Viešojoje erdvėje nuo didžiųjų miestų nutolusių vietų politinis gyvenimas dažnai apibūdinamas sodriais epitetais. Sakoma, kad provincinėse pelkėse ir šabakštynuose įstrigęs laikas, rinkimų rezultatus lemia urvinis politinės faunos mąstymas.
Krūmynų įvaizdis paskatino žvilgterėti į ten krebždančią, šurmuliuojančią politinę gyvūniją.
Į kokius gyvūnus panašios politinės partijos ir jų skyriai Biržuose? Su kuo asocijuojasi buriamos grupės, kurios, kaip galima numanyti, dalyvaus būsimuosiuose savivaldos rinkimuose?
Tokį klausimą antradienį pateikėme Biržų valdžios rinkėjams.
Išryškėjo įdomios tendencijos – vienos partijos jiems atrodė panašios į plėšrūnus, kitos – į bestuburius, trečios – į lėtapėdžius ar kenkėjus. Rinkėjams kai kurios partijos primena ir mistines būtybes, ir komiškus, apykvailius knygų ar filmų personažus.
Apklausa nepretenduoja į rimtus apibendrinimus, tačiau būsimiesiems rinkimų dalyviams galbūt praverstų žinoti, kaip jų veiklą ir elgseną vertina rinkėjai. Šįkart biržiečiai buvo nusiteikę linksmai – rinkimų kampanija dar neprasidėjusi ir politinės temos jiems įgristi nespėjusios.
Dažniausiai įvardijamas gyvūnas buvo šernas. Ir juo biržiečiai daugiausiai apibūdino „valstiečius“. Kodėl šernas? Vieniems jis asocijavosi su medžiokles mėgstančiais politikais. Kitiems – su gilią šaknį knisančiais, purve besivoliojančiais oponentais. Dar kai kurie respondentai sakė, kad šios partijos narių elgsena jiems primena burunduką, sraigę.
Išryškėjo įdomios tendencijos – vienos partijos jiems atrodė panašios į plėšrūnus, kitos – į bestuburius, trečios – į lėtapėdžius ar kenkėjus. Rinkėjams kai kurios partijos primena ir mistines būtybes, ir komiškus, apykvailius knygų ar filmų personažus.
Darbo partijos Biržų skyrius biržiečiams labiausiai panašus į naminius gyvūnus – ožką, veršį, fermose auginamą nutriją. Paprastai veršis siejamas su naivumu, o ožka – su užsispyrimu. Abu gyvulėliai tinka ūkiui. Vis tik yra manančių, kad Darbo partijoje galima įžvelgti ir gudrią bei plėšrią lūšį.
Liberalų sąjūdis rinkėjams labiausiai siejasi su šaltakraujais gyvūnais – varle, žalčiu, driežu. Yra manančių, kad liberalai panašūs į maisto prikimštais žandais žiurkėnus. Buvo ir tikinimas, kad jiems labiausiai tinka slankiojančios ir vis kažko besitikinčios katės įvaizdis.
Daugiausiai paukščių „surinko“ socialdemokratai. Juos būsimi rinkėjai lygino su gaidžiu, gegute, papūga ara. Šie paukščiai pasižymi ne tik margomis plunksnomis, bet ir kovingumu – pavyzdžiui, pasakose gaidelis iš klastūnės lapės nagų gelbsti katinėlį arba pono dvarą griauna. Na, paplyšauti mėgsta ir papūgos, bet jos labiau linkusios ką nors mėgdžioti. Gegutė gi drąsiai į svetimus lizdus lenda.
Biržuose esantys tautininkų ir respublikonų likučiai apklausos dalyviams siejosi su mistiniu gyvūnu – vienaragiu. Norėdami įvardyti šio darinio politinio intelekto stoką rinkėjai jį lygino su asilu, o kiti – su kiškiu, gebančiu greitai nerti į krūmus, ožiu.
Prie konservatorių dažniausiai buvo „pridedamas“ šuo. Jis siejamas su sergėjimu, budrumu, tarnyste, ištikimybe. Vienas respondentas prie šuns pridėjo ir amžių – dvylikos metų. Atseit jau nebe kažką. Tačiau buvo šioje partijoje įžvelgiančių ir vis neužaugantį viščiuką, ir pasipūtėlį povą, ir gyvatę.
Laisvės partija Biržuose lyg ir yra, tačiau jos paprasti žmonės nelabai įžiūri. Todėl turbūt ji ir siejama su liūtu – džiunglių karaliumi, kažkur toli esančiu ir ne kožnam pabažnam matomu. Dar ši partija lyginama su žirafa, kuriai sunku iš aukštybių pastebėti bei išgirsti eilinių žmonių bėdas ir godas. Kiti šioje partijoje įžvelgia ir chameleoną.
Klubu pasivadinusi politikuojanti grupė, kurią biržiečiai praminė „isakininkais“, panašu, taip pat rengiasi rinkimams. Šis sambūris rinkėjų daugiausiai lyginamas su plėšriaisiais gyvūnais – šakalu, hiena. Taip pat jis asocijuojasi su karkvabaliu, luzitaniniu arionu (invaziniu šliužu). Vienam respondentui ši grupė siejasi su Madagaskaro pingvinu.
Lietuvos regionų partija skyrių Biržose lyg ir prarado. Tačiau vadinamieji „vaigininkai“ į rinkimus greičiausiai eis kitos partijos glėbyje. Šie politikai rinkėjams siejasi su paukščiais – dieną nematančiu apuoku, išskrendančia ir vėl grįžtančia žąsimi, kitų frazes mėgstančia kartoti papūga. Buvo respondentų, juose įžvelgiančių gudrią lapę ir, žinoma, bebrą.
Suprantama, šie lyginimai ne visiems gali būti malonūs. Todėl artimiausiu metu tikiuosi skundo gyvūnų teisių sergėtojams.