Nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens darbymečio metas kapinėse. Ir ne todėl, kad žmonės neišvengiamai miršta. Turtingėjanti visuomenė vis daugiau lėšų skiria artimųjų kapų priežiūrai, jų atnaujinimui ir papuošimui. Viskas būtų gerai, tačiau ir šiame procese reikalinga tvarka, kurios laikytis nori ne visi.
Savivaldybėje patvirtintas kapinių priežiūros tvarkos pakeitimas, pagal kurį gyventojai, norėdami kapitaliai tvarkyti kapavietę, turi gauti tam leidimą seniūnijoje.
Tačiau šios tvarkos ne visada paisoma, ypač atokesnėse kaimo kapinėse.
Pasak Parovėjos seniūnės Daivos Juozaitienės, kapaviečių atnaujinimas vyksta, tačiau dėl leidimų kreipiasi vos vienas kitas. O seniūnijos darbuotojus prie kapinių tvorų pasitinka seni antkapiai, statybinio laužo prikimšti maišai ir kitas po remonto likęs šlamštas, kurį kapavietes renovuojantys gyventojai ar jų samdyti rangovai turėtų išsivežti. Statybinės atliekos grūdamos į konteinerius, skirtus žvakučių ar plastiko atliekoms bei žaliųjų atliekų surinkimui Tokie dalykai aptikti prie Latvelių, Semeniškių, Paberžių ir kitų kapinių. Ageniškyje kapinių konteineris stovi netoli kelio, tai čia įvairiausias atliekas įsigudrino palikti pravažiuojantys gyventojai. Užklupti kapavietes tvarkantys, bet leidimo neturintys gyventojai teisinasi, jog apie naują tvarką nėra girdėję, nors apie tai buvo skelbta ir Savivaldybės tinklalapyje, ir rajono spaudoje.
Pasak Papilio seniūno pavaduotojos Angelės Šiaučiūnienės, panašių „dovanėlių“ pasitaiko ir Papilio parapijoje.Šiomis dienomis kažkokie netikėliai paliko stiklo vatos prikimštus supuvusius maišus prie Kubilių kapinių. Aplinkui gyventojų nėra, vadinasi, juos kažkas atvežė. „Visi automobilius turi, po penkis kartus per savaitę į Biržus važiuoja, o į aikštelę atliekų išvežti nesugeba“. – piktinosi tokiu kraštiečių elgesiu A. Šiaučiūnienė.
Kartais gyventojai linkę gudrauti, greičiausiai pamokyti kapines tvarkančių meistrų. Pabiržės seniūnė Vita Zurbaitė sakė, jog atėjęs leidimo kapavietės tvarkymui žmogus negalėjo įvardinti, kas tuos darbus atliks – esą dar iki galo nenuspręsta. Tačiau nuvažiavusi į kapines seniūnė jau rado besidarbuojančius žmones – darbai vyko visu tempu. Anot seniūnės, tikriausiai ne visi kapaviečių tvarkytojai turi veiklą leidžiančius dokumentus ir taip bando išvengti viešumo bei mokesčių.