Biržuose dirbanti ukrainietė mokytoja stengiasi padėti kariaujančiam broliui ir jo bendražygiams.
„Man gėda ir nepatogu prašyti. Lietuva ir lietuviai ir taip jau mums daug davė, padėjo, priglaudė mane ir dukrytę. Mano kreipimasis buvo daugiau į tautiečius. Bet labai gera ir smagu, kad atsiliepė daug lietuvių. Matau, kad daug kas supranta, už ką mūsų šalis kovoja, ir ją palaiko“, – kalbėjo Biržuose jau dvejus metus gyvenanti karo pabėgėlė, ukrainietė Natalya Bagas.
Moteris su dukra Maria gyveno Ukrainoje, Charkove. „Šiaurės rytai“ jau rašė, kad šis miestas, esantis vos 30 kilometrų nuo Rusijos sienos, pirmasis patyrė karo baisumus. Motina ir dukra su šeimos nariais pirmas dešimt dienų gyveno daugiabučio namo rūsyje. Vėliau po patirto baisaus apšaudymo jos nutarė bėgti iš karo niokojamos Ukrainos.
Maria ir Natalya Bagas atvyko į Biržus. Moteris dirba mokytoja, jos dukra mokosi gimnazijoje. Mergina Lietuvoje pradėjo piešti, greitu metu planuoja surengti savo piešinių parodą.
Natalya ne kartą dalyvavo įvairiose akcijose ir renginiuose, gerai pažįstama patriotiškai nusiteikusiems biržiečiams ir savo tautiečiams.
Pastarosiomis dienomis Natalya Bagas savo facebook paskyroje pasidalino širdį veriančiu vaizdo įrašu. Ji kalbėjo dvejus metus niekada nieko neprašiusi pagalbos, tačiau dabar jos labai reikia.
Moteris jau anksčiau buvo pasakojusi, kad jos brolis Nikolajus Kazajko savanoriu išėjo į frontą pirmosiomis karo dienomis. Ji nuolat nerimavo dėl apdovanojimą už drąsą pelniusio brolio bei jo bendražygių ir džiaugėsi dėl vieno – kad pikta lemtis ar sužeidimai jį aplenkė.
Deja, brolio brigados nariai vykdami iš fronto rotacijai labai nukentėjo.
Septyni 113 brigados nariai, kurie kovoja pirmose fronto linijose Charkovo kryptimi, vykdami į rotaciją pateko į apšaudymą. Jie visi sunkiai sužeisti ir šiuo metu dėl jų gyvybės kovojama reanimacijoje. O automobilis, kuriuo jie važiavo, visiškai suniokotas.
Likusiems sveikiems brigados kariškiams, kad galėtų iš dislokacijos vietos patekti į priešakines linijas, būtina nauja mašina. Ja taip pat vežami maisto produktai, kita reikalinga amunicija.
Kad įsigytų tinkamo pravažumo pikapą, reikalingi pinigai – apie 10 000 eurų.
Natalya paskelbė sąskaitos, į kurią norintys galėtų pervesti pinigus, numerį. Buvo prašoma nurodyti, kad pervedant pinigus būtų būtinai parašytas prierašas, jog jie skirti 113 brigadai.
Šiuo moters pagalbos šauksmu aktyviai dalijosi ir komentavo ne tik ukrainiečiai, bet ir lietuviai. Kiti aiškiai klausė, kokia pagalba reikalinga. Pirmomis dienomis šia žinia pasidalino keli tūkstančiai žmonių.
Jau po dviejų dienų Natalya sakė, jog pinigai ateina į sąskaitą, ir jei taip bus toliau, greitai jų turėtų užtekti automobiliui pirkti. Bet kilo kita problema. Ukrainoje tokių pikapų šiuo metu nėra kur gauti. Kariškiai sužinojo, jog jei tokį užsakys iš užsienio, jis keliaus apie keturis mėnesius. Tiek laiko fronte kariaujantys ukrainiečiai neturi.
Susisiekus su organizacijos „Blue Yellov“ įkūrėju Jonu Ohman jis pasiūlė palaukti kelias dienas, kol grįš iš Ukrainos. Tuo metu jis buvo priešakinėse fronto linijose.
Jonas Ohman pažadėjo žiūrėti, kaip būtų galima padėti. Jei automobilis būtų nupirktas, jo vadovaujamos organizacijos savanoriai apsiimtų jį nugabenti į vietą.