Artėja gražiausios metų šventės – Kalėdos ir Naujieji metai. Dviem labai užsiėmusiems ir atsakingas pareigas užimantiems biržiečiams šis laikotarpis – ypatingas. Jie tiesioginiame darbe pasiima atostogas, įsigyja verslo liudijimą ir persikūnija į kalėdinius personažus. Keliauja į vaikų kolektyvus ir pas gyventojus, nešdami kalėdinį džiaugsmą.
Kalėdų seneliu ir jo žmona tampa sutuoktiniai Ramanauskai – Aplinkos apsaugos departamento Veiklos organizavimo skyriaus vedėja Mantė bei greitosios medicinos pagalbos tarnybos vairuotojas, verslininkas Šarūnas.
Užstrigo „kalėdinėje pasakoje“
Sutuoktiniai jau vienuoliktus metus per šventes virs Kalėdų personažais. Šarūnas taps Kalėdų Seneliu.
Mantė šiais metais įsikūnys į Lietuvoje dar nelabai populiarų Kalėdų senelio žmonos personažą.
„Šiuolaikiniai vaikai vis mažiau supranta, kas yra Snieguolė. Tad Kalėdų senelio žmona jiems artimesnė“, – sako Šarūnas.
Per vienuolika metų jiems teko padirbėti ne tik Biržuose, bet ir kituose Lietuvos kampeliuose. Biržiečius jau žinantys žmonės iš anksto ruošiasi šventėms ir užsisako jų vizitus. Tad daugelis dienų ir valandų jau sudėliotos.
Kaip kilo idėja tapti Kalėdų seneliu ir jo žmona?
Šarūnas ir Mantė pasakoja, kad kai jų vaikai buvo mažiukai, vis tekdavo ieškoti Kalėdų senelio, kad jis ateitų į vaikų darželio grupę. Deja, paieškos būdavo ne itin sėkmingos.
„O man Kalėdos visada buvo ypatinga šventė, norėdavosi tikro didelio Kalėdų senelio“, – sako Mantė.
Tad ir kilo mintis: kodėl neišbandžius savęs visiškai kitokioje veikloje. Ir pavyko.
Vaikai užaugo, o jie taip ir „užstrigo“ kalėdinėje pasakoje. Kaip sakoma, vieną kartą pabandęs nebegali sustoti.
Ramanauskai sako, kad kurdami kalėdinę pasaką teigiamų emocijų „pasikrauna“ visiems metams ir pasibaigus šventėms gali ramiai grįžti į nuolatinius darbus.
Svarbu sukurti atmosferą
Savo veiklą Mantė ir Šarūnas pradėjo apsilankymais gyventojų namuose, darželiuose. Labai didelio pasiruošimo tam nereikėdavo. Rūbai, programa, gera nuotaika – ir pirmyn.
„Tačiau esame iš tų, kur visada stengiamės išsikelti sau aukštesnę kartelę. Tad vien apsilankymų darželiuose tapo maža. Norisi, kad kuo daugiau žmonių pajustų kalėdinę dvasią, tad pasiruošimui įdedame save 100 procentų. Net ir vasarą tikrai nesusilaikau nenupirkus, kai pamatau ką nors gražaus ir tinkančio Kalėdoms. O pirmą kalėdinę eglutę namuose puošiame jau lapkričio pradžioje“, – sako Mantė.
Ramanauskai labai daug dėmesio skiria įvaizdžiui, sukurtai atmosferai.
„Patiems visada pikta matyti Kalėdų senelį su plastikine nosimi ar mėlynu chalatu. Mums Kalėdų senelio įvaizdis – vizitinė kortelė. Kai girdi vaikų patvirtinimą, kad čia tai tikrai tas tikrasis Kalėdų senelis, supranti, kad viską darai teisingai“,- sako Šarūnas.
„Ar kai matai, kaip nušvinta vaikų akutės apsilankius Kalėdų senelio laukiančiuose namuose“, – priduria Mantė.
Senelį sutiks šalia miesto eglutės
Šarūnas yra Biržų kempingo nuomotojas. Praėjusiais metais jie buvo įrengę Kalėdų senelio namus Biržų kempinge. Šiais metais pora labiau prisitaikė prie biržiečių poreikių, kurie visų pramogų labiau nori pačiame mieste.
