Liūdnas šeštadienis ir likęs savaitgalis buvo Obelaukių gyventojams. Į kaimą atvykę rajono aplinkosaugininkai tikrino sodybas ir rado nemažai pažeidimų. Daliai kaimo gyventojų buvo skirtos baudos už netinkamai tvarkomas nuotekas.
Parašai – kaip į dangų
„Kaime gyvena daugiausia pensininkai. Iš kur jiems gauti pinigų pasistatyti asmeninius valymo įrenginius? O bendri valymo įrenginiai prijungti tik prie dalies gyvenvietės“,- kalbėjo į redakciją šeštadienio vakare skambinęs obelaukietis.
Nuotekų valymo įrenginiai pastatyti ir prie dalies gyvenvietės prijungti Draugystės gatvėje iki buvusių kultūros namų. Kita gyvenvietės dalis jų laukia dvidešimt metų. Rankų sudėję nesėdi: nuolat renka parašus ir neša į Biržų rajono savivaldybę. Tačiau valdžios keičiasi, o trūkstamų lėšų vis neatsiranda.
„Mūsų prašymai ir parašai – kaip į dangų“, – kalbėjo obelaukiečiai.
Kvitus neš į savivaldybę
„Kasmet renkam parašus, bet iš to jokios naudos. Prisijungti prie nuotekų valymo įrenginių man būtų paprasčiau, nei pastatyti savo.
Nes pirmu atveju reikėtų 200 eurų, o antru – pusantro tūkstančio“, – kalbėjo pirmadienį į redakciją užsukęs obelaukietis.
Jis apgailestavo, kad prieš ankstesnius rinkimus į rajono valdžią politikai žadėjo obelaukiečiams padėti. O vos juos išrinkus pažadus pamiršo.
„Jei kas mėnesį gausiu baudas, tai kvitus nešime į savivaldybę“, – kalbėjo vyras.
Kreipėsi į ankstesnę valdžią
Obelaukių kaimo bendruomenė (pasirašė 65 žmonės) paskutinį kartą į rajono vadovus kreipėsi 2019 metų pavasarį.
„Dalyje Draugystės ir Šilų gatvių nėra nuotekų valymo įrenginių. Didžiausia tarša gamtai ir žmonių sveikatai yra gyventojų paleistos srutos, kurios bėga įvairiais būdais į kitų kaimynų kiemus, šulinius ir daržus. Patiems gyventojams įsirengti nuotekų valymo įrenginius yra brangu, nes gyvena pensinio amžiaus žmonės, kuriems turimos pajamos per menkos tai padaryti.
Valymo nuotekų įrenginiai yra būtini“,- teigė Obelaukių kaimo gyventojai. Jie tuomet sakė, kad tikisi realaus sprendimo iš naujai išrinktos valdžios.
Reikia vėl prašyti
Biržų aplinkos apsaugos inspekcijos vadovė Elona Pipiraitė sakė, kad kai kurie kaimo gyventojai turi pasistatę valymo įrenginius. Tačiau akivaizdu, kad viskas būtų paprasčiau, jei kaime stovėtų bendri.
Aplinkosaugininkai į Obelaukius atvyko gavę skundą, kad kai kurie žmonės savo nuotekų neišveža, o šulinėlius išpumpuoja ir išleidžia į išorę. Tokia situacija pasitvirtino.
Rasta ir nesandarių lauko tualetų. Už tai gyventojams skirta po 30 eurų baudos. Daug gyventojų turi rezervuarus nuotekoms, tačiau mažai kas pateikė jų išvežimo kvitus. Be to, privaloma, kad būtų sudaryta nuolatinė sutartis su nuotekų vežėjais.
Aplinkosaugininkai iš gyventojų girdėjo, kad jie ne kartą prašė rajono vadovų pastatyti nuotekų valymo įrenginius.
„Reikia rašyti ir prašyti vėl“,- įsitikinęs aplinkos apsaugos vyresnysis inspektorius Artūras Griška. Jam pritarė E. Pipiraitė. Jai keista, kad dalyje Obelaukių yra pastatyti vandens valymo įrenginiai, tačiau, tarkim, Rundėnų gatvėje penki namai palikti neprijungti, taip pat neprijungti namai dalyje Draugystės gatvės Svirgeliškio link.
E. Pipiraitė sakė, kad panašios problemos yra ne tik Obelaukiuose. Tokių yra Skrebiškiuose, Papilyje, dalyje Vabalninko.