Ugdymo įstaigų tinklo pertvarkos entuziazmas baigėsi pagrindinio ugdymo kaime sunykimu.
Nemunėlio Radviliškio pagrindinio ugdymo ir daugiafunkcio centro bendruomenės nariai, moksleivių tėvai reikalauja, kad savivaldybė finansuotų būsimos aštuntos klasės išlaikymą. Tėvai norėtų, kad jų vaikai galėtų baigti arčiausiai namų esančią mokyklą. Dėl to kovo 2 dieną įteiktas kreipimasis į Biržų savivaldybės tarybą ir merą.
Nemunėlio Radviliškyje šiais metais dar vyksta pagrindinis ugdymas. Kitais metais jis gali būti nutrauktas įsigaliojus Vyriausybės nutarimui, priimtam 2021 metų gruodį. Pagal šį nutarimą nuo rugsėjo 1- osios nebegali likti jungtinių klasių nuo 5 iki 10 klasės. Po dvi jungtines klases gali būti tik pradinėse klasėse. Klasėje arba jungtinėje klasėje turi būti ne mažiau kaip 8 mokiniai.
Tai bloga žinia Nemunėlio Radviliškio mokyklai, kurioje šiais metais yra tik 7 septintokai. Iki valstybės finansuojamo klasės komplekto trūksta vieno mokinio. Vadinasi, aštuntosios klasės kitais mokslo metais nebeliks. O jungtinių klasių būti nebegali pagal įstatymą. Nemunėlio Radviliškyje liktų tik pradinis, priešmokyklinis ir ikimokyklinis ugdymas.
„Primygtinai reikalaujame ieškoti finansinių galimybių Biržų rajono savivaldybės biudžete finansuoti būsimą VIII klasę (būsima VII klasė turi pakankamą mokinių skaičių gauti valstybinį finansavimą) ir leisti dabartiniams jungtinės VI-VII klasės mokiniams pabaigti Nemunėlio Radviliškio pagrindinio ugdymo ir daugiafunkcį centrą“, – rašoma kreipimesi, po kuriuo – 20 moksleivių tėvų parašų.
Tėvams svarbi vaikų psichinė-emocinė sveikata, kuri esą labai pablogėtų, nes per dvejus metus vaikams tektų keisti net dvi mokyklas. Išvykus iš Nemunėlio Radviliškio, baigus „Aušros“ pagrindinę mokyklą tektų mokytis gimnazijoje.
Situaciją pablogino mokyklų savarankiškumo naikinimas?
Savivaldybės atsakymo tėvai kol kas negavo – jis rengiamas Švietimo, kultūros ir sporto skyriuje. Tačiau minėtas sritis kuruojanti mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė sako, kad tėvams tikėtis palankių žinių neverta.
„Kad ir kaip būtų liūdna ir gaila vaikų, šito tėvų reikalavimo išpildyti negalėsime, nes pažeistume įstatymą“, – sakė ŠR kalbinta vicemerė.
Pagal Vyriausybės nustatytą tvarką savivaldybės gali finansuoti tik vienos mokyklos vienos klasės išlaikymą. Biržų rajono savivaldybės rengiasi finansuoti vieną klasės komplektą Papilio mokykloje, kurioje yra daugiau vaikų ir dėl to mokykla turi perspektyvą.
Ir Papilio, ir Nemunėlio Radviliškio pagrindinės mokyklos po „valstietiškai liberalios“ reformos yra tapusios Biržų „Aušros“ pagrindinės mokyklos skyriais. Vadinasi, yra toje pačioje mokykloje, kurioje savivaldybė tegali finansuoti vienos klasės išlaikymą. Situacija palankesnė Papiliui, kur išliks pagrindinis ugdymas. Dėl pakankamo vaikų skaičiaus toks ugdymas išliks ir Pabiržėje. Tuo metu Pačeriaukštėje vyks tik pradinis, priešmokyklinis ir ikimokyklinis ugdymas. Kaip, pagal įstatymą, turėtų dabar įvykti ir Nemunėlio Radviliškyje.
Vicemerės A. Garšvaitės manymu, Biržų rajone padaryta klaida – paskubėta naikinti kaimo mokyklų savarankiškumą. Kad ir kaip keista, šio proceso entuziastai buvo rajoną su liberalais valdę „valstiečiai“. Daugelis puikiai mena savivaldybės tarybos posėdyje išsakytas ugningas kalbas, kviečiančias taupyti pinigus ir ryžtis kaimo mokyklų vertimui skyriais. Už tai agitavo ir „valstiečiai“ verslininkai, ir kaimo gynyba garsėjantis ugniagesys.
Pasak vicemerės, radviliškiečiams yra vienas kelias – organizuotis, kad jų vaikai nebebūtų tėvų vežiojami į Biržus. Tokį kelią pasirinko ne vieno moksleivio tėvai, kai pasklido žinia apie mokyklų savarankiškumo naikinimą. Tokią aplinkybę pripažįsta ir vienas iš kreipimąsi pasirašiusiųjų tėvų – Dalius Baliūnas.