Praėjusį ketvirtadienį visuomenei savo ataskaitą už praėjusius metus pateikė Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Biržų rajono policijos komisariatas.
Ataskaitiniame susirinkime dalyvavo Biržų rajono policijos komisariato pareigūnai ir darbuotojai, Biržų rajono savivaldybės administracijos atstovai, seniūnai, kitų statutinių organizacijų bei visuomenės atstovai. Netrūko svečių ir iš toliau. Į susirinkimą atvyko Seimo narys Valdemaras Valkiūnas, Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Rimantas Bobinas, policijos kapelionas Gediminas Jankūnas, Panevėžio apygardos prokuratūros Panevėžio apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Paulius Jasiukaitis.
Mažiausias rodiklis
Apie nuveiktus darbus kalbėjo Biržų rajono policijos komisariato viršininkas Deividas Valtaris. Anot vadovo, savo ataskaitoje jis stengėsi atliepti tas policijos veiklos sritis, kurios labiausiai jaudina vietos bendruomenę. Pasak D. Valtario, pernai Biržų policija sulaukė 4,5 tūkst. kreipimųsi, atlikti 367 ikiteisminiai tyrimai. Lyginant su ankstesniais metais, šis skaičius kiek išaugo, tačiau taip yra todėl, kad padėdami kolegoms Biržų pareigūnai atliko ikiteisminius tyrimus ir Panevėžio mieste bei rajone. Biržų rajone pernai įvykdytos 265 nusikalstamos veikos ir tai mažiausias rodiklis per paskutinius penkerius metus.
Smurtauja ir vagia
Anot komisariato viršininko, jau ne vienerius metus pagrindinė nusikalstama veika – nežymus sveikatos sutrikdymas. Smurtas artimoje aplinkoje, muštynės, nesukėlusios sunkių padarinių, papuola į šią kategoriją ir tai sudaro 42 proc. visų nusikaltimų. Toliau eina vagystės (11 proc.), turto sugadinimas (6,3 proc.) neblaivūs vairuotojai (7,4 proc.), sukčiavimas (4,8 proc.), narkotinės medžiagos (4,3 proc.) ir kiti nusikaltimai.
Vagysčių skaičius ir ištyrimo procentas pernai ir ankstesniais porą metų išlieka labai panašus. Anot D. Valtario, jei ankstesniais metais nebuvo fiksuota arba buvo tik pavienės vagystės iš tokių prekybos centrų kaip „Senukai“ ar „Moki Veži“, tai pernai tokių vagysčių buvo net šešios.
Vagiami elektriniai ir akumuliatoriniai įrankiai. Pasak pranešėjo, stebima auganti tendencija, kai įrankiai vagiami iš automobilių. Mažiausia vagiama šiaurėje – Pačeriaukštės seniūnijoje registruota viena, o Nemunėlio Radviliškio – 2 vagystės. Daugiausia – Biržų mieste ir Širvėnos seniūnijoje.
Dėl smurto artimoje aplinkoje kasmet sulaukiamas panašus skaičius pranešimų – per 600, ir tas skaičius beveik vienodas jau penkti metai. Ikiteisminių tyrimų dėl šio reikalo skaičius irgi lieka panašus. Praėjusiais metais pradėjo veikti nauja priemonė, kuomet policijos pareigūnai, reagavę į smurtą artimoje aplinkoje, išduoda orderį pavojų keliančiam asmeniui. Šis dokumentas įpareigoja 15 dienų nesiartinti prie nukentėjusiojo gyvenamosios vietos. Išduoti 145 tokie orderiai, surašyti 163 protokolai dėl jo reikalavimų nesilaikymo, kai kuriems piliečiams surašyta po kelis protokolus dėl orderio pažeidimų. Auga ir nusikalstamos veikos, susijusios su narkotinėmis ir kitomis psichotropinėmis medžiagomis, tokių pernai Biržų rajone registruota 19. Anot D. Valtario, narkotinių medžiagų prieinamumas, populiarumas didėja, jų spektras plečiasi, surandama vis naujų, dar nematytų kvaišalų.
