Biržiečius nemenkai sunervino aplinka besirūpinančios ministerijos klerkų siūlymas išleisti iš Širvėnos ežero vandenį. Mat užtvankai remontuoti nėra pinigų. Logika paprasta: nebus vandens – nereikės užtvankų.
Ir iš tikro Širvėna juk labai sena – seniausias dirbtinis tvenkinys šalyje. Čia pilna maurų, dumblo, neaiškios floros ir faunos. Laikas atsinaujinti, kaip sako į rinkimus einanti viena smagi kompanija. Nuleidus ežero vandenį, 350 hektarų plotą juk galima užarti ir užsėti. Tai būtų dar vienas investicijoms atviras laukas.
Investicijos Biržuose, kaip žinia, labiausiai rūpi asmeniui, kurio vardą visi žino, bet jo garsiai ištarti nevalia. Jis toks visur esantis, bet nuo nieko nepriklausantis. Biržiečiai bando spėlioti, kur slypi anojo galia – kokio lizdo paukščio kiaušinyje. Vieni įsitikinę, kad tas lizdas Rusijos pelkėse. Kitiems atrodo, kad tą paukštį stiprina lesalai, kurių dosniai pabarsto į aferas linkę arba daug pinigų ir mažai proto turintys verslininkai bei politikai.
Gali nutikti taip, kad rinkėjai balsuos už vienus politikus, bet po rinkimų išaiškės, kad išrinko savo politinius priešininkus. Drumstuose vandenyse juk visko nutinka.
Tais lesalais Biržai prisijaukino paukštį, kuris turškiasi pelkėtose vietose ir drumsčia politinius vandenis. O drumstame vandenyje galima ne tik pačiam slapstytis, bet kitus klaidinti.
Artėjantys rinkimai biržiečiams žada įdomų politinės medžioklės sezoną.
Gali nutikti taip, kad rinkėjai balsuos už vienus politikus, bet po rinkimų išaiškės, kad išrinko savo politinius priešininkus. Drumstuose vandenyse juk visko nutinka.
Būtent dėl šios priežasties politinės partijos, ketinančios sąžiningai dalyvauti rinkimuose, turėtų kuo greičiau pristatyti rinkėjams savo kandidatus į merus ir savivaldybės tarybos narius.
Kol kas žinoma tik konservatorių kandidatė į mero postą Irutė Varzienė. Apie kitų partijų kandidatus kuriami tik mitai. O drumstuose vandenyse mitinės būtybės neatrodo patikimai. Jos įgyja ir bauginančių kontūrų.
Pavyzdžiui, kai kurie biržiečiai įsitikinę, kad į merus rengiasi tas visur esantis asmuo, kuris į Biržus atneš šviesą ir tiesą. Kadangi jo vardo negalima tarti be reikalo, vadinkime jį Mesiju. Jis ne vienerius metus aplink save būrė žmones, kurie šią savaitę su šūkiu „Biržai bunda“ (BB) buvo kviečiami kurti rinkimų komitetą. Būtų logiška, kad komitetas BB į merus iškeltų Mesijaus kandidatūrą.
Tačiau rinkimams reikia pinigų. Kas rems Mesiją ir jo „apaštalus“? Arba aklai įtikėję, arba aferistai. Arba koks nors drumstame vandenyje orientaciją praradęs politinis gyvis. O gal pinigai plauks iš tų šaltinių, kurie finansuoja paleckininkus ir kitus penktosios kolonos veikėjus?
Kadangi Mesijas skaičiuoti moka, ypač svetimus pinigus, jis į valdžią gali eiti ir kitais keliais.
Pavyzdžiui, į rinkimus „palaiminamas“ BB komitetas su kokia nors Mesijui lojalia kandidatūra į merus. Tokiam vaidmeniui labai tiktų kokia nors prigesusi sporto žvaigždė, kuriai spindėti vis dar norisi. Maršaeigių šūkiais ar į juos panašiais lozungais pasipuošęs komitetas sulauks vadinamųjų protesto balsų ir galbūt gaus vieną kitą mandatą taryboje.
