Kompasas yra vienas seniausių orientacinių prietaisų. Visi turėtų išmokti taisyklingai naudotis kompasu, kad įspūdinga kelionė ar žygis sklandžiai vyktų, o suaugęs ar vaikas rastų kelią atsidūręs nepažįstamoje vietoje. Ne mažiau svarbu išmokti naudotis ir ,,vidiniu kompasu“. Margaret Silf knygoje „Vidinis kompasas” rašo, kad „kai mes vieni kitiems patikliai atskleidžiame savo širdies išgyvenimus, patenkame į šventą sritį, kurioje nėra vietos komentarams, kritikai ar pataisymams, čia galimas vien tik atsakas, kylantis iš meilės“.
Balandžio 1-3 dienomis Švč. Nekaltosios Mergelės Marijos tarnaičių kongregacijos seserys pakvietė Biržų technologijų ir verslo mokymo centro, Vabalninko skyriaus bei Vabalninko Balio Sruogos gimnazijos mokinius įgyvendinti krikščionišką socialinę programą „Vidinis kompasas“, kurios tikslas – skleisti krikščioniškąsias vertybes einant dvasinio tobulėjimo keliu.
Programa vyko ypatingoje vietoje, vienuolyne, kongregacijos namuose. Neslėpsime, toks nekasdienis kvietimas sukėlė didžiulę intrigą ne tik mokiniams. Nemažas būrys mokinių, vedamų smalsumo ir noro pamatyti tą paslaptingą, uždarą vienuolių gyvenimą, sudalyvavo rekolekcijose. Jaunimą nuoširdžiai stebino, kad tarp seserų yra medikių, mokytojų, slaugytojų, kad jos, turėdamos tokias perspektyvias profesijas, gyvena „nuobodoką“ gyvenimą. Tačiau kartu praleistos trys dienos leido jauniems žmonės ne tik iš arčiau susipažinti su Švč. Nekaltosios Mergelės Marijos tarnaičių kongregacijos seserų kasdieniška vienuoliško gyvenimo aplinka, bet ir bendraujant rasti atsakymus į drąsiai uždavinėjamus pačius įvairiausius klausimus ne tik apie Dievą ir Tikėjimą. Vienuolės atsakė ir į asmeninius klausimus, kurie buvo užduoti, siekiant suprasti, kas gali atsitikti ar paveikti žmogų, kad jis pasirinktų tokį neįprastą gyvenimo būdą. Domėtasi, ar lengva suformuoti vienuolių bendruomenę. Seserys prisipažino, kad kaip bet kurioje šeimoje, taip ir vienuolyne, iškyla problemų, nes susitinka įvairaus amžiaus, skirtingų tautybių bei charakterių žmonės, tačiau paklusnumas, malda bei nuolankumas padeda išgydyti nesutarimų žaizdas.
Įgyvendinant krikščionišką socialinę programą „Vidinis kompasas“, buvo siekiama, kad jaunas žmogus gebėtų atsirinkti, kas tikra, ir pats priimtų svarbiausius gyvenime sprendimus. Siekdami tiek profesinės sėkmės, tiek asmeninės laimės gyvename nepaliaujamai skubėdami, o nuolatiniai ir nesiliaujantys pokyčiai diktuoja mūsų kasdienybę. Prognozuojama, kad gyvenimo tempas tik didės.
Šiuolaikiniame pasaulyje akcentuojama, kad norint sėkmingai judėti ir būti visų priekyje, privaloma gyventi ne šia diena, bet būti ,,viena koja“ rytojuje. Ant pjedestalo keliamas sėkmingo žmogaus paveikslas ir taip sudaroma iliuzija, kad galima pasiekti viską, tik reikia žinoti būdą, reikia žinoti, kiek pastangų įdėti ir galima tapti visagaliu…
Tačiau savo galimybių ir ribų neapibrėžtumas bei sau keliami pernelyg aukšti reikalavimai dažną atveda prie išgyvenimų, kad yra nevertas, niekam tikęs, nes neatitinka sėkmingo žmogaus standartų. Kiekvienas žmogus patiria akimirkų, laikotarpių bei periodų, kai jaučiasi silpnas, pralaimėjęs, nepajėgus eiti į priekį, o visuomenės spaudimas būti sėkmingam gali padaryti nepataisomos žalos.
Priimant svarbiausius gyvenimo sprendimus, patarimų reiktų klausti ne tik žmonių, bet ir Dievo. Dalyvaujant Šv. Mišių aukoje, kur skamba malda ir giesmės, galima rasti atsakymus į visus rūpimus klausimus. Vidinis kompasas gali būti bendrystė su Dievu – paprasta, nuoširdi malda, kuri padės rasti atsakymus į visus gyvenimo klausimus.
Vilija Daukienė