Biržų savivaldybės politinė vadovybė ėmėsi naujos tradicijos – tarybos narius kviesti diskusijai iš anksto nepateikus informacijos. Opozicijos atstovai pareiškė, kad tokia tradicija nesuprantama nei logiškai, nei žmogiškąja prasme.
Praėjusį antradienį įvyko iš anksto skelbtas išplėstinis Biržų savivaldybės tarybos Teritorinio vystymo, aplinkos apsaugos miesto ūkio ir kaimo reikalų (toliau – Teritorinio vystymo) posėdis. Ketvirtadienį paskelbtas Socialinio vystymo komiteto posėdis. Kadangi posėdžiai rengiami išplėstiniai, jame gali dalyvauti ir kitiems tarybos komitetams priklausantys rajono politikai.
Tik dalis medžiagos ir tik iš vakaro
Iš ne vieną savaitę viešumoje sklandžiusios informacijos tikėtasi, kad šaukiamuose posėdžiuose bus aptarti ir du itin visuomenei svarbūs klausimai – naujos atliekų surinkimo kainos bei poliklinikos struktūros pertvarkymas.
Politikus pasiekė tik Teritorinio vystymo posėdžio išvakarėse pateikta medžiaga dėl atliekų tvarkymo kainų pokyčio. Informacijos apie poliklinikos struktūros (tarp jų – medicinos punktų) pertvarką nebuvo.
Diskusija apie kainas iš esmės vyko tik dėl to, kad kai kurie politikai sugebėjo vos ne naktį perskaityti gautą posėdžio medžiagą. Į ją buvo įsigilinęs ir komiteto pirmininkas Dalius Drevinskas. Valdančiajai tarybos daugumai priklausantis politikas liberalas prisipažino medžiagą gavęs anksčiau ir spėjęs ją išnagrinėti.
Aktyviai bei profesionaliai diskusijoje stengėsi dalyvauti ir ekonomių žinių bagažą turinti „valstietė“ Edita Čepokienė. Tiesa, ši opozicijai priklausanti tarybos narė sakė vakare turėjusi aukoti brangų šeimai ir vaikams skirtą laiką, būtiną nors šiek tiek įsigilinti į posėdžio medžiagą.
Opozicinės frakcijos pirmininko reakcija
Posėdžio pradžioje apie ketinimą kažką panešti informavusiam Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos pirmininkui Tomui Četvergui tokia galimybė buvo suteikta po diskusijų apie atliekų tvarkymą.
„Jeigu be politikos, tai kalbėk. O jeigu ne, tai būsi nutildytas“, – griežtą sąlygą iškėlė komiteto posėdžiui pirmininkaujantis D. Drevinskas.
T. Četvergas pranešė, kad sausio 13 dieną vyksiančiame išplėstiniame Socialinio vystymo komiteto posėdyje LVŽS frakcijos atstovai nedalyvaus, ir paprašė posėdį atidėti. Priežastis – politikams nepateikta medžiaga, kuri itin svarbi, nes liečianti ir kaimo medicinos punktus. Pasak T. Četvergo, reikia matyti medžiagą, kad būtų galima apie ją diskutuoti įsigilinus ir apsilankius bendruomenėse.
„Mes tikrai nedalyvausime“, – poziciją išreiškė Socialinio vystymo komitetui priklausantis T. Četvergas. Be jo, minėtame komitete yra ar du „valstiečiai“ – Paulius Morkvėnas ir Stasė Eitavičienė.
Kam davė, o kam – ne
„Valstietė“ E. Čepokienė kalbėjo apie patirtį, kai tik iš vakaro gavusi didelės apimties posėdžio medžiagą dėl atliekų kainų turėjo vos ne naktį ją išnagrinėti.
„Mes už susitikimus, diskusijas, tik reikėtų žmogiškumo. Bent jau 2 ar 3 dienas duokite. Vienos dienos žmogiškai yra per mažai“, – kalbėjo E. Čepokienė, prašiusi atidėti sausio 13 – tos dienos komiteto posėdį nors iki penktadienio.
Išgirdo, kad neįmanoma. Pasak mero pavaduotojos Audronės Garšvaitės, politikai turi kitų iš anksto suplanuotų darbų.
Pasigirdo balsų, kad ne visi politikai ir medžiagą dėl atliekų gavo tik iš vakaro. Paaaiškėjo, kad valdančiosios koalicijos politikams informacija dėl posėdžių pateikta anksčiau. T. Četvergas sakė žinantis, kad valdančiosios koalicijos posėdžiuose ir apie poliklinikos pertvarkos reikalus kalbėta jau gal prieš dvi savaites.
„Tai kodėl iki šiol neparuošta ir tarybos nariams nepateikta medžiaga?“ – klausė T. Četvergas. Aiškaus atsakymo nebuvo.
Naujas diskusijų formatas?
Valdančiosios koalicijos nariai stengėsi ginti poziciją, kurioje atsidūrė kažko iki galo neatskleidžiantys rajono vadovai.
Anot socialdemokrato Daliaus Jakubėno, diskusijos būtinos. Antraip į tarybos posėdį atėję politikai patenka tarsi „nuogi į dilgėlyną“, o spauda tą aprašo.
„Kokį mėšlą jie pateikia, klaiku skaityti. O ką daryti?“ – diskusijų būtinybę gynė gydytojas. Jam pritarė kitas valdančiosios koalicijos narys – liberalas D. Drevinskas.
„Kad posėdyje nebūtume kaip iš medžio iškritę“, – paaiškino politikas, sykiu pripažinęs, kad medžiagą diskusijoms tarybos nariai turėtų gauti nors dviem dienomis anksčiau.
Liberalas Arūnas Remeika pridūrė, kad informacinė medžiaga apie rengiamus sprendimus turi būti pristatoma visiems, o ne tik valdančiosios koalicijos nariams.
Rajono vadovai stengėsi aiškinti, kad medžiagos nėra todėl, kad jos ir… neturėtų būti. Anot, valdančiosios koalicijos politikų, tai esanti nauja tradicija, naujas formatas, kai medžiaga neviešinama. Taip siekiama „gyvos“ diskusijos. Jeigu informacija būtų pateikta anksčiau ir visiems, diskusija būtų iškreipta. O be to, medžiaga dar nesanti pilnai paruošta, todėl jos ir nenorima rodyti.
„Tai apie ką diskutuoti tada kviečiate?“ – skambėjo oponentų klausimas.
Klausimas buvo be atsakymo. Vietoje skambėjo aiškinimas, kad bus apie ką diskutuoti. Apie tai politikai išgirs sausio 13 – osios rytą „įsijungę“ į išplėstinį posėdį. Jame, pasak socialinę sritį kuruojančios vicemerės, bus pateiktas situacijos dėl medicinos punktų „matymas“. Kieno akimis, nepasakyta, Galutinį sprendimą politikams teksią priimti jau tarybos posėdyje, kai po diskusijų komitetuose ir kolegijoje bus paruoštas sprendimo projektas.
„Tai perkelsit sausio 13 dieną šaukiamo posėdžio datą?“ – nuskambėjo E. Čepokienės klausimas Socialinio vystymo komiteto pirmininkui konservatoriui Arūnui Anskinui.
„Neperkelsim“, – atsakė pirmininkas.