Saulė vis drąsiau žvelgia pro debesų patalus ir vis daugiau vaikučių pabiručių krykštauja po pievas ir žaidimų aikšteles. Tačiau žaidimų aikštelėje prie katalikų bažnyčios, Biržų miesto centre, vyrauja santūri ramybė. Ir tai nenuostabu – tik labai drąsi mama ves savo vaiką į vietą, kur kiekvieną akimirką jis gali būti apdergtas ten karaliaujančių varnų.
Šioje vietoje šeimininkauja varnos (o gal kovai?). Ir visos pastangos jas iš čia išprašyti iki šiol buvo nesėkmingos. Vos prieš porą mėnesių, vasario pradžioje, UAB „Liutera“ vyrai čia iš bokštelio ardė varnų būstus. Dabar šio triūso rezultatų nė su žiburiu nerasi. Varnos mikliai atstatė išdraskytus lizdus, sudėjo ten kiaušinius ir iš to džiaugsmo krankdamos dergia visiems ant galvų, takų bei žaidimo aikštelės įrenginių.
Padėtis kebli, ypač dabar, kai kartais atrodo, kad gyvūnų teisės yra svarbesnės už žmogaus teises. Regis, iškeldinti žmogų iš būsto dabar žymiai lengviau ir paprasčiau, nei susitvarkyti su įžūliais paukščiais ar valkataujančiu nušiurusiu katinu.
„Kiekvienais metais ardant lizdus vis viliuosi, kad paukščiai dabar jau pasitrauks. Bet jie nesitraukia, priešingai, varnų populiacija ir kolonijų skaičius mieste tik didėja“, – liūdnai konstatavo Biržų seniūnė Kristina Undzėnienė.
Anot seniūnės, paukščiams plėstis padeda ir neatsakingi miestelėnai. „Pastebėjau, kad varnos pirmiausia apsigyvena medžiuose, esančiuose netoli atliekų konteinerių aikštelių. Konteineriai joms yra lengvo maisto šaltinis. Taip nebūtų, jei žmonės jų nepaliktų neuždarytų. Galingam varnos snapui vieni niekai praplėšti šiukšlių maišelį ir atliekas ištampyti po visą gatvę. Dar pasitaiko, kad šiukšlių maišeliai paliekami tiesiog prie konteinerio. Su tokiais irgi smagiai pasidarbuoja varnos“, – sakė K. Undzėnienė.
Tačiau ką daryti su vaikų žaidimų aikštele? Paprasčiausia ją būtų iškelti, nes varnos pačios išsikraustyti neketina, o kitokie bandymai jas kažkaip išvaryti pažeistų jų teises. Seniūnė dar turi vilties, kad varnas nuo aikštelės gali atbaidyti drastiškas ten augančių medžių lajų apgenėjimas. Svarstytinas ir dalies medžių, esančių šalia aikštelės, šalinimas. Anot K. Undzėnienės, vasarėjant varnų aktyvumas šiek tiek sumažėja, tačiau tik iki kito pavasario.
Panašu, kad efektyviai suveiktų varnų lizdų ardymas dabar, kai padėti paukščių kiaušiniai. Toks veiksmas prieštarauja galiojantiems teisės aktams, bet gal čia galimos išimtys? Apie tai klausėme Gyvosios gamtos apsaugos departamento direktorės Mantės Ramanauskienės. Pasak direktorės, lizdų ardymui yra nustatytas terminas, išduodami leidimai.
Šis laikotarpis yra pasibaigęs, dabar perėjimo metas. Išimties tvarka gali būti leista ardyti lizdus, jei paukščių buvimas kelia pavojų žmonių sveikatai.
Tačiau bet kokiu atveju pirmiausia atliekamas tyrimas, kuris ir nustato, yra toks pavojus ar ne.
Pavojus vaikų sveikatai galėtų būti argumentas, kreipiantis į gamtosaugininkus dėl paukščių lizdų nukėlimo. Paukščių mėšlas patenka ant žaidimų aikštelės įrenginių, suoliukų ir dangos.
Mažieji biržiečiai čia vaikšto, ropinėja, čiupinėja. Ir ne vienas susikiša pirštukus į burną. Kas žino, kokį užkratą gali atnešti nežinia kur klajojantys ir ką lesantys paukščiai. O kad paukščiai platina daug žmonėms pavojingų ligų, niekam ne paslaptis.