Du broliai su šeima iš Biržų į užsienį išvyko dar mažiukai. Tačiau jie kasmet čia sugrįžta paviešėti pas senelius.
Arūnas ir Mantas Dimitrovai sako nepamiršę Lietuvos ir Biržų krašto. Vienas įrodymų – jų bendras darbas. Architektūrą ir kulinariją studijuojantys broliai sujungė savo sugebėjimus ir prieš Kalėdas pagamino Biržų Radvilų pilies rūmų kopiją.
Įsikūrė Norvegijoje
Vaikinai pasakoja, kad tėveliai juos gyventi į Norvegiją išsivežė dar 2008 metais. Mantas tuo metu buvo baigęs antrą klasę Biržų „Aušros“ mokykloje. Jaunesnysis Arūnas buvo dar vaikų lopšelio – darželio „Genys“ auklėtinis.
Lietuviams draugiškoje šalyje šeima įsikūrė. Jų mama Lijana įkūrė nuosavą kirpyklą, o tėtis Donatas dirba statybose.
Broliai baigė mokyklas ir įstojo mokytis toliau. Mantas šiuo metu Osle studijuoja architektūrą, yra antrojo kurso studentas. Arūnas trečius metus studijuoja Prancūzijoje kulinariją.
Biržuose laukia gausi šeima
Broliai pasakojo, kad į Biržus jie stengiasi sugrįžti kiekvienais metais per vasaros atostogas.
Tik praėjusiais metais to negalėjo padaryti dėl koronaviruso. Biržuose jų laukia seneliai ir giminaičiai.
Vaikinai sako, kad su Biržuose gyvenančiais artimaisiais jie dažnai pasikalba elektroninių ryšių pagalba. Tačiau niekada tai neatstos gyvo apsikabinimo ir buvimo kartu.
Domisi Biržų istorija
Kai broliai sugrįžta į Biržus, jie aplanko istorinius objektus, net tuos, kuriuos istorijos ir laiko perversmai sugriovė.
Mantą domina Biržų krašto dvarai. Vaikinas žino, kad yra labai daug jų neišlikusių. Tad kai kuriuos bando atkurti savo brėžiniuose. Praėjusiais metais Mantas pagal išlikusią ikonografinę medžiagą buvo parengęs Balandiškių dvaro rūmų maketą. Jį iki šiol laiko savo namuose Norvegijoje.
„Mane labai sužavėjo mediniai rūmai, esu matęs daug jų fotografijų. Gal tame daugelis neįžvelgia grožio, o jie man be galo gražūs“, – sako būsimasis architektas Mantas.
Ilgas procesas
Broliai dar buvo skirtingose šalyse, kai sugalvojo iš tradicinės kalėdinių meduolių tešlos ką nors iškepti. Tokia idėja kilo Arūnui, o Mantas pasiūlė pagaminti Biržų pilies rūmus.
Savo idėją jie įgyvendino susitikę namuose Norvegijoje, kur su artimaisiais šventė Kalėdas.
Biržų pilies rūmų brėžinius jie susirado nekilnojamųjų kultūros vertybių registro tinklalapyje. Juos persibraižė į kompiuterio programą. Vėliau brėžinius perspausdino ant kepimo popieriaus. Ant jo buvo gaminamos ir kepamos pilies rūmų statybai reikalingos detalės.
Šiuo metu Biržų Radvilų pilies kepinys stovi svetainėje. Ką su juo darys, šeimos nariai kol kas nenusprendė. Juokauja, kad buvo minčių sudaužyti, kaip kažkada padarė švedai, ir suvalgyti. Bet sako, kad kol kas ją paliks grožėtis.
Broliai paskaičiavo, kad rūmams pagaminti reikėjo 2,5 kilogramo meduolių tešlos. Iš jos pagamino 20 detalių. Smulkių detalyčių pagamino nedaug, nes tiesiog iki Kalėdų nebeliko laiko.
Pilies rūmai iš vidaus kūrėjų buvo apkabinėti lemputėmis, atrodo pilni švenčių dvasios…
„Procesas buvo įdomus. Buvo ir diskusijų, ir kompromisų reikėjo rasti“, – pasakojo broliai.
Rado bendraminčių
Kodėl jie pasirinko kurti Biržų pilį? Todėl, kad tai ne tik vienas ryškiausių prisiminimų iš Biržų krašto. Ji yra paprasta ir graži.
Prieš pradėdami kepti Biržų pilies rūmų maketą broliai bandė sužinoti, ar yra daugiau Lietuvoje panašių darbų padaryta. Jie rado tik informacijos, kad kažkas buvo iškepę Rokiškio dvaro rūmų maketą.
Vėliau įkėlus savo kūrinio nuotrauką į socialinį tinklą sulaukė vienos biržietės merginos atsiliepimo. Ji praėjusiais metais irgi iš tešlos pagamino Radvilų pilį. Jame buvo daugiau detalių. Biržietė prie savo kūrinio dirbo dvi savaites.
Turtinti savo istoriją
Arūnas ir Mantas laisvai kalba norvegiškai. Tačiau tarpusavyje ir namuose bendrauja tik lietuvių kalba.
„Lietuviškomis ir biržietiškomis šaknimis mes visada didžiuojamės, jų nesigėdijame ir neslepiame“, – sako broliai.
Biržiečiams jie linki mylėti savo kraštą ir didžiuotis juo.
„Mes turtingi savo gražia istorija. Ja galime didžiuotis prieš kitus kraštus. Istoriją turime pažinti, ją pasakoti ir kurti“, – su tokiais šventiniais palinkėjimais biržiečiams kalbėjo svetimoje šalyje gyvenimus kuriantys biržiečiai.