Biržų ūkininkai dėl permainų galvoja apie streiką.
Nuo 2024 m. sausio 1 d pasikeitė akcizų lengvata gazoliams, skirtiems naudoti žemės ūkio ir verslinės žvejybos vidaus vandenyse veiklai.
Įsigaliojus pakeitimui atsirado papildomas gazolių panaudojimo apribojimas: gazoliai turės būti naudojami tik žemės ūkio produktų gamybai naudojamoje žemės ūkio technikoje arba atitinkamai žvejybos laivų varikliuose.
Lengvatinio žymėto kuro nebebus galima naudoti prie žemės ūkio technikos kategorijos nepriskiriamai technikai, kuri nors ir gali būti naudojama ir žemės ūkio produktų gamyboje. Tokia technika apima krovininius ir lengvuosius automobilius bei kitas transporto priemones, taip pat įvairius ne žemės ūkio paskirties gamybinių patalpų įrengimus.
„Apie galimus akcizų lengvatų pokyčius buvo kalbama, tačiau komunikacija buvo labai ribota, kažkokių derinimų su rajonų žemės ūkio skyriais nebuvo. Ūkininkams, ypač patiems pristatantiems produkciją pardavimui, tokie pakeitimai turės neigiamos įtakos. Kiek teko girdėti, ūkininkai mąsto ir apie streiko galimybę“, – sakė Biržų rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Sandra Balčiūnienė.
Pasak Biržų rajono ūkininko Artūro Atkočiūno, informacijos apie galimus lengvatų pokyčius nebuvo daug.
„Kažką teko apie tai girdėti, bet labai nekonkrečiai. Informacija pasirodė tik gruodžio pabaigoje. Pagal dabartinę turimą informaciją, tai galimas produkcijos transportavimo kaštų augimas“, – sakė ūkininkas.
Stambesniems ūkiams akcizų lengvatų pokyčiai įtakos turės priklausomai ir nuo to, koks pardavimo modelis ūkyje yra naudojamas.
„Žemės ūkio technikai lengvata išlieka, jos nebebus galima naudoti krovininiams automobiliams. Didesnes papildomas išlaidas patirs tie ūkiai, kurie produkciją patys pristato į supirkimo sandėlius ar uostus savo transportu. Visgi panašu, kad našta vėl labiausiai smogs mažiems ir vidutiniams ūkiams, kurie patys pardavinėja ir išvežioja produkciją. Juo labiau kad metai nebuvo lengvi. Nereikia vertinanti pagal kažkokį vieną didesnį ūkį, kuris svyravimus perneša kiek lengviau, žiūrėkime bendrą visumą. Trąšų kainos buvo labai didelės, o parduodamo derliaus kainos jau grįžusios į senus laikus“, – kalbėjo Biržų rajono ūkininkas Audrius Stačkūnas.