Praėjusį antradienį Biržų pilies arsenalo salėje su biržiečiais susitiko LR Seimo narys Matas Maldeikis. Susitikimo tema – „Geopolitinis lūžio taškas. Kaip su tuo susijęs karas Ukrainoje“.
Į renginį neatėjo tiek daug klausytojų, kaip į Roberto Petrausko knygos „Poltava“ pristatymą, tačiau susitikimas buvo ne mažiau įdomus ir patrauklus. Tai neabejotinai nuopelnas charizmatiško ir įtaigaus lektoriaus, pateikusio netikėtas geopolitines įžvalgas, politinių reiškinių analizę, daugybę mažai girdėtų faktų.
Esminė M. Maldeikio pranešimo mintis buvo ta, kad pasaulis šiuo metu išgyvena geopolitinį lūžio tašką, kuriame formuojasi nauja pasaulio tvarka. Parlamentaras kalbėjo apie vadinamojo „Pax Americane“ (Amerikietiška taika) periodo, prasidėjusio po Antrojo pasaulinio karo, pabaigą. Terminu „Pax Americane“ apibrėžiama santykinė taika pasaulyje, JAV tapus dominuojančia pasaulio ekonomine ir karine jėga. M. Maldeikio nuomone, dabar ši pasaulio tvarka esmingai keičiasi.
Breton Vudso konferencijos sukurtas pasaulis
Kaip atskaitos tašką M. Maldeikis laiko 1944 metais Amerikoje, Breton Vudso (Bretton Woods) mieste, įvykusią Jungtinių Tautų valiutos ir finansų konferenciją, kurioje dalyvavo 44 šalys, JAV sąjungininkės.
Konferencijos tikslas buvo sureguliuoti tarptautinę valiutos ir finansų tvarką pasibaigus Antrajam pasauliniam karui.
Kaip vaizdžiai pasakojo M. Maldeikis, JAV turėjo du tikslus – sukurti sistemą, užkertančią kelią naujiems globaliems karams, bei užsitikrinti sąjungininkų paramą prieš akivaizdžiai išaugusią Sovietų Sąjungos jėgą, siekiančią dominuoti Eurazijos žemyne. To Amerika negalėjo leisti, nes kas dominuoja Eurazijoje, gali imti dominuoti ir pasaulyje. JAV pagrindinį dėmesį kreipė į ekonominius dalykus, nes ekonomikos nuosmukiai ir krizės generuoja veiksnius, vedančius į karą. Šios konferencijos pasekmė – doleris tampa pasauline rezervine valiuta, susieta su auksu, standartu, su kuriuo siejamos kitos valiutos. Veiklai palaikyti ir sukuriami ekonominiai institutai, tokie, kaip Tarptautinis valiutos fondas ar Pasaulio bankas.
Iš politinės pusės JAV savo sąjungininkams pasiūlė tris patrauklius dalykus, kurie sukūrė iki šiol egzistuojančią laisvojo pasaulio tvarką – atvirą rinką sąjungininkų produktams, laivybos saugumo užtikrinimą bei šalių sąjungininkių saugumo užtikrinimą. Pasak parlamentaro, tai inspiravo NATO bloko ir pačios Europos Sąjungos susikūrimą.
„Iš esmės pasaulis, kuri mes pažįstame – su JAV rinka, Europos Sąjunga, NATO, Pasaulio banku ir kitomis institucijomis,- gimė 1944 metais, siekiant užkirsti galimybę naujam karui ir laimėti prieš Sovietų Sąjungą“, – sakė M. Maldeikis.
Politiko teigimu, visų Vakarų blokui priklausančių šalių, tokių, kaip Vokietija, Japonija, Pietų Korėja ar kitos, pokariniai „ekonominiai stebuklai“ buvo šios naujos sistemos padarinys. Atvira JAV rinka, stabili valiuta – tai veiksniai, sąlygoję tų šalių ekonominius šuolius.
„Tai buvo ne stebuklai, o naujos ekonominės sistemos pasekmė“, – tvirtino parlamentaras. Anot M. Maldeikio, tik XX amžiaus pabaigoje prisijungusi prie šios sistemos Kinija galėjo tapti tokia jėga, kokia yra dabar.
Tiesa, finansinė Breton Vudso sutarties dalis dėl stabilaus valiutų kurso žlugo, kai 1971 metais doleris buvo atsietas nuo aukso.
Žlugus blogio imperijai
Žlugus Sovietų Sąjungai, kurios ekonomikos sistema ilguoju laikotarpiu negalėjo konkuruoti su Vakarais, atsitinka paradoksalus dalykas.
„Sovietų Sąjunga sugriūna, o buvusi prieš ją nukreipta sistema išlieka ir toliau funkcionuoja. Paradoksas tas, kad išlikusi sistema ima auginti nebe sąjungininkus, o priešininkus. Ne šiaip varžovus, o šalis, kurios pasiryžusios su tavimi kariauti. Rusija palaipsniui įsitraukia į sistemą tiekdama žaliavas, o už gautus dolerius perka vakarietiškas technologijas ir ginkluojasi. JAV sąskaita auga jos priešininkai“, – sakė M. Maldeikis.
Akivaizdu, kad tam kažkada turėjo ateiti pabaiga. Ir tai garsiai įvardino JAV prezidentas Donaldas Trumpas, viešai pareiškęs, jog kitos šalys išnaudoja Jungtines Valstijas, jo šalies sąskaita užsitikrindami savo ekonominę gerovę ir saugumą. Anot parlamentaro, vargu ar jis buvo skaitęs Breton Vudso susitarimus, tačiau pradėta griauti prieš 80 metų sukurta sistema, nes ji nebeatitinka nacionalinių JAV interesų.
