri aktyviai padeda Ukrainai. Pats A. Šipelis dirba kartu su asociacija „Šešios AM“, kuri jungia savanorius, ji nuo pat karo pradžios teikia paramą Ukrainos kariams ir civiliams.
Pasak vyro, pirmieji biržiečių nupinti maskuojamieji tinklai jau pasiekė Ukrainą. Kalbėdamas apie apkasų žvakes, A. Šipelis sakė, jog tai nėra visiškai tokios žvakės, kokias mes įsivaizduojame. Jas pagaminti nėra sudėtinga. Į skardines dedamas susuktas kartonas ir užliejamas išlydytu parafinu ar vašku. Kitas būdas – išlydytą parafiną maišyti su medžio pjuvenomis ir tokiu mišiniu užpildyti skardinę. Tokias žvakes kariai naudoja ne tik šviesai, bet ir šildymui. Žvakes stato į krosneles, jos skleidžia nedaug dūmų, pro kaminą išeina mažai šilumos ir tokią vietą sunkiau aptikti termovizoriumi. A. Šipelis pridūrė, jog reikia rinkti ir parafino bei vaško atliekas šių žvakių gamybai.
Panevėžyje visus šiuos daiktus galima nešti į „Caritas“. Biržuose kol kas dar neatsirado, kas imtųsi iniciatyvos surinkti paprastus, bet Ukrainos kariams žiemą taip reikalingus daiktus.