Skylės dviračių rampoje pavojingos, tačiau gąsdina mažiau, negu skylėtas mąstymas. Sakoma, kad „juodos skylės“ yra buitiškas atminties praradimo terminas, o dažniausia to priežastis yra spartus alkoholio kiekio kraujyje padidėjimas. Tai kartais vadinama alkoholio sukelta amnezija. Kiek tokių skylių ir jų sprendimų pasekmių galima suskaičiuoti dar ne tokioje senoje Biržų valdininkų veikloje – vietos politinių istorikų (o juos taip pat ištinka tokia amnezija) užsiėmimas.
Mąstymo ir elgsenos duobių priežastys gali būti įvairios. Į tuos „užtemimus“ Biržų krašte galima pažiūrėti iš žiniasklaidos, politikos ir verslo gyvenimo lauko.
Paradoksalu, tačiau…
Valdančiųjų dalijamais padėkos raštais besipiktinantis į septintą dešimtį įkopęs vietos klubo narys jaučiasi nuskriaustas. Visai šaliai dejuoja iki šiol negavęs garbės rašto iš jokios valdžios. Dabartinė valdžia, anot jo, sena, o jis – vis dar aistringai mylintis ir norintis lavinti jaunus Biržų žmones. Giriasi kadaise „karvelius“ pažinojęs, neseniai gitarą žinomam dainininkui pardavęs ir ką tik dainą apie Ukrainą sukūręs.
Savivaldybės vadovų lankymąsi kaimo šventėse kritikuojantieji iš karto susinervina, jeigu į kokį nors renginį valdžia neatvyksta. Daro išvadą, kad valdžia nemyli kaimo.
Kadaise „paramos grindinio plytelėmis“ bažnyčiai iš savivaldybės objekte dirbusių rangovų kaulijusi asmenybė dabar tobulina korupcijos išgyvendinimo tvarką savivaldybėje.
Dėl mažų atlyginimų dejuojančių ir emigruoti žadančių gydytojų atžalos nedvejodamos renkasi tėvų profesiją. Ir kažkodėl nesirenka užsienio.
Vietos politikas ir verslininkas žavisi, anot jo, neįtikėtinai turtingu partneriu, uždirbančiu tiesiog nerealius pinigus. O tas partneris, kurio tikrasis talentas tik numanomas, tikina vietos politikus aptarnaujantis ne už pinigus.
Visur žinomu ir sėkmingai veikiančiu įsivaizduojantis asmuo Lietuvoje ir Latvijoje vis neranda konkrečios vietos savirealizacijai. Dabar kelerius metus rinkimų legendas jis kuria ir „katalizuojančias“ idėjas žada Biržų gyventojams. Šie nieko tikro apie legendinį asmenį nežino, tačiau tiki jo galiomis.
Klausimai, ar Biržuose gali būti…
Ar gali biržiečiai staiga pasitikėti politiku, kurį kaltino melagystėmis ir iš kurio ne vienerius metus šaipėsi bei tyčiojosi?
Paskutinieji 2019 metų Seimo rinkimų rezultatai rodo, kad gali.
Ar žmonėms tarnauti pasirengę politikai gali savo rinkimų kampanijas patikėti asmeniui, „išdedančiam“ viską apie oponentus, kuriems ką tik atstovavo?
Rinkimuose dalyvavusio „nepolitikuojančio“ asmens populiarumas įvairiuose politiniuose ir socialiniuose kuluaruose liudija, kad gali.
Ar gali verslo žmonės vystyti bendras veiklas su asmeniu, dergiančiu ir šantažuojančiu buvusius paslaugų užsakovus?
Ant laikraštinio popieriaus kepami ir veltui dalijami pramanų papločiai rodo, kad Biržuose tai įmanoma.
Toks papločių ir verslo papročių skonis Radvilų žemėje.
Ar nešlifuotu deimantu Biržus vadinantis žmogus galėtų savo partneriui – įmonės vadovui ir savivaldybės tarybos nariui – patarti, kad šis krašto šlifavimą pradėtų nuo savo įmonės kiemo?
Negalėtų. Jis yra iš Rygos ir nežino sąvokos „savas kiemas“ ar „savas kraštas“ – kaip pats sako, tarnauja tik viešajam interesui. O Biržai tiki, kad už tokią tarnystę krašto ir žmonių „šlifuotojas“ gauna didžiulius pinigus.
Kada biržiečiai pajaučia juodųjų skylių veikimą?
Patys į tokią duobę įkritę ir supratę, kad gelbėtojų nebus – reikia ropštis patiems. Tačiau garsas iš skylės vis tiek kone visada girdisi tas pats: „Kur žiūri valdžia, Biržams nesiseka su valdžia, aš tokios nerinkau“.