Biržų kultūros centre vykstantis Profesionalių teatrų „Žaldokynės kraštas“ festivalis, spalio 13 d., Komedijos dieną, pristatys Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklį „Panika“. Tai ypač publikos pamėgtas režisierės Kamilės Gudmonaitės spektaklis pagal šiuolaikinio suomių dramaturgo Mika Myllyaho pjesę.
Jis kviečia pasinerti į visatą, kurioje tikras ir įsivaizduojamas krizes patiria šiandienos vyrai.
Intelektuali ir aštri komedija pasakoja apie tris draugus, kurie stengiasi „susitvarkyti savo gyvenimus“. Pasitelkę rytų praktikas ir psichoterapiją, jie leidžiasi į absurdišką, komišką ir rimtą savęs pažinimo kelionę, kuri atskleidžia vyriškumo, kaip socialinio antspaudo, problematiką. Su kokiais iššūkiais šiandien susiduria vyrai, ko iš jų tikisi visuomenė ir šeima? Kokius reikalavimus jiems kelia šis laikmetis? Kokios neurozės slepiasi po tvirto, šeimą išlaikančio ir dominuojančio vyro vaidmenimis? Režisierė Kamilė Gudmonaitė, savo darbuose laužanti visuomenės primetamus „normalumo“ stereotipus, žada ne tik lengvai absurdišką komediją, bet ir atkreipia dėmesį aktualias socialinio gyvenimo įtampas.
Spektaklio režisierei Mikos Myllyaho pjesė „Panika“ pasirodė įdomi dėl dviejų aspektų: vyriškumo problematikos ir psichinės sveikatos. „Įdomu, kaip šios dvi tematikos sugula pjesėje. Esu anksčiau stačiusi spektaklį „Trans Trans Trance“, kuriame tyrinėjome moteriškumo problematiką ir kreipėme dėmesį į moteris. Vėliau man iškilo klausimas, kodėl dabartinėje visuomenėje tiek daug kalbame apie moteris, bet pamirštame, kaip šiame pasaulyje jaučiasi vyrai? Tai yra labai svarbu, nes pastebėjau, kad jiems savo jausmus yra sunkiau išreikšti ir iškomunikuoti dėl tam tikrų socialinių konstruktų, pačios vyriškumo idėjos. Mes žinome, kad vyras turi būti sėkmingas, verslus, emociškai stiprus, šeimą išlaikantis, dominuojantis asmuo. Ši idėja gali kelti daugybę neurozių tiems vyrams, kurie galbūt neatitinka tokio stereotipo. Kodėl vaikystėje verkti leidžiama tik mergaitėms? Vieno personažo žodžiais kalbant: „vyrai nuolatos bėga nuo savęs, savo jausmų, kol jų akis pamažu aptraukia liūdesys“. Pjesėje klausiama, ar mes galime kalbėtis, ar mokame kalbėtis bei atskleidžiama trapi žmogiškumo būtis, gilus jautrumas“, – mintimis dalinasi režisierė.
Spektaklyje vaidina trys jaunosios kartos aktoriai: Mantas Zemleckas, Gytis Laskovas ir Vaidas Maršalka. Jie šiame pastatyme mato ne tik socialinę problematiką, bet ir vyriškos draugystės svarbą. „Man ši pjesė ir spektaklis yra apie draugystę, kalbėjimo svarbą. Manau, kad tai yra tikrai aktualu, nes pats žinau ir pastebiu, kad mes mažai kalbamės apie tam tikrus dalykus, sukeliančius vidines problemas. Jos kaupiasi ir tiesiog išsprogsta. Nereikia kažkaip savęs versti gydytis, bet tiesiog reikia būti kartu – tas buvimas gydo“, – teigia Mantas Zemleckas, atliekantis grafikos dizainerio Makso vaidmenį. Aktorius Gytis Laskovas, taip pat mano, jog vyrams jausmus išreikšti yra daug sunkiau nei priešingos lyties atstovėms: „Vyrai yra mažiau linkę vienas su kitu kalbėtis, išreikšti savo jausmus vienas kitam negu merginos. Spektaklyje mes apie tai kalbam, kaip vyrams išsikalbėti vienas su kitu, kaip atsiverti vienas kitam, kaip peržengti tą ribą.“
Šiandieninis teatras itin noriai įsileidžia socialines temas į sceną. Pasak K. Gudmonaitės, menininkams pasidarė įdomu, kas vyksta ne teatre, o visuomenėje ir mūsų gyvenime. „Šiandien svarbu žvelgti į galios ir sociopolitinius klausimus, politiką, socialinę problematiką. Spektaklis turi integruotis į visuomenę ir tapti jos dalimi“, – mano kūrėja.
Spektakliui vaizdo projekcijas sukūrė Ridas Beržauskas, Barbora Šulniūtė, Jonas Litvinas.
Kūrinys skirtas vyresniems nei 18 metų žiūrovams.
Bilietai platinami: Kauno dramos teatro bilietų pardavimo sistemoje https://dramosteatras.koobin.com/Panika_Birzai. Taip pat bilietus galima įsigyti Biržų kultūros centre.
Bilietų kaina: 19 Eur. (senjorams, studentams, neįgaliesiems – 17 Eur.)
NKDT informacija