Žinia apie Laužadiškio kaimo ribų ir čia buvusių gyvenamųjų būstų adresų pakeitimą privertė sunerimti. Laužadiškio kaimo pradinę mokyklą yra lankęs pasaulinio garso menininkas Jonas Mekas. Ar gali būti, kad Laužadiškio pradinės mokyklos teritorija perkelta į kitą kaimą?
Kaip Biržų rajone pažymimos vietos, kurios susijusios su pasaulinio garso menininkais? Būtent šiomis vietomis domisi įžymybių gyvenimus studijuojantys ir vertinantys jų sekėjai.
Nežinojo apie pasikeitusį adresą
Klausimų kilo po to, kai paaiškėjo, jog Manto Bartuškevičiaus kaimo turizmo sodybos savininkai netikėtai sužinojo, jog jie gyvena nebe Laužadiškio, bet Serbentiškių kaime.
Apie tai, kad keitėsi jų sodybos adresas, niekas nepranešė. Tad kilo problemų dėl laiškų ir siuntų pristatymo, nes kai kurios sugrįždavo adresato nepasiekusios.
Kaimo turizmo sodybos savininkai ir jų artimieji rengė investicinius projektus, nurodydami seną adresą. Tad netikėtai sužinojus, kad jis pakeistas, teko prašyti tai paaiškinančių raštų iš Savivaldybės administracijos ir juos pateikti agentūroms.
Liko prie Serbentiškių kaimo ribos
Visur viešai skelbiama, jog pasaulinio garso menininkas Jonas Mekas lankė Laužadiškio pradinę mokyklą. Ar šios mokyklos teritorija liko šio kaimo ribose?
Biržų rajono savivaldybės paveldosaugininkas Dalius Mikelionis atsiuntė planus, pagal kuriuos matyti, jog Serbentiškių kaimas eina ties buvusios Laužadiškio pradinės mokyklos riba. Buvusi mokykla turėjo likti Laužadiškio kaime.
„Laužadiškio pradinė mokykla nėra kultūros paveldo objektas, tad apie ją nieko konkrečiai nežinau“,- sakė paminklosaugininkas D. Mikelionis.
Automatiškai keitė adresus
Serbentiškių kaimas pervadintas 2020 metais tuometinio Biržų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Vido Eiduko įsakymu.
Šį dokumentą rengęs savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus specialistas Mindaugas Vaivada sakė, kad toks sprendimas buvo priimtas po to, kai Vyriausybė nutarė pakeisti ar panaikinti duomenis apie ribas bei numerius žemės sklypams, pastatams, jų kompleksams ar korpusams, o pagal juos keitėsi adresai. Tad automatiškai teko juos patvirtinti Biržų rajono savivaldybės administracijai.
Pagal šį nutarimą keitėsi ne tik kai kurių kaimų adresai bei ribos, bet ir vieno Rinkuškių daugiabučio namo adresas.
M. Vaivada sakė, kad pranešimai apie šiuos sprendimus buvo Savivaldybės tinklalapyje. Ar tokios informacijos užteko? Akivaizdu, kad ne.
Jokių nuorodų nėra
Apie pasikeitusius adresus gyventojai šiaip ne taip sužinojo. O ar yra pažymėtos garsių biržiečių vietos? Juk, tarkim, pasaulinio garso menininku Jonu Meku ir jo gyvenimo vietomis domisi tam tikrų sričių ekspertai, ekskursantai, į rajoną atvykstantys piligrimai.
Nuoroda į buvusios Laužadiškio pradinės mokyklos vietą rūpinosi šviesaus atminimo kraštotyrininkas Jonas Dagilis. Deja, ji neatsirado. Mokykla prieš dešimt metų buvo nugriauta dėl kelių geresnių lentgalių. Dabar toje vietoje likusi tik lentų krūva.
Teritorija, kur buvo mokykla, apaugusi medžiais ir krūmais. Tik gerai žinantys gali suvokti, jog čia buvo pradinė Laužadiškio mokykla. Nėra ir jokios tai žyminčios lentelės.
Jokios lentelės nėra ir prie senosios Papilio mokyklos, kurią lankė broliai Jonas ir Adolfas Mekai.
Ant senosios Papilio mokyklos yra tik ženklas, kad čia mokytojavo poetas Kazys Binkis.
Buvusią mokyklą puoselėjanti Biržų krašto muziejaus „Sėla“ direktorė Edita Lansbergienė sakė, kad apie tai, jog čia mokėsi garsieji Mekai, lankytojai sužino tik įėję į pastato vidų, kur įrengta ekspozicija, ir kai ji papasakoja apie mokyklos istoriją.
Ar reikėtų nuorodos prie pastato apie kitus toje buvusioje mokykloje besimokiusius garsius mūsų krašto vaikus?
E. Lansbergienė mano, kad Papilyje tokią nuorodą pastatyti būtų tikslinga. O dėl Laužadiškio, kur likę tik krūmynai, kyla abejonių, ar kam nors tokia vieta ką nors reikštų.
Viskas atsiremia į pinigus?
2022 metai LR Seimo buvo paskelbti Jono Meko metais. Ta proga vyko daugybė renginių, skirtų garsaus kūrėjo atminimui. Juos finansavo įvairūs fondai bei Biržų rajono savivaldybė.
Šie metai paskelbti jo brolio Adolfo Meko metais. Ta proga taip pat vyks daug renginių.
Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centras taip pat numato renginių.
Ar būtų tikslinga pastatyti nuorodas prie vietų, kur broliai Mekai mokėsi?
„Jei turite omenyje vietas, kur mokėsi Mekai, tada planų visuomet turime daug, viskas priklauso nuo finansavimo galimybių, o ir fiziškai vietų nebelabai yra išlikusių, išskyrus gimnaziją ir Papilio buvusią mokyklą. Apie visas vietas, įvykius ir pan. pasakojame 3 valandų trukmės ekskursijoje „Jono ir Adolfo Mekų keliais“, taip pat kultūros kelio „Penkių kūrėjų kelias“ kelionėje“,- teigė centro bibliotekininkė Indra Drevinskaitė.
Bibliotekininkas Evaldas Timukas sakė, kad vesdamas ekskursijas J. Meko palikimo takais nebuvo sulaukęs klausimų ar pageidavimo pamatyti vietą, kur buvo Laužadiškio pradinė mokykla. Daugelis apsiriboja pasidomėję pirmosios ir antrosios Mekų sodybos buvusia vieta.