Pasak M. Maldeikio, nesvarbu, kas yra dabar ar kas bus kitas JAV prezidentas, šis procesas vyks toliau – JAV ima atsitraukti nuo dešimtmečius naudotos sistemos. Jie išėjo iš Afganistano, traukiasi iš Europos ir kitur pasaulyje.
V. Putinas supranta, kad JAV nieko nedarys, ir tuo naudojasi – karas Ukrainoje yra to atsitraukimo išdava. „Jis supranta, kad mes, europiečiai, esame slabakai. Mes daug kalbam, daug vaidinam, bet realiai nieko nedarom. Kariauti mes mokame tik vienas su kitu – prancūzai su vokiečiais, portugalai su ispanais, lietuviai su lenkais, bet nemokame rimtai kariauti su Rytais. Prieš 10 – 15 metų Putinas to sau nebūtų leidęs, nes pasaulis buvo kitoks, ten buvo JAV. O dabar pasaulis visiškai naujas“, – dėstė M. Maldeikis.
Perspektyvos ir iššūkiai
Politikas skeptiškai atsiliepė apie Jungtinių Tautų Organizaciją, kurios nutarimus „visi pasirašo, bet niekas nevykdo“. Tokių bėdų yra ir Europos Sąjungoje.
„Bėda yra ne tai, kad vienas ar kitas Lenkijos ar Vengrijos įstatymas neatitinka ES raidės. Blogiausia, kai valstybės nesilaiko sutartų žaidimo taisyklių. Jei nesilaiko viena šalis, po kurio laiko taip pasielgs antra, po to – trečia, ketvirta ir tuomet galime išsiskirstyti, nes nieko jau nebepasieksime“, – sakė parlamentaras.
Jo nuomone, Lietuvos nacionalinis interesas reikalauja, kad ES išliktų kuo ilgiau. „Atgavę nepriklausomybę mes įsiliejome į Breton Vudso pasaulį su aiškiomis taisyklėmis ir tai leido mums užaugti. Mes esame sėkmės istorija šioje geografinėje vietoje, jei sugebėtume į save pažiūrėti iš šalies“, – pabrėžė M. Maldeikis.
Parlamentaras prognozavo, kad JAV ir toliau judės saviizoliacijos kryptimi, nes ir dabar užsienio rinkose jų pardavimai sudaro vos apie 12 procentų nuo BVP. Pusė šios sumos tenka prekybai su Kanada ir Meksika. „Jei likęs pasaulis išnyks, JAV nelabai tai pastebės. Gal pritrūks tik prancūziško vyno“, – kiek ironiškai sakė politikas. Palyginimui, Lietuva eksportuoja apie 74 procentus nuo BVP, tai mūsų integracijos laipsnis į tarptautinę prekybą.
Prognozė – naujas šaltasis karas
„Kur viskas juda? Bus du pasauliai, kurie kovos vieni su kitais. Mes artėjame prie naujojo Šaltojo karo, kuris gimsta mūsų akyse. Mes turėsime demokratinį pasaulį, kur lyderis bus JAV, jis funkcionuos panašiai taip, kaip funkcionuoja dabar. Turėsime ir kitą politinę, ekonominę bei visokią kitokią zoną, kurią valdys autoritariniai režimai, bandantys išlikti. Šios zonos kovos dėl pasaulio išteklių. Sovietų Sąjunga vystėsi ir gyveno paraleliai likusiam pasauliui, jos žlugimas nieko nepakeitė. Dabar ekonomikos yra labai tampriai susijusios, kokios nors šalies atjungimas, net Rusijos, yra labai skausmingas“, – sakė M. Maldeikis.
Jo nuomone, kaip ateityje elgsis Rusija ir Kinija, tik laiko klausimas. „Mes judame pasaulio link, kuriame dėl gamtinių ir žmogiškųjų išteklių, dėl resursų, dėl luistų ir kitų dalykų vyks didžiulė kova tarp šių dviejų polių“, – teigė M. Maldeikis.
Apie pasiruošimą mirti
Kad kalbėtojas buvo įdomus ir patrauklus, liudija ir tai, kad po pranešimo kone valandą auditorija uždavinėjo įvairius klausimus, į kuriuos M. Maldeikis sąžiningai atsakinėjo. Daugiausia diskutuojama buvo apie karą Ukrainoje, padėtį Rusijoje, priežastis, kodėl Rusija puola savo kaimynę. Kalbėta ir apie Rusijos gyventojų mentalitetą, lemiantį Putino politikos palaikymą.
Netikėtas buvo M. Maldeikio samprotavimas apie Rusijos galimybę panaudoti atominį ginklą: „Vyras, kuris sėdi už stalo per šešių metrų atstumą nuo kitos šalies prezidento, baimindamasis, kad tas gali atvežti nuodų ar virusą, taip nepadarys. Jei tu bijai mirti, tu nenumesi atominės bombos.
Aš mačiau Ukrainoje, kaip gynėjai pasiruošę mirti. Jie elgiasi visiškai racionaliai, viską susitvarkę ir pasiruošę. Pasiruošimas mirti yra pusė tavo pergalės kare. Putinas nėra pasiruošęs mirti, jis per daug myli gyvenimą“.
Šiame kontekste taikliai nuskambėjo vieno klausytojo komentaras apie iš „Azovstal“ komplekso išvaduotą moterį. Ji sakė, kad su mirtimi ji susitaikė, bet su rusais nesusitaikys niekada.