Aplinkos ministerija skelbia naują iniciatyvą – siūlo įteisinti, kad savivaldybės registruotų visas gyventojų turimas kompostines – gautas iš savivaldybių ir įsigytas jų pačių.
Anot ministerijos, duomenys reikalingi rengiantis svarbiam pokyčiui. Ketinama keisti Atliekų tvarkymo įstatymą, kad savivaldybių tarybos galėtų priimti sprendimą gyventojams, kompostuojantiems namų ūkiuose susidarančias biologines atliekas, nustatyti mažesnę rinkliavą ar kitą įmoką už komunalinių atliekų tvarkymą. Viskas daroma labai greitai, norima, kad nauja sistema startuotų jau šią vasarą.
Noru skaičiuoti netrykšta
Tuo tarpu savivaldybės į šį projektą žiūri gerokai skeptiškai. Anot Biržų savivaldybės ekologės Jurgitos Bruniuvienės, šiuo metu klausimų daugiau nei atsakymų. Viena, tai gyventojų turimų kompostavimo dėžių suskaičiavimas. Anot ekologės, savivaldybė žino, kam ir kiek buvo išdalinta kompostavimo dėžių prieš kelis metus, kai buvo vykdomas tam skirtas projektas. Tačiau suskaičiuoti reikėtų visas turimas kompostavimo dėžes visuose rajono namų ūkiuose. Tai sudėtinga ne tik fiziškai. Ką laikyti tinkama kompostavimo dėže, koks turi būti minimalus jos tūris ir panašūs klausimai, kol kas neturi atsakymo. Anot J. Bruniuvienės, kaimiškose vietovėse žmonės kompostu neretai laiko į krūvą sukrautas žaliąsias atliekas daržo gale ar jas maišo kartu su mėšlu mėšlidėse. Todėl trūkstant apibrėžtų vertinimo kriterijų, kompostinių registracija darosi sudėtinga.
Socialiai neteisinga
Anot ekologės, yra ir kitų šio reikalo aspektų. Jei kalbama apie rinkliavos mokesčio mažinimą kompostuotojams, kuo blogesni yra tie piliečiai, kurie žaliąsias atliekas savo jėgomis išveža į atliekų surinkimo aikšteles, kur jos yra kompostuojamos? Dalis gyventojų turi išsipirkę mokamą paslaugą – žaliųjų atliekų konteinerius, kurių turinys taip pat išvežamas į kompostavimo vietas. Dar kiti žaliąsias atliekas taip pat krauna į maisto atliekų konteinerius. Apie rinkliavos mažinimą šiems gyventojams nekalbama, ir tai, anot J. Bruniuvienės, yra neteisinga.
Pasak ekologės, šie klausimai aktualūs visoms savivaldybėms, todėl Lietuvos savivaldybių asociacija raštu kreipėsi į Aplinkos ministeriją, prašydama detalaus tokio sprendimo išaiškinimo ir pagrindimo.