Šiandien kaip niekad aišku, kad karas vyksta ne tik mūšio lauke. Vyksta aršus informacinis karas, bandoma užkariauti žmonių sąmonę.
Kokia to informacinio karo strategija Biržuose? Beveik tokia pat kaip 2015 m., reklamuojant V. Valkiūną. K. Isakas net nesivargina ieškoti naujų kelių, manau, jis įsitikinęs, kad biržiečius „paims“ išbandytais metodais – melu, šmeižtu ir graudžiais verksmais, koks jis geras, kilnus, patyręs, atsidavęs, žodžiu, ypatingas. Bet tai kuo reikia laikyti žmones, jeigu išdrįstama sugrąžinti arabų šeichų temą?! Nenustebčiau, jeigu vėl bus iš anksto priimami darbuotojai į mistinę pieninę/gamyklą/viešbutį.
Tai vis dėlto – kur ta pieninė, viešbučiai, aerodromai, mineralinis? Dabar jau festivaliai išgelbės Biržus? Ar laikraštis, užsiimantis nebaigtų statybų priežiūra? Šiaip tai būtų visai gera pagalba, tyrimus atlieka daugelis žiniasklaidos priemonių. Esminis skirtumas – jie neina į politiką, nekuria sąrašų, nevadovauja rinkimų štabui, nenaudoja asmeninio laikraščio savireklamai ir savigyrai. Piguma tik ir apgaulė. Propaganda, užkrečiama kaip virusas, ypač geopolitinių krizių metu, kai žmonės pavargę. Dar labai svarbi aktualija – K. Isakas su pasekėjais žaidžia žaidimą „Tuk tuk. Surask trinkelę ar balutę ir pranešk“.
O jeigu rimtai, tai žiniasklaidos ir oligarchų susiliejimas, ėjimas į politiką, valdžią yra rimtas pavojus demokratijai. Ne veltui politikas negali būti žurnalistu, ir atvirkščiai. Biržuose gali, politikai, manau, tiesiog bijo K. Isako, jo laikraščio. Taigi, kaip sakė vienas išmintingas verslininkas, – jėgos labai nelygios. K. Isakas kiekviename numeryje kala biržiečiams, kaip blogai Biržuose, nors iš tiesų Biržai gyvena normaliu ritmu, atsinaujindami ir džiaugdamiesi, išgyvendami sunkumus su visu pasauliu. Tik nemadinga tai pripažinti.
Žiniasklaidos ir oligarchų susiliejimas, ėjimas į politiką, valdžią yra rimtas pavojus demokratijai. Ne veltui politikas negali būti žurnalistu ir atvirkščiai.
SĄMONĖS BOMBARDAVIMAS
Įsišaknyti, įsitvirtinti popso ir nuolatinio kitų niekinimo, persekiojimo ritmu (gerai dar, kad į tualetą nepalydi). Net ir stabilus protas yra veikiamas nuolatinio rojaus pažado. Ką jau bekalbėti apie visokias Elenas Fluxsus.
Vis dėlto kodėl, neva turėdamas tiek galimybių, K. Isakas yra Biržuose? Ir kodėl galingasis, įtakingasis (kaip jo nepakvietė į karalienės laidotuves?) nepadėjo surasti finansinio fondo sklypo Plento g. 2c investuotojams, p. Misevičiams? Šita tema nutylima. O juk savivaldybei tai taip pat svarbu kaip ir tilto kolonos. Ar jau visi pamiršo svaigulį, kaip ateis investuotojas, pastatys gamyklą, prikurs darbo vietų? Savivaldybė nutiesė asfaltą Krantinės gatvėje (364 tūkstančiai eurų) prie sklypo, suprojektuotos ir bus nutiestos visos komunikacijos (300 tūkstančiai eurų ES ir savivaldybės biudžeto lėšų). Man nuoširdžiai gaila, kad nepavyko, bet tai kur žiūri K. Isakas, visi buvę „vieningieji“ ir jų fanai, gyręsi investuotojais? Valdžia ne ta? O tai Biržai – ne svarbiau? Vėl bus skelbiamas sklypo nuomos konkursas. Pirmyn, koalicija ir opozicija! Dar prie trijų sklypų suplanuotos komunikacijos iš ES lėšų 2021-2027 m. etape. Čia tiems, kam vis trūksta strategijos ir informacijos.
Bet tai kuo reikia laikyti žmones, jeigu išdrįstama sugrąžinti arabų šeichų temą?! Nenustebčiau, jeigu vėl bus iš anksto priimami darbuotojai į mistinę pieninę/gamyklą/viešbutį.
