Senti nepatinka nei vienam žmogui. Deja, tačiau senėjimo procesas yra nesustabdomas ir neišvengiamas, tad mums tenka su tuo susitaikyti. Senstantis žmogus susiduria su įvairiais pokyčiais, kurie atsispindi visame organizme. Dantų būklė – ne išimtis. Įvairūs tyrimai rodo, kad vyresnio nei 65 metų amžiaus žmonės žymiai dažniau susiduria su dantenų ligomis, uždegimais, ėduonies problemomis ir net dantų netekimu. Dėl rimtesnių ligų ir pažeidimų, vyresnio amžiaus žmonėms dažniau atliekamos ir sudėtingesnės odontologinės procedūros, tokios kaip dantų protezavimas, implantavimas ir pan. Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindines priežastis, kodėl senstant dantys tampa silpnesni ir pabandysime išsiaiškinti, ar neigiamų pokyčių galima išvengti.
Sausėjanti burna
Viena iš priežasčių, dėl kurios vyresnio amžiaus žmonių dantys tampa silpnesniais ir lengviau pažeidžiamais – sausėjanti burna. Vyresniame amžiuje su sausėjančios burnos problema susiduriama labai dažnai. Yra keletas aplinkybių, kodėl vyresnio amžiaus žmogaus burnoje išskiriamas per mažas seilių kiekis. Burnos džiūvimą gali paskatinti reguliarus vaistų vartojimas, gyvenimo būdas arba tam tikros lėtinės ligos. Bet kuriuo atveju, nuolat džiūstanti ir sausėjanti burna didina dantų bei dantenų pažeidžiamumą. Dėl šios priežasties senstantis žmogus dažniau susiduria su burnos ertmės infekcijomis, uždegiminiais procesais ir įvairiomis dantų bei dantenų ligomis.
Dantų nusidėvėjimas
Dantys, ypač krūminiai, yra be galo stiprūs. Dantys gali atlaikyti stiprų spaudimą, tačiau jie nėra neįveikiami. Visą gyvenimą su dantimis yra atliekami įvairūs veiksmai – kramtymas, griežimas ir pan. Dėl šių veiksmų palaipsniui dėvisi dantų emalis. Nusidėvėjęs dantų emalis atidengia minkštesnį dentito sluoksnį. Dėl šios priežasties dantys tampa silpnesniais. Todėl vyresniame amžiuje dantys dažniau susiduria su įvairiais pažeidimais, greičiau lūžta. Tokiu atveju belieka apsvarstyti dantų restauravimo galimybes. Susidėvėjusių dantų problemą efektyviai išsprendžia dantų protezavimas išimamais ir fiksuojamais protezais ar kitomis, dantų atkūrimo priemonėmis.
Dantenų atsitraukimas
Dantenos padeda apsaugoti dantų šaknis. Bėgant metams, dantenos pradeda trauktis. Šis procesas yra vadinamas dantenų recesija. Tokiu būdu atidengiama daugiau šaknies audinio. Atsitraukusios dantenos sukelia didesnį dantų jautrumą, nemalonius skausmo pojūčius. Dėl šios priežasties burnos ertmėje dažniau formuojasi infekcijos ir uždegiminiai procesai, o patys dantys tampa silpnesniais.
Suprastėjusi dantų priežiūra
Vyresnio amžiaus žmonės neretai serga artritu ar kitomis lėtinėmis ligomis, dėl kurių dantų šepetėlio ar tarpdančių siūlo naudojimas tampa itin sudėtingas. Netinkama burnos higiena palaipsniui skatina dantų silpnumą, o tuo pačiu, ir įvairius dantų pažeidimus. Dėl prastos burnos higienos kenčia ne tik dantų, bet ir dantenų būklė. Sudėtingos ir laiku neišgydytos dantenų ligos lydi prie dantų netekimo, o prarastų dantų problemą gali išspręsti tik dantų protezavimas ar implantavimas.
Žandikaulio formos pakitimai
Senstant, kiekvieno žmogaus žandikaulis po truputį slenkasi į priekį. Veido kaulų struktūros pokyčiai yra visiškai natūrali senėjimo dalis, kurios neįmanoma išvengti. Dėl pakitusios žandikaulio formos ir pozicijos, neigiamai paveikiamas sąkandis. Žandikaulio formos pakitimai gali paskatinti ir didesnių tarpdančių atsiradimą arba dantų pasislinkimą į vieną ar kitą pusę. Šiuo atveju gali prireikti ortodontinio gydymo. Visgi, reikėtų žinoti, kad žandikaulio formos pakitimai vyksta labai lėtai. Todėl vyresnio amžiaus žmogui itin svarbios reguliarios odontologo apžiūros.
Tikra tiesa, kad vyresnio amžiaus žmogaus dantys yra silpnesni ir lengviau pažeidžiami. Taip pat visiškai natūralu, jog senyvo amžiaus žmogui dažniau turi būti atliekamas dantų protezavimas ar kitos, sudėtingesnės odontologinės procedūros. Visgi, nors dėl senėjimo proceso pasireiškiančių pakitimų visiškai išvengti neįmanoma, tačiau juos tikrai galima atitolinti. Neigiamų pokyčių atsiradimo tikimybę tikrai padeda sumažinti atsakinga dantų priežiūra ir reguliarūs vizitai pas dantų priežiūros specialistus.