Vestuvės, atlaidai, išleistuvės, vakarėlis, gimtadienis, Vasario 16-oji, Kovo 11-oji, Joninės, laidotuvės… Laidotuvės? Taip, taip, laidotuvės taip pat šventė, tik kitokia, liūdna. Visokias mūsų gyvenimo šventes sovietmečiu ir jau laisvas fiksavo įžymiausi Lietuvos fotografai. Daugiau kaip metus jos stebino, provokavo, žaidė su žiūrovais Vilniuje, MO muziejuje. Dabar dalis jų eksponuojamos Biržų muziejaus parodų erdvėje. Ateikit į šventę!
2018 metais Lietuvos kultūroje atsirado naujas reiškinys – modernaus meno muziejus MO. Įsteigtas privačių asmenų – mokslininkų Audronės ir Viktoro Butkų. Muziejaus turtas – 6000 meno kūrinių, modernus požiūris, idėjos, kuriomis muziejus noriai dalinasi. Šiuo metu MO muziejus – Biržų krašto muziejaus „Sėla“ svečias ir kviečia į nemokamą parodą.
Parodą „Permainų šventės“ Biržų muziejuje galima apžiūrėti įprastai, ramiai po ją pasivaikštant, paskaitant trumpus aprašymus prie nuotraukų. Galima ir kitaip. Ne veltui Biržų muziejininkai, bibliotekininkai ir net keli smalsuoliai menininkai, mokytojai iš kitų miestų tris dienas plušo kartu su MO muziejaus edukatoriais, kad išmoktų parodą pristatyti visai kitaip ne tik vaikams, mokiniams, bet ir suaugusiems. Ne viena grupė jau tai išbandė. Ar patiko? O taip! Nes daug įdomiau pačiam kurti istoriją apie meno kūrinį, pajausti jį užrištomis akimis ar įsitikinti, kaip skirtingai mes galime matyti tą patį daiktą, pasakoti apie tą patį įvykį…
Parodos atidarymas įvyko sausio 10 dieną, vakare. Nedažnai į parodos atidarymą ateina tiek daug žmonių. Gal todėl, kad šiuolaikinis menas kelia tiek daug klausimų. Bet tokia šiuolaikinio meno misija: kelti klausimus, šokiruoti, sujudinti mūsų mąstymą, pritarti, paneigti, bjaurėtis, stebėtis… Ne veltui MO logotipas, kaip kokia tvora, susideda iš kelių M raidžių: mmo… Nes mes, apimti didelio įspūdžio, nuostabos kinkuojame galvą ir sakome: mmmm…
Įdomu stebėti, kaip sovietmečio atspindžius nuotraukose mato vaikai ir jaunimas, kai, gavę užduotį, pasakoja savo sukurtas istorijas. „Ėjo šuo Ibrahimas ir sutiko Staliną“, – dėsto savo istoriją penktokas prie nuotraukos su Stalino biustu (nuotraukoje – Grūto parko fragmentas – aut. past.). „O kodėl Staliną? Kas tas Stalinas?“ – klausia užsiėmimą vedantis edukatorius. Penktokui Stalinas – jo pasakojimo herojaus šuns Ibrahimo šeimininko pusbrolis Josifas, kažkur girdėta pavardė, matytas atvaizdas.
Sovietinės sporto šventės vaizdai, kur gimnastai sustingę įvairiose pozose, šiuolaikiniams mokiniams sukelia šypsenas. Trikdo nuogos merginos atvaizdas kito fotografo darbe. Tačiau tik pradžioje. Kai sužino, kad nuotrauka simbolizuoja norą išsivaduoti iš suvaržyto despotiško režimo, požiūris pasikeičia.
Suaugusiems įdomi fotografija, kurioje pora – vyras ir moteris – apsirengę vestuvinėmis suknelėmis. Viešnios iš MO muziejaus patarė žvelgiant į meno kūrinius iškelti sau tris klausimus: kas vyksta paveiksle? Ką matau, kad taip sakau? Ką dar matau? Ir iš tiesų, uždavus šiuos klausimus, meno kūrinys atsiveria plačiau. Bet įdomiausia tai, kad kiekvienam tas atsivėrimas kitoks.
Parodoje galima pasirinkti, kuri fotografo užfiksuota šventė artimiausia, kelia malonius prisiminimus, nostalgiją. MO muziejaus gidė pasakojo, kaip antai vienas parodos lankytojas nustebo išvydęs fotografijų ciklą iš pankų judėjimo: „Aš irgi čia buvau“, – sakė žiūrėdamas į pankų vakarėlį su įvairiais gėrimais ant stalo. Bet tuomet pankų judėjimas buvo tam tikras pasipriešinimo, protesto būdas.
„Ar laidotuvės – šventė?“, – kyla klausimas parodos lankytojams. Kiekviena šventė turi savo ritualus. Laidotuvių šventės ritualai kelia graudulį, liūdesį. Tai – liūdna atsisveikinimo šventė.
Biržų muziejininkai parodą „Permainų šventės“ Biržų muziejuje kviečia aplankyti iki vasario 17 dienos.
Biržų krašto muziejaus „Sėla“ nuotr.