Vieni valdžios metai. Bendroji kultūra
Sunku pamiršti, kaip 2023 m. vasarą, planuojant LR Seimo paskelbtų Tremtinių metų renginius Biržuose, žmogus, kuruojantis kultūrą, klausia tremtinių atstovo: ko jums dar reikia? Mums? Arba kai padėkoji Savivaldybei už paramą (biudžeto, ne asmeninius pinigus!), sulauki kritikos, kodėl ne asmeniškai. Arba kai į Biržų tremtinių filialo jubiliejinį renginį pirmą kartą istorijoje neateina nei vienas vadovas, anei klerkas.
Arba kai Kultūros dienos proga kultūros žmones sveikina vicemeras, sunkiai perskaitantis pavardes ir tekstą, nors meras tuo metu pagal darbotvarkę yra laisvas. Bet užtai trys ar keturi pateptieji sveikina ugniagesius (nepavydžiu tikrai, p. Mantgirdai)! Ir šiaip darytina išvada, kad meras arba bijo kultūros, arba laiko ją bereikšme. Tiesa, prieš rinkimus kokius du kartus atėjo į parodų pristatymus, o dabar atsirenka tik aukščiausios prabos! Ne veltui rašoma: „…renginį pagerbė meras, vicemeras…“ Tai bent! Generalissimo!
Taip ir negavome atsakymo į klausimą, kodėl Astra Korsakienė buvo paskirta „Tūkstantmečio mokyklos“ projekto vadove likus maždaug mėnesiui iki išvykos į Austriją.
Bet užtai p. A. Korsakienė feisbuke suskaičiavo mūsų frakcijos nario buvusias išmokas – pamiršusi buvusią savo frakciją ir savo vyro išeitinę išmoką 2021 m. Atrodo kaip keršto akcija į opozicijos klausimus. Nesolidu, sakyčiau, bet A. Korsakienė visada pasiryžusi ginti savo garbę ir orumą (kažin, ar Etikos komisija ir šįkart negaus skundo?).
Tai kokie tie pirmieji valdžios metai Biržuose? Pirmiausia – meras su visa gausia komanda įsipatogino, patarėjų ir vicemerų darbo krūvis abejotinas (ilsėkitės ramybėje, ponai!), dauguma probleminių klausimų įstrigo, praėjusios kadencijos darbai sėkmingai pasisavinti ir paslėpti po kartojamu eufemizmu „darbų tęstinumas“, informacinio progreso jokio. Ukrainos tema sėkmingai uzurpuota, Taryba net negavo informacijos apie vizitą kariaujančioje Ukrainoje.
Tai kokie tie pirmieji valdžios metai Biržuose? Pirmiausia – meras su visa gausia komanda įsipatogino, patarėjų ir vicemerų darbo krūvis abejotinas (ilsėkitės ramybėje, ponai!), dauguma probleminių klausimų įstrigo, praėjusios kadencijos darbai sėkmingai pasisavinti ir paslėpti po kartojamu eufemizmu „darbų tęstinumas“, informacinio progreso jokio.
Ukrainos tema sėkmingai uzurpuota, Taryba net negavo informacijos apie vizitą kariaujančioje Ukrainoje. Laikraštyje tik skaitėm apie kuriozišką delegacijos formavimą (tai irgi politinės kultūros reikalas!). Visiškai nesugebama priimti tiesos ir kritikos. Taip ir menksta ta bendroji politinė kultūra, nes p. meras seniai pamiršo, kodėl už jį balsavo, agitavo ir dešinieji, nes sistema įsuka ir garantuoja biurokratinę ramybę. Nieko reikšmingo, savito, įdomaus, kitokio, naujo neįvyko. Tik nepraeinanti praeitis. Tikrojo dialogo kultūra dingsta.
Politika, sako, yra menas valdyti valstybę arba teisinis reguliavimas. Teisinis – tai daugiau techninis požiūris. Štai toks – biurokratinis valdymas ir yra Biržuose.
Ne lyderis, o tik viršininkas!