NUSIBODUSI, PRIMITYVI, NIEKUR NEVEDANTI, BET LENGVAI VARTOJAMA
Vienuolika metų tęsiasi tas pats nusibodęs politinis naratyvas: T. Četvergas dėl „Litesko“ kaltina socdemus, A. Šimas, aišku, mane. Manau, kad už abu rašo Aloyzas Kvedaras, buvęs konservatorius. Negi partija taip nusigyveno, kad neturi kito raštininko (gal valstiečiai jį kels į merus?). Stilius, argumentai kartojasi nuo 2011 metų. Priversta kartoti ir aš: iki 2011 metų vykdomojoje valdžioje buvo tie patys valstiečiai (sutartis su „Litesko“ pasirašyta 2003). Ir apskritai, ar ne todėl visokie isakai tarpsta, kad prieš kiekvienus rinkimus kartojasi tas pats? Jokių diskusijų dėl realių idėjų, vizijos, jokio analitiškumo, pokyčių analizės, normalios polemikos. Tik praeities reanimacija. Man tikrai gaila biržiečių, kurie, atsivertę 2015, 2019 m. priešrinkiminius tekstus, atrastų tą pačią psichozę. Nes tikslas yra valdžia, o paskui dirba administracija, politinė darbotvarkė dingsta. Kas trukdo visų frakcijų pirmininkams, tarybos nariams inicijuoti diskusijas žaliojo kurso, laisvų sklypų, strategijų ir kitomis temomis? Daug paprasčiau pešioti aktualijas, užsikabinti už temų, kurias paviešina žiniasklaida, išlįsti į viešumą bet kokia kaina. Tokia tradicija? Taryboje pakankamai jaunų žmonių, bet jie nesiima lyderystės. Gal todėl, kad nemato pavyzdžio?
Tikrai bandėme kitokią politinę kultūrą, deja, artėjantys rinkimai, nuolatiniai opozicijos primetami praeities fantomai griauna ir koalicijos susitarimus. Daug sunkiau yra dar kartą perskaityti mero ar administracijos ataskaitą ir paanalizuoti pokyčius, pasiekimus, problemas, kurios kaip niekad buvo įvardintos. Nepopuliaru yra realistiškai įvertinti šiandienos iššūkius, sėkmes ir nesėkmių priežastis. Dar kartą kartoju – įvykdyta beveik visa koalicijos darbų programa, sustiprinta savivaldybės įmonių veikla. Yra kuo džiaugtis.
PASAKA BE GALO?
Taigi, apie ilgametes aktualijas. Ir kodėl gi „vieningieji“, atėję į valdžią, suskubo koreguoti Plento gatvės, o ne 2019 m. Sporto komplekso projektą, kuris lemia užsitęsusius viešuosius pirkimus? Vieta buvo pakeista greitai, o projektas ne. Plento gatvė svarbiau? Nes Viktoras Kurganovas? Dabartinė koalicija turėjo rinktis – Plento gatvė ar avarinis Kęstučio g. tiltas.
Ir šilumos galimybių studija dabar jau netikusi, nes nenustatyta, kad „Litesko“ – „žulikai“? Taigi grąžintų mūsų šilumos ūkį „Litesko“ nors ir šiandien, bet neturime įmonės, kuriai galėtume perduoti. (K. Isako populiarinta Ukmergė už šilumą dabar moka dar brangiau). Ach, o taip gyrė(si) būsimą šilumos studiją tie patys, kurie dabar oponuoja.
Lieka tik tikėtis, kad biržiečiai atskirs įkyriai brukamą, lengvai vartojamą pažadų politiką. Skaičiau – gyvenimas nori būti gražus. Jeigu tik nesumauname visko.
Ir kodėl praėjusioje Seimo kadencijoje Kupiškis Sporto kompleksui gavo milijonus, o Biržai tik 200 tūkstančių (alio, p. Šimai), nors turėjome du Seimo narius? Tik šita Vyriausybė skyrė 4,6 milijonus eurų 2022-2025 m. Tai tamstos žadėjote, kad lydėsite merą į visas ministerijas ir viską pramušite. Oi, kaip negražu dabar permesti kitiems savo pažadus.
Suprantu, kad esu aukštosios įtampos zonoje, kad reikėtų daugiau rašyti, aiškinti, bet paprasčiausiai nėra laiko, o savivaldybė neturi stiprių viešųjų ryšių. Viliuosi (vis dar!), kad iš keturių politinių jėgų sudaryta koalicija garbingai atlaikys visus gundymus, spaudimą. Ypač šios koalicijos iniciatoriai.
Lieka tik tikėtis, kad biržiečiai atskirs įkyriai brukamą, lengvai vartojamą pažadų politiką. Skaičiau – gyvenimas nori būti gražus. Jeigu tik nesumauname visko. Žinom gi, ne baseinas, aikštės dovanoja namų jausmą. Bet ar ne tai svarbiausia – suvokti Biržus kaip savo namus ir politiką kaip kūrybą, o ne kaip karą.
Irutė Varzienė, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų Biržų skyriaus pirmininkė