Tarp sportininkų, kurie garsina Biržų kraštą šalyje ir pasaulyje, yra ne tik sveikieji, bet ir turintys negalią. Vieni tokių – praėjusiais metais išgarsėję ir pasaulio čempionate aukštas vietas pelnę Biržų socialinių paslaugų centro neįgaliųjų dienos grupės lankytojai. Jie įrodė, kad gali pasiekti labai daug, sykiu garsinti Biržus, kaip neįgaliems žmonėms tolerantišką ir sportą remiantį rajoną.
Deja, aiškėja, kad jie gali netekti galimybės treniruotis.
Tapo pasaulio čempionato prizininkais
Šių metų birželį Belgijoje, Antverpeno mieste, vyko Pasaulio parakaratė čempionatas. Jame dalyvavo 146 įvairias negalias turintys sportininkai iš dešimties šalių. Jie varžėsi individualiose ir komandinėse rungtyse 47 negalios kategorijose.
Čempionatą organizavusios „I Carate-Global“ federacijos misija – pasitelkiant karatė principus, skatinti vaikų, jaunuolių ir suaugusiųjų, turinčių specialiųjų poreikių, integraciją ne tik į šį unikalų kovos meną, bet ir į kasdienį gyvenimą.
Pasaulinio lygio varžybose dalyvavo Biržų rajono socialinių paslaugų centro lankytojai su intelekto negalia Vestina Januševičiūtė ir Darius Indriulėnas. Jie, iki tol treniravęsi tik kelis mėnesius, kata ir kumite rungtyse užėmė atitinkamai 3 ir 4 vietas.
Biržų socialinių paslaugų centras lėšų vežti sportininkus į varžybas neturėjo. Todėl centro vadovai dėkojo dviem Biržų rajono įmonėms – „SLT Industrial“ (direktorius Liutauras Variakojis) ir „Nordic Proteins“ (direktorius Audrius Jukna), kurios suteikė negalią turintiems asmenims vykti į čempionatą Belgijoje.
„Ne tik dėkojame, bet ir didžiuojamės, jog mūsų krašte gyvenantys žmonės, įmonių vadovai prisideda prie įvariapusio sveikatingumo stiprinimo, pakantumo ir tolerancijos skatinimo visuomenėje“, – tuomet kalbėjo Biržų socialinių paslaugų centro darbuotoja Sigita Stapulionytė.
Biržiečių sportininkų indėlis buvo pastebėtas. Jie liepos mėnesį buvo pakviesti į Vyriausybės rūmus, kur vyko susitikimas su ministre pirmininke Ingrida Šimonyte.
Biržiečiams Dariui ir Vestinai premjerė įteikė Lietuvos Respublikos vėliavą kaip padėką už pelnytas prizines vietas pasaulio čempionate.
Treniruotėms nėra lėšų
Dar vienas neįgaliųjų pasaulio čempionatas šių metų rugsėjo mėnesį vyko Vengrijoje. Tačiau biržiečiai sportininkai dėl lėšų stokos jame nebedalyvavo.
Dabar aiškėja, kad nuo ateinančių metų biržiečiai sportininkai nebeturės galimybių treniruotis nemokamai, kaip buvo iki šiol.
Sportininkus iki šiol treniravo karatė kyokušin sporto klubas „Kamuido“. Jis yra pasaulinės integruoto karatė žmonėms su negalia organizacijos „I-Karate-Global“ narys.
Klubo vadovas – II dan juodo diržo meistras Gintaras Kazilionis. Jo vedamos treniruotės pagal Belgijoje sukurtą judesių metodiką vyksta Pasvalyje, Biržuose, Anykščiuose, Vilniuje, Valkininkuose ir Varėnoje.
Į integruoto karatė užsiėmimus nuotoliniu būdu įtraukiama apie 50 žmonių, turinčių įvairias negalias. Užsiėmimuose dalyvauja ir neįgalieji iš įvairių Ukrainos vietovių.
Klubas Biržų rajono socialinių paslaugų centrui pateikė pasiūlymą. Kiekvieną mėnesį neįgalių sportininkų treniruotės kainuotų po 50 eurų.
Biržų socialinių paslaugų centro direktorė Jolanta Jasinskytė sakė, kad rajono biudžeto lėšomis yra skirtas finansavimas darbo užmokesčiui, „Sodrai“, komunalinėms paslaugoms, informacinėms komunikacijos technologijoms, transportui, prekėms.
Negalią turintys jaunuoliai, kurie lanko dienos centrą, moka už paslaugą 20 procentų nuo gaunamų pajamų, tačiau realiai jų vos pakanka jų maitinimui (maitinamai du kartus per dieną).
Jaunuoliai, kurie nori lankyti treniruotes bei užsiimti sportine veikla, taip pat negali susimokėti už treniruotes, nes jų gaunamos pajamos yra mažos.
Centras galėtų rengti projektą, bet jis nepatenka į pareiškėjų, susijusių su sporto rėmimu, kategoriją, nes projektus gali teikti tik sporto organizacijos.
Tokios neįgalius sportininkus vienijančios organizacijos Biržų rajone nėra.
Taigi, lėšų negalią turinčių sportininkų treniruotėms Socialinių paslaugų centras neturi.
O gal Biržuose atsirastų geradarių, galinčių paremti kraštą garsinančius neįgalius sportininkus?