Plepėjimas prie vairo
Eismo įvykių skaičius pastaruosius metus irgi mažai keičiasi, regima tik įskaitinių eismo įvykių mažėjimo dinamika. Per metus sužeista 16 žmonių, 2 žmonės žuvo.
Eismo taisyklių pažeidimų pakankamai. Pagrindiniai – kalbėjimas mobiliuoju telefonu be laisvų rankų įrangos, saugos diržų nenaudojimas, automobilio techninės apžiūros ar draudimo neturėjimas, vairavimas neturint teisių. Neblaivių vairuotojų sulaikyta 79, tokia statistika atkakliai laikosi panašiame ir aukštesniame lygmenyje jau ne vienus metus.
Komisariato vadovas taip pat kalbėjo apie vykdytas prevencines programas, įvairius bendrus renginius ir sportines varžybas su jaunimu, saugios kaimynystės grupių veiklą, bendradarbiavimą su seniūnijomis ir policijos rėmėjais.
Lūžis įvyko
„Visą laiką gaudavau klausimą, kada policijos komisariate bus daugiau moterų. Tai tas lūžis jau įvyko, turime 27 pareigūnes moteris ir 22 nykstančius pareigūnus vyrus“, – linksmai konstatavo D. Valtaris. Anot jo, šiuo metu komisariate trūksta 8 pareigūnų.
Pernai Biržų pareigūnams teko dirbti ir NATO viršūnių susitikimo metu Vilniuje.
Anot komisariato vadovo, policijos darbo kryptis ir šiais metais nesikeis. Ketinama labiau sustiprinti dėmesį narkotinių medžiagų gabenimui, platinimui, laikymui, taip pat įvairių kontrabandinių akcizinių prekių pardavinėjimui. Prioritetu lieka ir prevencinė veikla, ypač seniūnijose, taip pat policijos reagavimo ir darbo kokybės gerinimas.
Ar bus municipalinė policija
Žodį pareigūnams ir svečiams tarė ir Seimo narys V. Valkiūnas. „Turiu kalbą dviem valandoms, bet jūs čia be pietų likę maištauti pradėsite“, – pradėjo pasisakymą seimūnas. „Nesikuklinkite, kalbėkite“,- atlaidžiai pastebėjo D. Valtaris. „Buvome čia susitikę prieš metus. Per tą laiką įgijau žinių ir patirties. Ačiū Biržų komisarui, o ne viršininkui, kažkodėl komisariatui vadovauja viršininkas, ne komisaras, viskas devalvuojasi“, – tęsė V. Valkiūnas. „Vyresnysis komisaras, jeigu ką“, – pataisė Seimo narį D. Valtaris.
Iš tiesų Seimo nario kalba buvo netrumpa ir sudėtinga. Kaip ir dera politikui, jis kalbėjo platesniu nei Biržų rajonas, kontekstu ir turėjo kritiškų pastebėjimų apie įvairių tarnybų darbą. Vienas iš priekaištų – policijos ir kitų institucijų bendradarbiavimo stoka kovojant su šešėline ekonomika. Anot V. Valkiūno, jis analizavo Latvijos situaciją, ten yra municipalinė policija, ji atlieka daug naudingų funkcijų. Biržų rajone jis pasigedo sąveikos tarp policijos, savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus bei civilinės saugos specialistų. Kalbėtojo nuomone, jei kils kažkokia reali grėsmė ar invazija, nebus realaus institucijų tarpusavio bendradarbiavimo ir bendro veikimo. Jo nuomone, trūksta pasiruošimo ekstremaliems įvykiams visos valstybės mastu. V. Valkiūno manymu, policija turėtų vykdyti daugiau funkcijų, antraip teks papildomai kurti municipalinės policijos tarnybą. „Aš už tai, kad jūs atliktumėte daugiau funkcijų o jūsų atlyginimai būtų padvigubinti“, – sakė V. Valkiūnas.
