Kaimo bendruomenė verslo projektą vykdo išskirtinėmis sąlygomis, išlaidos finansuojamos valstybės ir savivaldybės biudžeto lėšomis.
Pačeriaukštės kaimo bendruomenė vykdo verslo projektą – užsiima termomasažo paslaugomis ir įrenginių nuoma. Bendruomenei vadovaujančios Biržų rajono savivaldybės tarybos narės Editos Čepokienės viešas piktinimasis dėl atsiradusios konkurencijos sulaukė atgarsio. Politikė formavo nuomonę, kad tokio pat verslo besiimantys biržiečiai esą elgiasi neetiškai.
Ne tik verslo, bet ir kitų nevyriausybinių organizacijų žmonės dėl to išsakė atsiliepimus. Jų esmė – negalima reikalauti išskirtinių sąlygų ir siekti verslo monopolio.
Nemoka nei už elektrą, nei už šildymą, nei už komunalines paslaugas
Kaip jau ne sykį viešinta, E. Čepokienės vadovaujama Pačeriaukštės kaimo bendruomenė vykdo Vietos veiklos grupės verslo projektą – teikia termomasažo ir tam skirtų lovų nuomos paslaugą. Prie Žemė ūkio ministerijos paramos lėšomis vykdomo projekto prisideda ir Biržų rajono savivaldybė.
E. Čepokienės aktyvumas aiškinant, kad privataus verslo asmeninėmis lėšomis besiimantys biržiečiai kenkia kaimo bendruomenei ir žlugdo jos verslą, rajono gyventojus ir stebino, ir piktino.
„Tai kur tuos iš termomasažų uždirbtus pinigus rengiasi dėti pirmininkė, jeigu už nieką nereikia mokėti?“ – ironizavo vienos nevyriausybinės organizacijos narys. Jis stebėjosi, kodėl E. Čepokienės vadovaujamos bendruomenės verslas gali naudotis išskirtinėmis sąlygomis, kai kiti apmoka išlaidas.
„Jeigu aiškinama, kad taip bendruomenės mokosi verslo, tai turėtų mokytis apskaityti ir su tuo verslu susijusias išlaidas. Dabar yra taip, kad biznis bendruomenės, o išlaidos – visų mokesčių mokėtojų“, – mintimis dalijosi žinutę laikraščio skilčiai „Karštas telefonas“ siūlęs verslininkas.
Finansiniai „donorai“ – kultūros centras ir seniūnija
„Šiaurės rytai“ domėjosi, kas dengia bendruomenės verslo išlaidas, susijusias su patalpų išlaikymu.
Kaip teko įsitikinti ir klientams, termomasažo paslauga Pačeriaukštėje teikiama renovuotame buvusių kultūros namų pastate. Po renovacijos jame įsikūrusi Pačeriaukštės seniūnija, VšĮ „Plačiajuostis internetas“, Biržų kultūros centro Pačeriaukštės seniūnijos skyrius, Pačeriaukštės kaimo bendruomenė. Pastaroji kartu su kultūros centro skyriumi įsikūrusi pirmajame pastato aukšte.
Pasak bendruomenės pirmininkės E. Čepokienės, yra bendruomenės ir kultūros centro bendro naudojimo patalpų. Tarp jų esanti ir salė, kurioje nuo praėjusių metų rugpjūčio vyksta termomasažo procedūros. Vasario mėnesį lovos buvo išvežtos į Rinkuškių bendruomenės namus, termomasažo paslaugos įrenginiai buvo nugabenti ir į Pabiržę. Tarp šių išvykų verslas vykdomas Pačeriaukštėje, nuolatinėje buveinėje, kuri nurodyta ir teikiant projektą.
E. Čepokienė pripažino, kad bendruomenė dėl verslo ir apskritai išlaidų lyg ir neturi. Kaip teko įsitikinti kalbantis su seniūnijos ir kultūros centro vadovais, nėra ir bendruomenės šilumos bei elektros sunaudojimo apskaitos ar sutarties dėl išlaidų apmokėjimo.
Kaip patvirtino Biržų kultūros centro direktorius Romas Lesevičius, už elektrą, sunaudotą Pačeriaukštėje, moka kultūros centras. Bendruomenei to daryti netenka.
Kaimo bendruomenei nereikia mokėti ir už šildymą bei komunalines paslaugas. Visa tai, pasak seniūno Aurimo Franko, apmokanti seniūnija.
Kaip teigė pati E. Čepokienė, bendruomenei tereikia susimokėti šiukšlių išvežimo mokestį. O jis esantis simbolinis.
„Kai užsidirbsime pinigų, įsikursime nuolatinėje verslui skirtoje patalpoje, tada ir mokėsime už viską patys“, – sakė ŠR kalbinta bendruomenės pirmininkė E. Čepokienė.
Tai ar galima piktintis konkurencija, kai bendruomenės verslą remia visi į savivaldybės biudžetą mokesčius mokantys rajono gyventojai?