Rugsėjo 23 dieną minima Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. Tą dieną 1943 m. buvo likviduotas Vilniaus žydų getas.
Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė bei administracijos direktorės pavaduotoja Astra Korsakienė dalyvavo renginiuose, skirtuose žydų genocido dienai paminėti.
Kartu su Biržų žydų kultūros ir istorijos draugijos vadovu Vidmantu Jukoniu savivaldybės vadovai uždegė žvakeles Biržų senosiose žydų kapinėse, kur palaidotos pirmosios aukos – 1941 m. birželio mėnesį Vokietijos okupacinės valdžios įsakymu čia nužudyta apie 30 įtakingiausių Biržų mieto gyventojų žydų.
Tuo pat metu Biržų „Saulės“ gimnazijos tolerancijos ugdymo centro I klasių gimnazistai, šio centro vadovė mokytoja Virginija Kalniniene, kiti gimnazijos mokytojai, Biržų krašto muziejaus „Sėla“ direktorius Gintaras Butkevičius ir muziejininkai rinkosi prie Karaimų gatvėje esančios žydų sinagogos. Gimnazistai sustojo Apaščios upės pakrantės skverelyje prie žydus gelbėjusių biržiečių garbei pasodintų Atminimo medžių ir pagal jau tapusią tradiciją, patraukė pėsčiomis į Pakamponis, taip atkartodami 1941 m. vasarą šaudyti vedamų Biržų žydų kelią.
Pakamponyse, kur per vieną dieną buvo sušaudyta 2400 Biržų žydų, savivaldybės mero pavaduotoja A. Garšvaitė priminė žygio dalyviams Lietuvos žydų tragediją: Holokauste nužudyta maždaug 190 000 žmonių – 96% Lietuvos žydų. Gyvų liko vos 9 tūkst. Lietuvos žydų. Biržuose per vieną naktį buvo išžudyta beveik trečdalis miesto gyventojų – 2400 žydų tautybės biržiečių. Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoja A. Korsakienė priminė gimnazistams apie Holokausto baisumus ir sakė, kad ir šiuo metu vyksta taikių gyventojų žudynės Ukrainoje.
Biržų „Saulės“ gimnazijos direktorius Marius Skardžius kalbėjo, kad minime tragiškus įvykius, kuriuos išgyveno žydų tauta, o kartu ir mūsų valstybė. Lietuvos žydų genocido diena primena skaudų laikotarpį, per kurį buvo sunaikinta santarvė tarp ilgus šimtmečius mūsų šalyje taikiai sugyvenusių tautų.
Skambant nužudytų biržiečių vardams gimnazistė Ūla Kurlianskaitė papasakojo bendramoksliams apie savo prosenelį, kuris 1941 m. spėjo pabėgti iš Biržų prieš miestą okupuojant vokiečiams, o po ketverių metų grįžęs namo jau neberado nei tėvų, nei brolių, nei draugų – visi jie nužudyti ir užkasti Pakamponyse. Ūla papasakojo apie tradiciją pagerbiant žydus ant kapo dėti akmenėlį ir paaiškino, ką jis simbolizuoja.
Savivaldybės vadovams, gimnazistams ir juos lydėjusiems mokytojams padėkojo Biržų žydų kultūros ir istorijos draugijos vadovas Vidmantas Jukonis, papasakojęs, kaip buvo pastatytas šis tik ketvirtasis Lietuvoje memorialas Pakamponyse nužudytiems žydams. Biržų krašto muziejaus „Sėla“ direktoriaus pavaduotoja Edita Lansbergienė pakvietė gimnazistus ir atminimo akcijos dalyvius padėti prie paminklo po atminimo akmenėlį.
Po žydų genocido aukų pagerbimo Pakamponių memoriale mero pavaduotoja A. Garšvaitė ir Biržų žydų kultūros ir istorijos draugijos vadovas Vidmantas Jukonis lankėsi žydų atminimo renginyje Nemunėlio Radviliškyje. Jo metu ne tik pagerbti ten nužudyti 80 miestelio žydų. Nemunėlio Radviliškyje organizuota kelionė, kurios metu aplankyti išlikę namai, kuriuose gyveno, dirbo ir prekiavo Nemunėlio Radviliškio žydai.
Biržų rajono savivaldybės informacija