Prezidento rinkimų kampanijos metu išgirdau, mano nuomone, labai tikslią prezidento charakteristiką: ne lyderis, o tik viršininkas. Manau, kad tai labai tinka ir Biržų merui. Posėdžio šeimininkas, brutaliai, mužikiškai nutraukiantis oponentą, nes šventai saugo reglamentą. Bet visiškai nebesvarbu, kai reglamentą pažeidinėja bendražygiai. Dvigubi standartai – norma? Gal čia ir instinktyvi mero gynyba, bet pripažįstu – veiksminga, trumpam atima žadą, nes nesitiki tokio chamizmo. O gal priežastis ta pati – nesugebama priimti tiesos ir kritikos? Ar begalinis dėkingumas partijai, kuri pasirinko? Gera būti viršininku, administracijos vadovu. Net į metų drąsuolius pasiūlytas! Kad kaminą sovietų karių kapinėse nugriovė, vykdydamas įstatymą. Tik tiek. Bet tai merui, manau, tiesiog nėra svarbu, tai nėra jo mąstymo lauke. Ir tarybinės stelos Nemunėlio Radviliškyje ir Vabalninke tebėra. Ir S. Nėries gatvių likimą spręs komisija? Nes valdžiai neišėjo? Ar savi pasipriešino?
Politika, sako, yra menas valdyti valstybę arba teisinis reguliavimas. Teisinis – tai daugiau techninis požiūris. Štai toks – biurokratinis valdymas ir yra Biržuose. Visi užtildyti skundais, komisijomis, chamizmu ir jokių telkiančios lyderystės užuominų. Meras, pristatydamas ataskaitą, nesugebėjo pasakyti nors kelių žmoniškų sakinių, kokie vis dėlto iš tiesų buvo metai. Entuziastingai iš popierėlio perskaitė stebuklinę pasaką, kaip viskas gerai. Nes jam ši politinės kultūros dalis vėlgi neatrodo svarbi – greičiau pakelkite rankas ir skirstomės! Tik po metų administracijos direktorė vis dėlto pasakė, kad visi projektai vykdyti arba pradėti praėjusioje kadencijoje, merui tai yra tik veiklos tęstinumas.
Dar kartą apie sporto salę
Kadangi Biržų meras bent tris kartus (komitete, kolegijoje ir tarybos posėdyje) aiškino, kaip jis stengiasi, bet ministerija neskiria papildomų pinigų sporto salės statybai, nors grąžino į valstybės biudžetą 6 milijonus eurų, kokia bloga Vyriausybė, verta aptarti šią temą.
Maloniai primenu, kad 2021 m. pavyko pasiekti, jog mūsų Sporto kompleksas 2022 m. būtų vėl įtrauktas į Valstybės investicijų programą. 2022 m. skirtas dalinis finansavimas. Valdančioji koalicija po ilgų diskusijų pritarė. Rizika buvo didelė, nes techninis 2019 m. projektas pasenęs, rimtos korekcijos būtinos, Savivaldybės prisidėjimas pakankamai didelis. Vis dėlto tai buvo paskutinis šansas. Ir tada prasidėjo baisiausi dalykai – viešieji pirkimai pradėti balandį, darbų pradžia planuota birželį. Po itin sudėtingų viešųjų pirkimų, skundų rangovas buvo parinktas tik iš trečio karto. Sutartis su UAB „Infes“ pasirašyta tik 2022 m. lapkričio 22 d. Visą tą pusmetį reikėjo įtikinėti ministeriją, kad mes sugebėsim, važiuoti, derėtis, rašyti. Įvertinusi riziką, ministerija ramiai galėjo išbraukti mūsų įžymųjį objektą, lėšas buvo kur perkelti – Lietuvoje daug pradėtų sporto paskirties statybų. Ir dabar, mano žiniomis, jokie milijonai 2023 m. nebuvo grąžinti. Tai pasakykite man, kam reikia perimti V. Blinkevičiūtės stilių ir dėl visko kaltinti konservatorius, skleisti nepatikrintą informaciją, užuot žmoniškai padėkojus? Jauni žmonės gi, jų rankose galia keisti retoriką, formuoti sąžiningą politinį naratyvą. Beje, dabartinė vicemerė buvo atsakinga už viešuosius pirkimus, bet nedarė nieko. Užtai dabar iš fotografijų atrodo, kad būtent ji rūpinasi statybomis. Vivat Regina!