Kalėdų senelį nuo gruodžio 16 dienos bus galima aplankyti pačiame miesto centre, netoli Kalėdų eglutės – Vytauto gatvės 17 numeriu pažymėtame name.
Šventės vedėjai prisitaiko ir prie besikeičiančių vaikų poreikių. Daugelis ne tik nori sulaukti dovanėlės iš Kalėdų senelio, bet ir nuveikti ką nors prasmingo, pabūti ilgiau kartu.
„Laukiame visų, kurie nori pajausti kalėdinę dvasią, pasijausti tarsi kalėdinėje pasakoje, sudalyvauti edukacinėje programoje ir pasigaminti kalėdinį žaisliuką ar saldumyną arba tiesiog apsilankyti ir pasisveikinti su Kalėdų seneliu“, – sako pašnekovai.
Dovanas per daug sureikšmina
Šventes atnešantys biržiečiai pasakojo, kad yra šeimų, pas kurias jie vyksta kasmet.
„Beprotiškai gera ir jautru matyti, kaip vaikai iš mažyčių, nedrąsių, bijančių Kalėdų senelio, užaugo ir tapo drąsūs, pasitikintys savimi, stipriai spaudžiantys ranką Kalėdų seneliui ir laukiantys jo kitais metais“ – kalba Mantė ir Šarūnas.
Jų paslaugomis besinaudojančių klientų yra visokių – vaikai darželiuose-mokyklose, šeimos, suaugusių darbo kolektyvai, draugų ar šeimos vakarėliai, įmonių ar pavienių žmonių sveikinimai ir panašiai. Tad Kalėdų senelis apsilanko tikrai pas visus, kurie jo laukia!
Mantė nuo vaikystės prisimena kalėdinės eglutės puošimą, Kūčių vakarienę su visa gausia šeima ar dovanėles nuo Kalėdų senelio.
„Atsimenu, kaip vis paskambindavo Kalėdų senelis į duris, vis bėgdavau jų atidaryti, o ten tik dovanėles terasdavau, vis nuliūsdavau, kad taip jo ir nespėjau „pagauti“, – sako Mantė.
Tad šią tradiciją jie pakeitė: „Pas mus Kalėdų senelis visada būna!“
Kalėdos – visos šeimos šventės, tad nepriklausomai, kad jos Mantei ir Šarūnui darbingos, visada randa laiko pabūti su pačiais brangiausiais žmonėmis
Ramanauskai pastebi, kad laikui bėgant keičiasi vaikų požiūris, veiklos, keičiasi ir dovanos.
„Kartais labai gaila, kad tėvai daug daugiau sureikšmina dovanas nei vaikai. Esame tikrai pajautę, kad kartais pati didžiausia, brangiausia dovana vaikui nesuteikia tokio džiaugsmo, kaip tiesiog paprastas saldainis, tačiau iš Kalėdų senelio rankų. Ar tiesiog asmeniškai seneliui išsakytas noras ar papasakoti dienos darbai, ar pamirštas, tačiau seneliui padedant pasakytas eilėraštis. O Kalėdų senelis visada turi vaikams ir paaiškinimą, kodėl gauname vienokias ar kitokias dovanas – juk jis stebėdamas vaikus ir suaugusius visus metus geriausiai žino, kokia dovana jam yra pati geriausia“, – sako Šarūnas.
Tiki stebuklais
Mantė ir Šarūnas vienas per kitą kalba tikintys Kalėdų dvasia ir jos atnešamais stebuklais.
„Kitaip nebūtų prasmės daryti tai, ką darome“, – sako Mantė.
Jie neslepia, kad ta dvasia juntama ir tiesioginiuose jų darbuose. Nors per šventes iškvietimų ir darbo padaugėja, bet žmonės būna ne tokie pikti, labiau atsipalaidavę.
„Gyvename nuostabiame miestelyje su puikiais žmonėmis, tačiau rutinoje pamirštame, kokie visi esame ypatingi ir kiek daug nuostabių dalykų galima nuveikti kartu. Tad mažiau neigiamų emocijų, kuo daugiau šypsenų ir gero nusiteikimo ne tik per šventinį laikotarpį, bet ir per visus metus“, – sako Mantė ir Šarūnas Ramanauskai.