Biržietis Tamošiūnų medžiotojų būrelio narys 32 metų Mindaugas Šeškas džiaugiasi, kad sezoninis darbas Norvegijoje jam leidžia ankstyvą pavasarį būti Lietuvoje. Tuomet jis gali laiką skirti mėgstamiausiam savo pomėgiui – rinkti elnių ragus.
Ragų rinkimas prasideda vasario pabaigoje, trunka visą kovą ir šiek tiek balandį.
Pasak Mindaugo, pirmosiomis savaitėmis elnių pamesti ragai būna įspūdingi, didžiuliai. Vėliau laikui bėgant jie mažėja, o balandį išvis būna smulkūs, vos kelių metų amžiaus žvėrių.
„Užkabino“ draugas
Mindaugas medžioja nuo 2008 metų. Sako, kad tokiam pomėgiui jį „užkabino“ vaikystės draugas Mantas Bartuškevičius. Iš pradžių Mindaugas pabuvęs varovu, o vėliau įsitraukęs ir į medžioklę.
Bičiulis sudomino ir ragų rinkimu. Mindaugas sako šiemet jau surinkęs 23 ragus. Labai tikisi surasti dar du – tuomet aplenktų Mantą, kuris prieš dvejus metus rado 24 ragus.
Mindaugo medžioklės trofėjų kolekcijoje yra visko – jis netgi du vilkus 2016 metais paklojo. Iš vilkų kailio ir galvų pasigamino kilimus, kuriuos saugo savo ir tėčio namuose.
Namuose ant sienų kabo ir daugiau pačių įvairiausių medžioklės trofėjų. Tačiau Mindaugas sako, kad šiuo metu ragus rinkti jam netgi maloniau, nei medžioti. Anot pašnekovo, „geriau rasti ragus, nei nušauti žvėrį“.
Kiekvieną dieną Mindaugas ieškodamas ragų sukaria apie 20 kilometrų. Bet jeigu tenka grįžti tuščiomis, nenusimena – juk pabūna gamtoje, pasivaikšto.
Kaip yra renkami ragai? Pašnekovas sako iš vakaro einantis apžiūrėti, kur yra pėdos. Elniai dažniausiai išeina į laukus. Iš pradžių renkasi, kur pasėtas rapsas, vėliau – eina ant želmenų. Tad pirmiausia ragus Mindaugas aprenka laukuose, o po to lenda į miškus.
Gerų vietų neišduoda
Vyras pasakoja, kad pastaruoju metu atsirado daug ragų ieškotojų. Tad tikina negalintis niekam sakyti, kur yra geros vietos. Juk vėliau atsikėlus ir nuvažiavus ten, kur galima rasti ragų, supranta jau buvus žmonių. Čia tas pats, anot pašnekovo, kaip su grybavimu, kai negali sakyti, kur yra grybingos vietos.
Mindaugas sako pirmiausia paieškomis užsiimdavęs Biržų girioje. Tačiau joje nėra didelės elnių populiacijos. Tad po kurio laiko jis pradėjo važinėti į Žaliąją girią, Latviją, Rokiškio, kitų rajonų miškus.
Šiais metais biržiečiai draugai buvo nuvykę į Akmenės miškus, dalyvavo šalies elnių ragų rinkėjų varžybose. Net du biržiečiai užėmė prizines vietas. Antrąją vietą pelnė biržietis Karolis Bagdonas, o trečiąją – Mindaugas Šeškas.
Vyras sakė radęs vieną nemažą ragą, o bičiulis – ragus su visa kaukole.
Anot Mindaugo, ragų vertinimas priklauso nuo šakų išsidėstymo. Tačiau jam įdomiausia rinkti neeilinius, nestandartinius ragus, turinčius įvairių deformacijų.
Mindaugas pasakoja, kad surinktais laimikiais apkrovė tėvų namus bei savo butą. Girdėjęs siūlymą ragus parduoti, tačiau to daryti jis neketina.
Supirkėjai už vieną kilogramą moka po 25 eurus. Vienas ragas sveria iki 3,5 kilogramų, tad rinkėjai tik nuo vieno rago gali užsidirbti iki 100 eurų. Todėl tai yra pelningas užsiėmimas.
Pašnekovo žiniomis, iš ragų gaminami kažkokie milteliai. Dar ragus perka baldų gamintojai.
Ir vaistas, ir maistas
Mindaugas pasakoja labai mėgstantis iš žvėrienos gamintą maistą. Iš kanopinių žvėrių mėsos dažniausiai gamina dešras ir konservus. O jam pačiam labiausiai patinka šerniena. Valgo viską, kas iš jos pagaminama.
Jis pats mėgsta ruošti šernienos šašlykus – su majonezu, citrina, svogūnais ir prieskoniais.
Vyrui yra tekę gaminti kiškio taukus ir duoti jų prašiusiems žmonėms. Jis pats yra patyręs, kad kiškio taukai gydo pūliuojančias žaizdas, kurios taip greičiau užsitraukia. O jo draugas valgydamas kiškio taukus netgi bandęs išsigydyti skrandį.
O štai barsuko taukų Mindaugui kol kas gaminti neteko. Nors žino, kad ir jie naudojami vaistams.
Dar vyras nuo vaikystės mėgsta žvejybą. Dabar dažniausiai žvejoja būdamas Norvegijoje.
Didžiausia Mindaugo svajonė yra nuvažiuoti į Afriką ir sumedžioti dramblį. Jis tiki, kad dabar jau viskas yra įmanoma.
Šiomis dienomis pašnekovas miške lankosi ne tik dėl ragų. Su draugu leidžia beržų sulą. Jos ima tiek, kiek pajėgia sušaldyti, kad vasarą galėtų mėgautis sveiku gėrimu.
Ko Mindaugas palinkėtų savo kolegoms medžiotojams?
„Nei tauko, nei plauko“, – atsako jis šypsodamasis. Šį palinkėjimą žino visi, kas medžioja ir myli gamtą.