Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rengia nutarimą, pagal kurį pas šeimos gydytoją galima bus prisiregistruoti tik tame rajone, kur žmogus gyvena. Kaip į tai reaguoja Biržų medikai ir gyventojai? Ar naujasis nutarimas nepažeis žmogaus teisės rinktis gydytoją?
Sužinoję apie SAM rengiamą nutarimą, sunerimo kai kurie Biržų rajono gydymo įstaigose prisiregistravę, tačiau kituose rajonuose gyvenantys ar dirbantys asmenys. Didesnė dalis jų studentai, kuriuos Biržuose dirbantys šeimos gydytojai dažnai prižiūri nuo pat mažumės ir kurių visas ligos eigas jie gerai žino.
Tokių medikų pacientai sako, kad žmogus turi teisę rinktis gydytoją, kuriuo pasitiki.
Kaip tokį galimą SAM sprendimą vertina medikai ir Biržų gyventoja?
Pokyčių nepajus
Biržų savivaldybės poliklinikos direktorius Lukas Kalninis sakė, kad jų įstaiga didelių pokyčių neturėtų pajusti, nes šioje įstaigoje gydosi daugiausia Biržų rajono gyventojai.
„Tai liečia nebent užaugusius ir išvažiavusius studijuoti žmones. Kai nebebūna su sveikata susijusių reikalų, jie lieka registruoti mūsų poliklinikoje. Bet kai nusėda mieste, po kokių dešimties metų persiregistruoja“, – teigė L. Kalninis.
Kitų rajonų gyventojų, pasak L. Kalninio, poliklinikoje yra prisirašę nebent vienetai.
Gaila žmonių
Biržų šeimos gydytojų centro direktorė, gydytoja Elena Šakelienė sakė, kad toks nutarimas nėra geras. Žmonės gali deklaruoti gyvenamąją vietą Biržuose, o dirbti, tarkim, Vilniuje. Bet čia būti registruotam pas gydytojus yra patogu.
„Manau, kur žmonės nori, ten turėtų registruotis. Mūsų centras labai nepajustų tokio nutarimo pasekmių, nors kitur gyvenančių ir pas mus besigydančių žmonių yra. Tačiau gaila žmonių, nes jie įpratę lankytis pas savo šeimos gydytoją“, – sakė E. Šakelienė.
Dar nediskutavo
Biržuose veikiančios klinikos „Medicinos namai“ personalo vadovė Jurgita Šakienė sakė, kad šia tema su medikais jie dar nespėjo padiskutuoti. Todėl bendros nuomonės kol kas pasakyti negali.
SAM sprendimas nuskriaus žmones
Viena Vilniuje gyvenanti ir dirbanti moteris yra su vaiku prisiregistravusi Biržų šeimos gydytojų centre.
Moteriai taip patogu, nes jos šeimos gydytoja gerai žino jos ir vaiko ligos istoriją, seka jos būklę ir eigą. O reikalui esant ir primena apie būtinybę tikrintis sveikatą ar atlikti tyrimus. Vilnietė giria Biržų gydytojus, su kuriais jai tenka susidurti.
„Jei bus priimtas toks nutarimas, teks perdeklaruoti gyvenamąją vietą arba persiregistruoti pas kitą gydytoją, kuris mano ligų eigos nežino“, – sakė Vilniuje gyvenanti biržietė. Į klausimą, kodėl ji nesilanko pas Vilniuje esančius medikus, ji atsakė klausimu: „O ar žinote, kiek reikia laukti, kad patektum pas gydytoją?“ Moteris pasakojo, kad jos vaikas kurį laiką buvo priregistruotas vienoje sostinės poliklinikoje. Tačiau, anot jos, gydytoja vizitų metu daugiau laiko skirdavusi ne vaiko apžiūrai, o dejonėmis, kiek mažai ji uždirbanti. Tokiu būdu netiesiogiai reikalaudavo pinigų. Moteris įsitikinusi, kad uždraudus žmonėms rinktis gydytoją, sveikatos apsaugos sistema neteks pasitikėjimo, bus padaryta tokia žala, kurios padariniai skaudžiai palies visus žmones. „Tas naujasis nutarimas būtų patogesnis sistemai, bet ne žmogui. Žmogus bus nuskriaustas, bus pažeistos jo teisės. Ar to siekiama?“ – kalbėjo jauna moteris.
Kita kalbinta Biržų gyventoja sako prisiregistravusi Pasvalio savivaldybės poliklinikoje. Moteris teigia, kad tame rajone yra geresnės reabilitacijos paslaugos.
„Jei bus toks nutarimas, teks atsisakyti kai kurių geresnių paslaugų“, – apgailestavo moteris.