Savaitgaliais sunegalavę biržiečiai dažnai susiduria su problema, kai skubiai reikia nusipirkti vaistų, o nėra kur. Sekmadieniais Biržų rajone nedirba nė viena vaistinė.
Biržuose veikiančių vaistinių tinklų atstovai vardija įvairias priežastis, kodėl sekmadieniais čia jos nedirba. Viena iš vardintų priežasčių – kad biržiečiai neparodė tokio poreikio.
Bet situacija yra tokia, kad dėl šios problemos gyventojai ne kartą kalbėjosi su vaistinių darbuotojais ir rajono politikais. Kiti jau suspėjo kreiptis ir į Seimo narę Liliją Vaitiekūnienę.
Gerai, jei turi automobilį
Seimo narė L. Vaitiekūnienė sakė pati susidūrusi su problema, kai sekmadienį Biržų rajone neįmanoma gauti vaistų.
Netikėtai susirgus sūnui šeimos nariai šeštadienio vakare jį vežė į Biržų ligoninės priimamąjį. Medikai nustatė diagnozę, davė išgerti antibiotikų. Kitą dozę nurodė pradėti gerti kitos dienos ryte. Buvo išrašytas ir receptas.
Sekmadienį Biržuose nė viena vaistinė nedirbo. Laimė, šeimos nariai sužinojo, kad vaistinė dirba Pasvalyje. Tad Seimo narės sutuoktinis sėdo į automobilį ir Pasvalyje antibiotikų nupirko. Sako, jei reikiamų čia būtų neradęs, būtų pasiekęs ir Panevėžį.
„Gerai, kai mūsų šeima turi automobilį ir gali nuvažiuoti vaistų. O jei močiutė, jei nepasiturintis, neįgalus žmogus? Kaip tada?“ – svarstė L. Vaitiekūnienė.
Ji parašė raštą į Sveikatos apsaugos ministeriją, išdėstė problemą. Politikė tikisi gauti atsakymą, ar įmanoma pakeisti sugriežtintus reikalavimus vaistinėms, ar reikėtų vesti derybas su vaistinių tinklais, kad bent viena vaistinė Biržuose dirbtų ir sekmadienį.
Trūksta farmacijos specialistų
ŠR klausė Biržuose veikiančių tinklų atstovų, ar neplanuojama vaistinių darbo koreguoti taip, kad jos dirbtų ir sekmadieniais. Jei ne, kokios priežastys lemia, kad vaistinė sekmadieniais Biržuose nedirba?
„Gintarinės vaistinės“ rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė aiškino taip: „Pagrindinė priežastis, kodėl mūsų tinklo vaistinė Biržuose nedirba sekmadieniais – farmacijos specialistų trūkumas. Ši problema aktuali Lietuvoje jau keletą paskutinių metų. Vienuose šalies regionuose jis jaučiamas labiau, kituose situacija kiek geresnė. Sunkiausia situacija labiau nuo didmiesčių nutolusiuose regionuose.
Pagrindiniai iššūkiai kilo po 2023 metų liepos 1 dienos, kai įsigaliojo Farmacijos įstatymo pokyčiai, po kurių didesnėje dalyje šalies vaistinių negali dirbti vienas farmakotechnikas. Su juo būtinai kartu dirbti turi vaistininkas, kurių rinkoje labai trūksta.
Mums didžiausias iššūkis buvo perskirstyti vaistininkų darbo krūvį ir valandas, kad jie nepervargtų, galėtų keistis ir teikti profesionalias paslaugas pacientams.
Atsižvelgiant į tai ir buvo priimti sprendimai, kad ir toliau užtikrintume visas galimybes pacientams laiku gauti reikiamus vaistinius preparatus ir farmacines paslaugas, o darbuotojai patirtų kuo mažiau nepatogumų.
Todėl dalyje vaistinių buvo sutrumpintas darbo laikas darbo dienomis, priimtas sprendimas nedirbti savaitgaliais“.

Artimiausia vaistinė – Pasvalyje
„Eurovaistinės“ komunikacijos projektų vadovė Kamilė Šoblinskė informavo, kad šiuo metu Biržuose veikia dvi šio tinklo vaistinės. Viena įsikūrusi Vilniaus gatvėje 94, dirba darbo dienomis, o kita, esanti adresu Vytauto g. 22, – visomis savaitės dienomis, išskyrus sekmadienį.
Projektų vadovė taip pat minėjo pokyčius lėmusią priežastį – Farmacijos įstatymo pakeitimus, po kurių visoje rinkoje buvo fiksuotas didelis vaistininkų trūkumas. Dėl to Biržuose, kaip ir daugelyje kitų miestų, buvo trumpinamas vaistinių darbo laikas, įskaitant savaitgalius.
„Vėliau palaipsniui pradėjome sugrįžti prie įprastų vaistinių darbo laikų Biržuose. Per šį laiką klientų srautai persiskirstė ir šią dieną matome, kad patenkiname jų poreikius.
Manome, kad tam įtakos gali turėti ir mūsų vaistinių lokacijos – viena iš jų įsikūrusi šalia poliklinikos, kuri dirba tik darbo dienomis, o kita – vietoje, kur savaitgaliais rečiau lankosi miesto gyventojai, todėl daugelis aplinkinių parduotuvių taip pat nedirba“, – teigė K. Šoblinskė.
Artimiausia „Eurovaistinė“, dirbanti ir sekmadieniais, yra įsikūrusi Pasvalyje, Vilniaus g. 48. Ją, anot vaistinės atstovės, automobiliu galima pasiekti per maždaug 25 minutes.
„Mums labai svarbu atliepti klientų poreikius ir visada laukiame grįžtamojo ryšio iš klientų tiek per vaistinių darbuotojus, tiek kitais kanalais.
Tad jei matytume didėjantį poreikį vaistinei dirbti sekmadieniais, svarstytume galimybę koreguoti darbo laiką“, – teigė komunikacijos projektų vadovė.
Personalo trūkumo problema
„Suprantame žmonių rūpestį ir norą, jog mūsų darbo grafikas būtų dar lankstesni. Tačiau šiuo metu pati aktualiausia problema Biržuose, norint, jog vaistinės apskritai veiktų, yra susijusi su personalu. Pritraukti vaistininkus į nedidelį miestą yra rimtas iššūkis, ir džiaugiamės, jog mums pavyksta su juo susidoroti. Biržuose veikia dvi BENU vaistinės. Jose dirbančius darbuotojus labai vertiname ir saugome, todėl norime suteikti jiems lanksčias ir patogias darbo sąlygas. Su personalo trūkumo problema susiduria ir kiti vaistinių tinklai, tad nesame išimtis“, – teigė BENU vaistinių tinklo vadovė, dr. Indrė Brazauskaitė.
Nepastebėjo poreikio
Įdomu tai, kad kai kurių vaistinių teigė nematantys poreikio dirbti sekmadieniais Biržuose – jie patys nerodantys tam iniciatyvos.
„Kol kas „Camelia“ vaistinės Biržuose darbo laiko pokyčių neplanuojame, tokio poreikio nepastebėjome ir iš pačių biržiečių. Vaistinių darbo laikas įprastai priklauso nuo poros skirtingų aspektų: pacientų poreikių ir srautų, farmacijos specialistų konkrečioje vaistinėje skaičiaus ir darbo krūvio galimybių“, – teigė UAB „Nemuno vaistinė“ komunikacijos projektų vadovė Laurita Bieliauskė.