Kam reikia perimti V. Blinkevičiūtės stilių ir dėl visko kaltinti konservatorius, skleisti nepatikrintą informaciją, užuot žmoniškai padėkojus? Jauni žmonės gi, jų rankose galia keisti retoriką, formuoti sąžiningą politinį naratyvą.
Taip, salė bus pastatyta, nes sunkiausi darbai buvo padaryti. Ir tai bus pagrindinis valdančiųjų rinkimų arkliukas, tai dabar tiesiog būtina ištrinti praeitį? Kalbu apie tai ir todėl, kad nuolat primenama, kad už V. Valkiūno pasiūlytą Sporto komplekso naują vietą balsavo ir dauguma konservatorių. Tai sąžininga būtų prisiminti, kad pinigai salės statybai gauti irgi konservatorių. Juk galėjo pasistengti ir buvęs meras, ir administracijos direktorės pavaduotoja (liberalai irgi kaip ir prie valdančiųjų).
Aukščio baimė arba stereotipų nelaisvė
Taigi – valdantiesiems tikrai pasisekė: biudžetas – viršplaninis, kompensuojamų lėšų grįžo apie du milijonus (!), visi darbai į priekį suplanuoti. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kaip ir kasmet skyrė visus trūkstamus pinigus kompensacijoms už šildymą (ar ministerija kalta, kad Biržuose tokios kainos?!), ukrainiečių išlaikymui. Ir Vabalninko aplinkkelio techninis projektas jau buvo! Žodžiu, situacija pakankamai gera, tai ne 2021 – 2022 m., kai visus „atliekamus“ reikėjo skirti viešosioms erdvėms.
Biržiečiai autobusais važiuoja nemokamai, mokesčiai mažinami, socialinių paslaugų daugėja, renginiai lipa vienas ant kito, sportas – prioritetinė sritis. Iš kur visos galimybės, jeigu konservatorių valdžia tokia bloga? Taip reikia? Bene pats populiariausias paradoksas dabar – kokia graži Lietuva, kokie pasikeitę Biržai, niekada dar taip gerai negyvenome, bet kokia bloga Vyriausybė!
Esminiai retoriniai klausimai apie Biržų valdžios pasirinkimus: ar tikrai sporto pasiekimai svarbesni už ekspozicijos, skirtos Biržų garbės piliečiui, Ukrainoje nužudytam garsiam režisieriui, pristatymą? Ar tikrai įvertinimo, „Radvilų žymens“, per dvejus metus nusipelno tik du?
Pabaigoje – esminiai retoriniai klausimai apie Biržų valdžios pasirinkimus: ar tikrai sporto pasiekimai svarbesni už ekspozicijos, skirtos Biržų garbės piliečiui, Ukrainoje nužudytam garsiam režisieriui, pristatymą? Ar tikrai įvertinimo, „Radvilų žymens“, per dvejus metus nusipelno tik du?
Ar tikrai švenčių rėmimas svarbesnis už senelių globos namų keltuvą? Ar tikrai nebuvo daugiau kam važiuoti į Grodziską, kaip tik tiems patiems? Ar tikrai nei Sąjūdžio, nei Gedulo ir vilties diena neverta dėmesio? Šiaip jau į kultūros sąvoką įeina visa aplinka, viskas, kas sukurta, ir elgesio modeliai, ir požiūriai – ir tai yra ekonomikos ir progreso variklis.
Bet, kaip sakė gerasis vicemeras Steponas tautodailės parodos atidaryme: „Tautodailė – tai tautos dailė!“ Aiškiau nebūna!
Irutė Varzienė, Biržų rajono savivaldybės tarybos Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pirmininkė