Kai didžioji rajono vietinės reikšmės kelių ar kaimų gatvelių yra dulkantys vieškeliai, kiekvienas naujas asfalto lopas prilygsta vos ne dangaus manai. Ypač džiaugiasi tie, pro kurių namus einančią duobėtą ir dulkančią gatvę pakeičia lygios asfalto dangos ruožas. „Labai džiaugėmės ir laukėme šio įvykio. Ir skalbinius lauke galėsime džiovinti, ir uogos bei daržas dulkėmis bus neapnešti”, – sakė Skrebiškiuose gyvenanti Kristina Džiulnienė. Skrebiškiečiams pasisekė – čia kapitališkai remontuojama kaimą kertanti Senoji gatvė. Sutvarkyta sankasa, įrenginėjamos nuovažos, netrukus bus klojamas asfaltas. Tačiau ne viskas taip džiugu, kaip atrodo.
Atsirado ir staiga dingo grioviai
Pagal projektą gatvė turi skersini nuolydį į vieną pusę, toje pusėje turėjo būti iškastas griovys vandeniui nutekėti. Anot K. Džiulnienės, iš pradžių viskas taip ir buvo daroma. Prakastas griovelis, nuovažose į gyventojų kiemus įdėtos pralaidos.
Tačiau viskas kardinaliai pasikeitė šią savaitę. Ketvirtadienį grįžusi iš giminaičio laidotuvių moteris pamatė visai kitą vaizdą. Gatvę remontuojantys darbininkai lupo kiemų nuovažose paklotus pralaidų vamzdžius, iš naujo tankino įvažiavimų gruntą. Šalikelės griovys buvo užverčiamas gruntu. Nustebusiai K. Džiulnienei darbų vadovas paaiškino, kad projektas keičiamas, griovio nebebus. Priežastis – šalikelėje augantys medžiai, kuriuos reikia šalinti, o tai pernelyg brangiai kainuotų.
„O kas apsaugos mano kiemą ir daržą nuo vandens iš gatvės? Jau ir anksčiau daržas skęsdavo, tai dabar, kai nuolydis į šią pusę, o griovio nėra, viskas čia tyvuliuos“, – piktinosi moteris, rodydama į juodžemiu užverstą šalikelę. Anot K. Džiulnienės, gatvė nuo kaimo centro žemėja, todėl vanduo, tekėdamas žemyn, kaupsis jos sklype. Taip jau yra atsitikę, nes dar toliau šalikelėje auga didžiulis uosis, kurio šaknys ir kelmas užtveria vandeniui kelią. Moteris pyko, kad tokie svarbūs žmonėms objektai projektuojami šitaip atmestinai, todėl iš esmės geras projektas pablogins jos ir kitų kaimynų gyvenimo kokybę. Moteris sakė, kad ji tikrai šio reikalo taip nepaliks, kreipsis į visas institucijas.
Aukštos nuovažos, neprieinami skaitikliai
K. Džiulnienė rodė ir kitus, jos nuomone, didelius gatvės rekonstrukcijos trūkumus. Vienas tokių – elektros įvadų spinta, atsidūrusi aukštos sankasos ir įvažiavimo į kiemą kampe.
„Jūs pasakykite, kaip man, turinčiai sveikatos bėdų, ten nueiti, atsidaryti apatines dureles ir nurašyti skaitiklio parodymus? Gal šliaužte šliaužti?“ – rodė moteris duobėje stovinčią spintą.
Stebino ponią Kristiną ir į gyventojų namus nuo aukštesnės sankasos pusės daromos nuovažos. „Sustūmė kalną ir paliko skardį. Tai kaip tas vienišas kaimynas į savo kiemą pateks, jei jie taip paliks?“ – rodydama į aukštą nuovažą kalbėjo K. Džiulnienė.
Viskas dėl laiko ir pinigų
Savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė Dovilė Arnašė, kuruojanti gatvių ir kelių priežiūros klausimus, sakė, jog sprendimas pakeisti projektą buvo priimtas bendrame savivaldybės specialistų, projektuotojų, rangovų bei techninę priežiūrą atliekančių specialistų pasitarime.
Tokio sprendimo priežastis – suformuoti šalikelėje tinkamą griovį trukdo ten augantys 43 medžiai. Anot D. Arnašės, juos nupjauti kainuotų labai daug, reikėtų krūvos leidimų, be to, reikėtų kompensuoti želdinių atkuriamąją vertę. Visa tai kainuotų didelius pinigus, projektas šiais metais nebūtų pabaigtas.
Specialistė pripažino, jog projektuojant padaryta klaidų, projektas nebuvo derintas su želdinių specialistais. Tačiau, pasak D. Arnašės, pagrindinė projekto užduotis yra padaryti, kad gatvė taptų lygi ir nedulkanti.
D. Arnašės nuomone, ponios Kristinos valdoje vandens neturėtų atsirasti daugiau nei anksčiau. Pagal paviršiaus profilį toje vietoje yra kalniukas, nors vizualiai taip ir neatrodo. Todėl vanduo iš kaimo centro į valdos pusę neturėtų tekėti. Gatvės profilis dabar išlygintas, nebeturi daubų, tai vanduo tolygiai turėtų tekėti žemyn, o perteklius filtruotis į gruntą.
D. Arnašė užtikrino, kad nuovažos į gyventojų sklypus tikrai bus sutvarkytos. Po gatvės asfaltavimo į jas turėtų būti atvežta skalda, paklotas asfaltas. O po to rangovas nuovažas turi sklandžiai sujungti su gyventojų kiemais taip, kad nebūtų jokių griovių ar skardžių. Darbai dar nebaigti, todėl galutinis vaizdas pasimatys vėliau.
Pasak specialistės, ateinančią savaitę Senojoje gatvėje klotuvu bus pilamas antras skaldos sluoksnis, galutinai išlyginant visus profilius.
Kiek keblesnė padėtis su elektros spintomis. Anot D. Arnašės, ESO savo projektų su savivaldybe nederina, tiesiog maždaug nurodo, kur vykdomi darbai. Iš esmės, ESO tinklų ir gatvės rekonstrukcijos projektas vyko vienu metu, ir esą išėjo taip, kaip išėjo. Reikia viltis, kad galutinis rezultatas tenkins gyventojų lūkesčius. Kartu akivaizdu, kad tiek projektuotojai, tiek savivaldybės specialistai šiam projektui skyrė per mažai dėmesio.