Praėjusį ketvirtadienį Biržų miesto centre prie fontanų poilsiavę žmonės atkreipė dėmesį į neįprastą vaizdą. Buvo remontuojama betoninė apsauginė siena Agluonos upėje prie buvusio Žemės ūkio banko pastato Kęstučio gatvėje.
Statybinės medžiagos – į upę
Ši aptrupėjusi betoninė siena pagarsėjo po to, kai ant jos buvo pakabintas ryškus militaristinis plakatas. Kai kuriuos rajono gyventojus tai piktino – jie buvo įsitikinę, kad tokia reklama netinka senamiesčio zonoje.
Plakatas po kiek laiko buvo nukabintas. Šiomis dienomis ši siena pradėta remontuoti. Pasak prie fontanų laiką leidusių žmonių, darbus atlikęs asmuo nenaudojo jokio tinklelio – ėmęs tinką ir jį drėbęs ant sienos. Statybinės medžiagos likučiai kritę tiesiai į upę.
Gyventojai stebėjosi, kodėl taip negrabiai atliekami darbai ir kas už tai atsakingas. Jie baiminosi, kad taip gali būti teršiama aplinka.
Kęstučio gatvėje esantį buvusio Žemės ūkio banko pastatą iš privataus asmens nuomoja kariškiai.
Panevėžio regiono karo prievolės ir komplektavimo skyriaus Biržų poskyrio darbuotojai apie aliekamus darbus nieko nežinojo.
Biržiečiai aplinkosaugininkai gamtos taršos neįžvelgė – jų teigimu, naudotos statybinės medžiagos nėra pavojingos.
Nieko nežinojo?
Biržų rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Loreta Munikienė penktadieno ryte sakė nežinanti apie atliekamus remontus miesto centre, rekreacinėje ir senamiesčio zonoje. Ji aiškinosi su Kultūros paveldo departamentu (KPD), ar apsauginė siena yra kultūros paveldo vertybė. Tokiu atveju darbai turėtų būti derinami su savivaldybės administracija.
Po kurio laiko L. Munikienė informavo gavusi KPD pranešimą apie statinių kompleksą Kęstučio gatvėje. Dalis pastatų yra kultūros paveldo vertybė.
„Atraminė siena turi tik vertingąsias savybes. Ją nudažius ar remontuojant vertingoji savybė nesunaikinama. Tad leidimų remontuojant nereikia“,- sakė L. Munikienė.
Tiesa, architektė pageidautų, kad senamiestyje remonto darbus atliekančios organizacijos dėl spalvų ar kitokių darbų pasiderintų su architektu. Mat kai kurių įmonių savininkams netinkamomis spalvomis nudažytus pastatus teko perdažyti, geranoriškai to paprašius.
Suderinta su KPD
Pastatų kompleksas Kęstučio gatvėje priklauso UAB „Plungės darna“. Jos vadovas sakė, kad dalis pastatų yra kultūros paveldo objektas. Yra parengtas renovacijos projektas, kuris suderintas su KPD. Bus remontuojami pastatai, restauruojami senoviniai langai.
Pašnekovas sakė, kad pagrindiniai pastato renovacijos darbai prasidės rudenį.
Įmonės vadovas žino, kad apsauginė siena prie upės tinkuojama. Tačiau jis nemano, kad darbų kokybė yra bloga ir kad teršiama upė. Anot vadovo, „tai tik senovinis tinkas, jis nekenksmingas“.
Siena, pasak pašnekovo, bus tokios spalvos, kokią palaimino KPD.
Suprojektuotas garsaus architekto
Kęstučio gatvės 12-tu numeriu pažymėtą buvusio Žemės ūkio banko pastatą Biržuose suprojektavo garsus Lietuvos tarpukario architektas Mykolas Songaila.
Biržų bankas, kurio sąmatinė statybos vertė – 280 tūkstančių litų, buvo pastatytas per 7 mėnesius. Pirmiausia į statybos vietą buvo atvežtas Šveicarijoje pagamintas seifas. Tik tada aplink seifą prasidėjo pastato statybos darbai.
Pastate tebestovi tas šimto metų senumo seifas, kuriame dabar kariškiai saugo ginklus.
Įspūdinga pastato centrinė dalis, medinės durys su žalvarinėmis rankenomis. Salės erdvę puošia karnizas, lubų – plafonas. Sienos ir kolonos dengtos dirbtiniu marmuru.
Banką juosia metalinė tvora, dekoruota tautiškais ornamentais, primenančiais lovatiesių ar staltiesių ornamentus. Išsiskiria ir pastato vartai su dviem stulpais, žibintu. Iš tolėliau šie vartai primena Gediminaičių stulpus.
Šalia banko pastato upės krantinėje išbetonuota apsauginė siena, kad šlaitas negriūtų.
Nuo laiko ir gamtos poveikio sienos betonas sutrupėjo.