„Mes jam išaiškinsime…“
Kritiška V. Valkiūno kalba rado atgarsį kitų kalbėtojų pasisakymuose. Savivaldybės vicemeras Steponas Staškevičius sakė, jog savivaldybės ir policijos bendradarbiavimas yra geras ir nuolatinis. Panevėžio apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas P. Jasiukaitis sakė, jog jį džiugina ataskaitoje minėti skaičiai, rodantys, jog darbas komisariate vyksta, kolektyvas gabus, darbingas ir sukomplektuotas. Kreipdamasis į V. Valkiūną, P. Jasiukaitis sakė, jog ir policija, ir prokuratūra turi sąveikos planus, žino savo užduotis ir reikiamus veiksmus bet kokio konflikto atveju.
Trumpą, bet aistringą kalbą kalbą rėžė Pačeriaukštės seniūnas Aurimas Frankas.
„Džiaugiuosi, kad mūsų pareigūnai ne panikuotojai, kaip kai kurie. Nuraminkite tą asmenį, kad jis nepanikuotų. Jei jis nepasiruošęs, viskas tvarkoje, jis kada nors pasiruoš. Mes visi kiti esame pasiruošę, žinome, ką ir kaip daryti. Jei reikės, mes ir jam išaiškinsime, viskas bus gerai. Kuo geriausios sėkmės, sveikatos ir didesnių atlyginimų jums. Ir kad mažiau jums būtų darbo. Ramios tarnybos ir ramaus asmeninio gyvenimo“, – sakė A. Frankas
Laukia nelengvi metai
„Sokratas yra pasakęs, kad neapmąstytas gyvenimas yra nevertas gyventi. Kaskart reikia sustoti ir apmąstyti savo patirtis, darbus, sėkmes ir nesėkmes. Šiandien tokią analizę girdėjome, ir suprantame, kad už tų skaičių stovi žmonės, jų darbas ir pastangos“, – sakė policijos kapelionas G. Jankūnas.
Dvasininkas kalbėjo, kad daugelis nusikaltimų kyla iš vidinės kultūros stokos, pagarbos kitam žmogui. Tą iš dalies ugdo bažnyčia, deja, jos vis labiau tuštėja.
Susirinkimą apibendrino Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas R. Bobinas. Jis kalbėjo apie bendrą policijos darbą visos šalies mastu, iššūkius ir problemas. „Jūs, kaip Seimo narys, irgi pabalsavote, kad šie antpečiai nieko nekainuotų. Jūs sakėte, kad komisaro vardas labai gerai, tačiau dabar už šį vardą komisaras nieko negauna“, – kalbėdamas apie naują pareigūnų darbo apmokėjimo sistemą sakė R. Bobinas. Anot vyriausiojo komisaro, anksčiau policija iš savo vidinių rezervų padarė proveržį, parodė visuomenei, kad policija gali gražiai atrodyti, turėti modernias tarnybinio transporto priemones. Deja, šiuo metu tas procesas nuslopęs. K. Bobinas kalbėjo ir apie būsimą pensijų įstatymo pakeitimą, kuris gali priversti daug patyrusių, dar galinčių dirbti pareigūnų palikti tarnybą. „Jei taip atsitiks, tai ne tik municipalinės policijos savivaldybėse reikės, bet ir saugos būrių kaimuose“, – kalbėjo R Bobinas. Jis džiaugėsi, kad Biržų rajone yra glaudus policijos ir vietos bendruomenių ryšys ir pasitikėjimas, kontaktai ir bendradarbiavimas. Kalbėta ir apie galimą savivaldybės indėlį pritraukiant vietinius jaunus žmones darbui policijoje.