Jau dabar akivaizdu, kad „Lidl“ užmojis pasistatyti parduotuvę Biržuose šiek tiek sujudino tektonines mažmeninės prekybos verslo plokštes.
Nekalbu apie turgaus prekeivius, nors juos prekybos centrų atėjimas liečia labai smarkiai. Turgaus prekeiviai yra svarbūs tik žmogiškąja prasme. Vertinant pagal tiesioginį indėlį į rajono biudžetą ir sumokėtus mokesčius, tai jie, mano nuomone, labai arti nulio.
Naujo prekybos centro atėjimas į Biržus svarbus tuo, kad jis pakėlė iš letargo miego čia iki tol patogiai besijautusius mažmeninės prekybos centrus.
Informacija apie konkurentų žvalgybą mūsų mieste čia veikiantį verslą pasiekė kur kas anksčiau, nei apie tai sužinojo plačioji visuomenė. Nemanau, kad vien tik sutapimas yra paskelbti „Norfos“ planai dvigubai padidinti prekybos plotą (bus statomas priestatas). Neatsitiktinai prasidėjo ilgokai delsta „Rimi“ prekybos centro rekonstrukcija, po kurios taip pat didės prekybos plotas.
Nors viešai garsiai dar nekalbama, tačiau dabartinių įvykių eiga ir kai kurios kitos aplinkybės leidžia daryti spėjimą, kad drauge su „Lidl“ prekybos centru Biržuose išdygs prekybos centras, vardu „Maxima“.
Kurioje vietoje? Ogi visai šalia – ūkininkų turgaus teritorijoje. Atrodytų nelogiška – vienas centras šalia kito. Atvirkščiai. Bent jau „Lidl“ Lietuvoje būtent vadovavosi tokia strategija – įsikurti visai šalia jau veikiančių prekybos centrų. Nuvažiuokite į bet kurį didesnį miestą, prie „Lidl“ parduotuvės, ir pažiūrėkite, ar netoliese nėra kokio nors prekybos centro. Dažniausiai jį nesunkiai rasite.
Štai įvažiavus į Panevėžį prie geležinkelio pervažos – daug metų veikianti „Maxima“, naujas didelis „Lidl“ ir nauja didelė „Norfa“.
Svarbu ir tai, kad „Maxima“ užmojų Biržuose statyti didesnio ploto parduotuvę turėjo jau seniai. Ne veltui jų vardas nuolatos figūruodavo kalbose apie turgaus teritoriją. Tačiau iki šiol nerasdavo tinklas tinkamos vietos. Tai ploto per mažai, tai negalima statyba, tai miesto pakraštys. Dabar sąlygos yra pasikeitusios į vystytojams palankią pusę. Turgaus teritorijoje statyba galima, 40 metų nuomos laikotarpis yra pakankamas ilgalaikei investicijai. O ploto užteks ir prekybos centrui su automobilių stovėjimo aikštele, ir turgavietei, kuri, mano nuomone liks tame plotelyje už pastato, kuriame įsikūrusi „Žalia stotelė“.
Dar klausimas, ar tas pastatas ten liks ir ar nepereis naujo nuomininko žinion, nes investuotojas gali už ją pasiūlyti patrauklią kainą, o ten įsikūrusiems prekeiviams – prekybos plotelius naujame prekybos centre.
Kaip bebūtų, galimas naujų prekybos centrų atsidarymas – tai naujų darbo vietų sukūrimas. Parduotuvėms reikės darbuotojų, o jų rasti ne visuomet labai lengva. Ypač su patirtimi. Nors sunkiai įsivaizduojama, bet visgi tikėtina savotiška „galvų medžioklė“, kuomet darbuotojus mėginama pervilioti iš kitos įmonės. Tam reikia pasiūlyti geresnes sąlygas, o paprasčiau tariant – geresnį atlyginimą. Tik geriau pagalvojus ir įvertinus mūsų darbo rinkos ypatumus, Biržuose gali būti ne galvų, o geresnio darbo medžioklė. Tiesa, „Lidl“ internetiniame darbo skelbime siūlomas atlyginimas pardavėjui Rokiškyje esančioje parduotuvėje nėra įspūdingas. Skelbime nurodomas 1030-1600 eurų darbo užmokestis prieš mokesčius, tai sudaro apie 770-1060 eurų „į rankas“.
Nurodyta, kad darbo patirtis nebūtina. Visgi atlyginimas, lyginant su kitų prekybos centrų, atrodo gan neblogai. Gal su „Norfa“ ir nepakonkuruos, bet „Rimi“ ir IKI darbuotojos gali į naują darbo vietą iškeliauti. Juo labiau – tik per gatvę pereiti tereikės…
Verslininkas Remigijus