Būsimojoje savivaldybės taryboje išrinkti BB atstovai gali jungtis su „valstiečiais“. Taip manyti leidžia „valstiečių“ sprendimas į Kauno rajono merus kelti maršisto Artūro Orlausko kandidatūrą. Taigi jų vertybės, atrodo, sutampa.Kadangi biržiečių meilė „valstiečiams“ neblėsta, jie per rinkimus turėtų gauti mažiausiai tris mandatus.
Į Darbo partiją įstojęs Valdemaras Valkiūnas, kaip jis pats sako, neatmeta galimybės kandidatuoti į Biržų merus. Ar per rinkimus jis sutiktų rimtų priešininkų? Tik ne iš BB, jeigu tik jame formaliai nefigūruos Mesijas. Dar daugiau, yra manančių, kad V. Valkiūno rinkiminę kampaniją organizuos ne kas kitas, o pats Mesijas. Ne, jis jokiu būdu nepadėtų savo konkurentams. Atvirkščiai – jis padėtų savo sąjungininkams.
Kas rems Mesiją ir jo „apaštalus“? Arba aklai įtikėję, arba aferistai. Arba koks nors drumstame vandenyje orientaciją praradęs politinis gyvis. O gal pinigai plauks iš tų šaltinių, kurie finansuoja paleckininkus ir kitus penktosios kolonos veikėjus?
Kadangi Mesijas skaičiuoti moka, ypač svetimus pinigus, jis į valdžią gali eiti ir kitais keliais.
Ką veiks buvę respublikonai? Iš jų dabartinės laikysenos galima numanyti, kad rinksis V. Valkiūną arba Mesiją. Ir bet kokiu atveju – tą pačią politinę kompaniją.
Šiame būrelyje galbūt pritiktų ir „skvernelininkai“. Politinių ambicijų turinčiam skyriaus vadovui Ritui Vaiginui reikėtų gerai paskaičiuoti, ką jis atrastų ir ką prarastų susidėjęs su tokia draugija. Tačiau, suprantama, ši partija veiks taip, kaip būtų geriau ne jai, o tik Biržams.
Yra tokia partija kaip Liberalų sąjūdis. Einanti keliais su slenksčiais ir duobėmis. Ši partija turėtų būti išsigelbėjimas tiems biržiečiams, kurie yra dešiniųjų pažiūrų, tačiau nenori balsuoti už konservatorius. Ar taip yra? Ką ši partija siūlo į merus? Ar iš tiesų advokatą Laimutį Zaukevičių, kuris nuolat rodomas su Mesiju susijusiame laikraštyje?
Socialdemokratai stengiasi išsaugoti savo identitetą. Tačiau daug kas priklausys nuo jų lyderio – ar jis turės tvirtą stuburą atsilaikyti prieš gundymus pinigais, valdžia ir galia. Minima valdininko Kęstučio Knizikevičiaus pavardė, tačiau šis jaunas žmogus politiniame lauke dar neišbandytas.
Jeigu įvykiai dėliotųsi panašia linkme, tai Biržus valdytų Mesijas. Ir nebūdamas meru jis galėtų tampyti valdžios vežimo vadeles, kaip jau buvo bandęs valdant „Vieningiems Biržams“.
Todėl ateinantys rinkimai Biržuose bus panašūs į pasirinkimą dėl Širvėnos ežero. Ar protingiau palikti seną užtvanką, ją taisant, remontuojant, ar imtis siūlomų naujovių – išleisti ežero vandenį?
Ar valdžią patikėti netobuliems, bet laiko patikrintiems politikams, ar ją atiduoti apie šviesų rytojų čiulbantiems ir iš neaiškių rankų penimiems paukščiams?