Pastaruoju metu Biržų rajono gyventojai savo pašto dėžutėse randa reklaminius laikraščius, kuriuose reklamuojami tam tikri maisto papildai, galintys išgydyti kritines ligas: regėjimą, klausą, išgydyti grybelį ar impotenciją. Ekspertai pataria maisto papildus rinktis atsakingai ir primena, kad maisto papildai nėra vaistai, negydo ligų, o dėl jų vartojimo reikėtų pasitarti su gydytoju.
Įtaria, kad ieškoma lengvatikių
„Kovo 21 d. biržiečiai specialiu reklaminiu leidiniu kviečiami į kultūros namus pirkti papildų (už pusę kainos), išgydančių nuo įvairiausių ligų. Manau, kad jūsų laikraštis padarytų labai gerą darbą, paskleisdamas žinią apie tuos „stebuklingus“ papildus ir jų platintojus, kuriais jau susidomėjo atitinkamos tarnybos. Smulkiau apie tai rašoma DELFI puslapyje, kurio nuorodą pridedu. Minėtą leidinį šiandien gavo šimtai biržiečių“, – praėjusią savaitę „Šiaurės rytams“ rašė buvęs mokytojas. Įtarimų jam kėlė pašto dėžutėje rastas leidinys „Sveikatos technologijos“.
Šis keturių puslapių maisto papildus siūlantis pirkti leidinys nemažai klausimų sukėlė ir kitiems biržiečiams.
Į redakciją atskubėjusi viena laikraščio skaitytoja sakė neabejojanti, kad tokiomis reklaminėmis vilionėmis ieškoma lengvatikių. Anot jos, leidinį apie kone stebuklingą poveikį turinčius maisto papildus dažnu atveju skaitys pagyvenę žmonės, kurie yra patiklesni.
Telefonu atsiliepia Ana, siūlanti kalbėti su direktore, kuri turi perskambinti, bet neperskambina
Leidinyje siūlomi produktai išties traukia akį. Maisto papildų aprašymai skelbia, kad jie veikia kone stebuklingai. Štai tūla Magdalena Kurtzman iš Vokietijos tikina: „Aš patvirtinu, kad regėjimą galima atkurti bet kuriame amžiuje daugeliui metų ir be operacijos!“ Panašų poveikį turėtų daryti ir kitus negalavimus galintys panaikinti maisto papildai – juos vartojantys asmenys įveiks kraujagyslių patalogijas, išlaikys sveiką širdį iki senatvės, atsikratys grybelio, susigrąžins klausą, išspręs prostatito ir impotencijos sukeltas problemas.
Preparatų reklamuotojai prisistato „WellMed club“ atstovais, leidinio įžangoje patikindami, kad visi jų gaminiai turi būtinus saugos sertifikatus, o jų gamyboje griežtai laikomasi tarptautinių reikalavimų ir standartų ir t. t.
Leidinio pabaigoje nurodytos datos ir vietos, kada ir kur produktai parduodami, tarp jų – ir Biržuose. Informacija apie pardavėją nepateikta, nurodytas tik kontaktinis telefonas.
„Šiaurės rytams“ paskambinus nurodytu telefonu atsiliepė Anos vardu prisistačiusi moteris. Pavardės sakyti ji nenorėjo. Paklausta, ar leidinyje reklamuojami produktai yra įtraukti į privalomą Notifikuotų maisto papildų sąrašą, Ana tikino, kad tikrai yra. Kas gamina tuos maisto papildus, kuriuos, kaip teigiama leidinyje, rekomenduoja įvairūs asmenys iš Vokietijos, Slovakijos, Vengrijos, Danijos, Austrijos, Serbijos, Lenkijos ir kitų šalių? Anot Anos, gamyba vyksta Latvijoje, fabrikuose. Daugiau ji su žurnaliste kalbėti nepanoro, sakė, kad reikėtų kalbėtis su direktore. Paprašius šios kontaktų, Ana pareiškė, kad direktorė pati paskambins. Tačiau direktorės skambučio redakcija taip ir nesulaukė.
„Stebuklingų“ papildų platintojai sulaukė tarnybų dėmesio
Apie leidinį „Sveikatos technologijos“ praėjusiais metais rašė laikraštis „Pajūrio naujienos“, tekstas buvo skelbtas ir naujienų portale delfi.lt.
Buvo rašoma, jog „Pajūrio naujienos“ kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT), kad jos specialistai pakomentuotų, ar leidinyje teisėtai reklamuojami papildai ir ar galima jais pasikliauti. VMVT buvo žinoma, kad gyventojams į pašto dėžutes yra dedami tokio pobūdžio leidiniai. Praėjusių metų pavasarį VMVT Klaipėdos departamentas pradėjo tyrimą, kuriame dalyvavo keli VMVT departamentai.
Buvo atlikti patikrinimai, nustatyti pažeidimai, apie kuriuos buvo informuota ir Valstybinė mokesčių inspekcija.
Praėjusią savaitę „Šiaurės rytai“ taip pat kreipėsi į VMVT prašydami informacijos apie leidinio „Sveikatos technologijos“ reklamos teisėtumą ir siūlomų produktų atitikimą reikalavimams.
Kol kas konkretaus atsakymo nesulaukta. Tačiau tarnybos atstovai informuoja, kad gyventojai, prieš įsigydami maisto papildus, gali pasitikrinti, ar produktai atitinka reikalavimus.
Maisto papildų tiekimas į rinką yra griežtai reglamentuotas ir tik notifikuoti maisto papildai gali būti tiekiami Lietuvos rinkai.
Ar tas maisto papildas yra notifikuotas, ar nenotifikuotas, galima patikrinti VMVT puslapyje, paieškos laukelyje įvedus arba produkto – maisto papildo – pavadinimą, arba tiekėją, kuris tiekia tą produktą rinkai.
Vis tik įsigyjant maisto papildų ar kitokių produktų iš abejonių keliančių maisto tvarkymo subjektų, reikia būti labai budriems ir neužkliūti ant reklaminių triukų dėl „stebuklingų išgijimų“. Jei reklamoje pateikiama ne visa privaloma informacija apie maisto papildą ar kitą maistą, yra didelė tikimybė, kad produktas ne tik bus nenaudingas vartotojo sveikatai, bet gali būti net ir pavojingas.